Vlak do dospělosti

Réžia:

Fero Fenič

Hudba:

Miki Jelínek

O mladých mužích nastupujících základní vojenskou službu. (oficiálny text distribútora)

Fifer

Skvělý dokument, který nám ze šťastné mladé generace alespoň z části ukazuje, jak se cítili vojáci, kteří odjížděli na vojnu. Je tu cigán, punker, skinhead i pacifista. Respondenti jsou povětšinou inteligentní, nejde o žádné blábolení, ale o přesné zachycení pocitů člověka, který ví, že jede promarnit dva (tuším, že dva) roky svého života. ()

Anderton

Úprimné výpovede mladíkov, idúcich vlakom na základnú vojenskú službu. Odpovedajú na otázky typu: "Zabil by si nepriateľa, ak by si musel?" a rozprávajú o svojom strachu z vojenčiny. "Som homosexuál, obávam sa, čo ma tam čaká..." a tak podobne. Skini, punkáči, rómovia z osád. Tí tu otvorene rozprávajú aj o kriminalite v ich spoločnosti. ()

xentrixx

Pozor, tento nenápadný a zapomenutý snímek je svým způsobem raritou. Vedle kratičkého záběru na legendární pražskou HC formaci Kritická situace je jedním z jeho protagonistů Petr Štěpánek. Jeho jméno dnes znají pouze zasvěcení pamětníci, byl to však on, kdo se Šimonem Budským, Ádou Vitáčkem a Danem Landou založil kapelu F.A.S., z níž se stal později Orlík. Vzácností je taky pár záběrů na hospodu U Českého lva pod Nuselákem, v níž se před revolucí scházeli jedni z prvních pražských skins. ()