Beda tomu, cez koho prichádza pohoršenie

(festivalový názov)
  • Československo Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení (viac)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1950, 13 min

Réžia:

Přemysl Freiman

Kamera:

Josef Robek

Josef Toufar (a.z.), Věra Kalendová (rozprávač), Emil Kavan (rozprávač), Zorka Kolovratová (rozprávač), Jaroslav Mareš (rozprávač)

Krátkometrážní propagandistický dokument Přemysla Freimana je ukázkou praktik komunistického režimu, zde s cílem pošpinit katolickou církev a zastrašit věřící. Dokument je situován do konkrétní vesnice Číhošť na Havlíčkobrodsku, kde dne 11. prosince 1949 došlo k nevysvětlitelnému pohybu křížku na oltáři v místním kostele. Tento krátký film, promítaný ve většině kin v republice, nebyl ničím jiným než záměrnou lží. Až krátce v době kolem r. 1968 a po roce 1989 se veřejnost mohla dozvědět více o tomto případu. Obětí teroru se stal místní kněz P. Josef Toufar, kterého komunisti mučili tak, že poté, co jej přivezli z vězení do Číhoště za účelem natáčení dle lživého scénáře, nebyl schopen stát na nohou a musel být v dokumentu zastoupen fingovanou osobou. P. Toufar na následky mučení ve vězení zemřel. (Mariin)

petrik11 odpad!

Riadny odpad, odporná propaganda. Inak ale ako je možné ČSFD, že u súdruhov hercov toto dielko v ich filmovej fonotéke neuvádzate? ()

Algen

Tak tohle nevím, jak hodnotit. Hodnotit jako dokument - pak je to odpad. Hodnotit jako propagandu, pak je to za pět hvězdiček. ()

Taron

Tady je těžký se rozhodnout, jestli dát odpad za ten hnus a nebo ten hnus ocenit. Rozhodl jsem se to ocenit, protože ten film je přesně to, co měl být. Každý, kdo říká, že za komunistů bylo líp, by si tenhle film měl pro připomenutí pustit. ()

Cinik odpad!

Je to propagandistický film lživě vydávaný za dokument. Za pravdivost si hvězdičku nezaslouží žádnou, za úspěšnost propagandistickou taktéž, protože i v tomto ohledu to byl strašný propadák (film byl velice rychle stažen, protože po jeho shlédnutí už ve vinu faráře Toufara přestávali věřit i lidé, kteří měli původně v této otázce pochybnosti). Jediné ocenění si zaslouží jako příklad tuposti komunistické propagandy (opravdu špičková ukázka), popřípadě jako svérázná komedie, leč to je pouze nezamýšlený efekt, který se do hodnocení nemá co promítat. ()

Foogas odpad!

"Je klidný, obyčejný zimní den. Den, kdy se člověk rád zamyslí, zavzpomíná. Je všední, prostý den. Klidný den, jeden z korálků v řadě všedních dní. Boží pohoda. Den ze dne sílí a mohutní tábor pravdy, sdružující pracující všech vrstev a všech náboženských vyznání. Protože den ze dne se poctiví lidé víc a víc přesvědčují, kdo mluví pravdu a kdo lže. Naše je právo, naše je pravda. A proto vítězí!" Zlatí komunisti? Ne. ()

MrSalieri

"Je klidný, obyčejný zimní den. Den, kdy se člověk rád zamyslí, zavzpomíná. Je všední, prostý den.".. Tak to je něco. Pro zasvěceného se může jednat o opravdu skvělou komedii, osobně jsem se tou stupiditou královsky bavil. ()

oskiii

Nespočet obětí, zničených rodin a lidských osudů. Vláda založená na zastrašování a likvidaci. Je absolutně nepochopitelné, že po roce 89 nedošlo k hromadnému zavírání StBáků a dalších vlastizrádců. Namísto kriminálů v pohodě dožili. Ti, kteří měli nekompromisně volat po potrestání, se jich ještě zastávali. Hlavně v případě jednoho “utlačovaného” kulisáka s mercedesem je to nepochopitelné. Na druhou stranu…vždyť mu právě komanči pomohli na Hrad.  Každopádně, tento mini “dokument” je šílený. Lživý a odporně mrazivý, zvláště když člověk vidí J.Toufara, který měl, v době natáčení, za sebou brutální výslechy a sotva stál na nohou. Vrchol bolševické propagandy ()

tomma odpad!

Konspiraci si soudruzi představují tak, že se v zapadlé vísce objeví auto zahraniční výroby a ještě k tomu s diplomatickou espézetkou. Oproti jiným propagandistickým ptákovinám z té doby, se této konstrukci konspirace nemůžu nijak smát, přečetl jsem obě Doležalovy knihy mapující Toufarův život a smrt, a není to nic pěkného, je to jedna velká kalvárie. Po brutálních výsleších je farář Toufar převezen zpátky do Číhoště, kde má před filmovou kamerou předvádět, kterak tahal za provázky a způsobil tak naklánění křížku. Soudruzi s Toufarem stihnou natočit pár záběrů, on pak zkolabuje, je převezen do papalášského sanatoria, kde umírá. Soudruzi krásně ukázali, jak provázky nevedou jen od křížku ke kazatelně, ale i do Vatikánu, a pak až na Wall Street, kam jinam. Jenom trošku zapomněli vysvětlit, jak mohl takto provázky ovládaný křížek zůstat v nakloněné poloze a poté s ním nebylo možné hnout. Film je odporná žumpa. ()

Jeffic

Nevím, kde sehnat tento film, hledám ho ale nikde ho nemůžu najít, proto kdokoliv kdo ho má koupím ho od něj dám i 200kč (vím že to sem nepatří ale jsem už zoufalí) ()

Mordechai odpad!

je to komančský škvár... snímek má zachycovat realitu doby a odpad proto,že zde nejsou fakta,ale smyšlené lži... Howgh Domluvil jsem ()

Bradley odpad!

Burzovní makléři na Wall Street neměli od samého počátku této obchodní ulice žádný jiný zájem a záměr, než rozpohybovat kříž v číhošťském kostelíku :-D ()

pCCb

Samozřejmě, že je za tím obrovská lidská tragédie.Ale ten film je pro mě naprosto ikonický, přesně vypovídá o době a myšlení, je to etalon manipulace. ()