Uvnitř newyorského metra, ze 14. na 42. ulici

(festivalový názov)
  • USA New York Subway (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dokumentárny
USA, 1905, 6 min

Réžia:

G.W. Bitzer

Krátka exkurzia po New Yorku štartuje na stanici Union Square a pokračuje podzemným výletom po trati metra. Vlak prechádza tunelmi New Yorku až po stanicu Grand Central Station. (nessbeal)

dwi

Newyorský krtek spatřil světlo světa 27. října 1904 a rázem se stal pýchou celého města. Na projektu se jako architekt podílel William Barclay Parsons, který načerpal zkušenosti při výstavbě Panamského průplavu. Necelých sedm měsíců po otevření se kameraman Billy Bitzer vydal do útrob spletitého systému a zanechal nám živé svědectví o dnes nejdelší podzemce na světě. Jelikož vnitřek tunelu tehdy nebyl ještě elektrifikován, na druhé koleji paralelně projíždí další vlak s osvětlovací rampou. Kamera pak stojí na separátním metru, které těsně jede za snímaným vagonem. ()

Webb

Jízda metrem chtěla ukázat prostranství podzemních tunelů a dnes má již pouze historickou hodnotu. Necelých šest minut sledujeme jízdu za vagónem. ()

Marek1991

Aj keď dokumenty vzhľadom na veľkú historickú a dokumentačnú hodnotu sú pre mňa niečím extra najmä, ak s jedná o 19. storočie a začiatok 20., tak sa ich snažím nenadhodnocovať a snažil som sa tak robiť už pri podobných filmoch z povrchu Zeme od francúzskych bratov, ktorí boli významnejšími predchodcami Bitzera. Natočil významnú vec, no mohol vymyslieť s kamerou ešte niečo, celé je to skôr také mapovanie tunela. ()