Zločin a trest

• Poľsko Zbrodnia i kara (viac)
Krátkometrážny / Animovaný / Dráma
Poľsko, 2000, 30 min

Réžia:

Piotr Dumała

blondboss

Krátkometrážna verzia Dostojevského románu, ktorá sa niesla zaujímavými animáciami a jemne hororovým nádychom, ale bolo to na môj vkus až moc umelecké. Keď už sa idem odreagovať k nejakému snímku, hoci aj s hlbším významom, nerád zachádzam do moc umeleckých sfér. 45 % ()

nunka

Ak sa Vám bude zdať, že prvé minúty tohto nie najkratšieho animé Vám nič nehovoria a neviete, o čom je vlastne reč, vyčkajte! Pjotr Dumala po iniciačnej hre tieňa, zvuku a nič nehovoriaceho obrazu pod temnou animáciou pomaly a rafinovane divákovi rozbaluje príbeh notoricky známeho Raskoľnikova a starej úžerníčky. O pocitoch, výčitkách a emóciach sa dozviete len z hudobného doprovodu. Divácky zážitok!!! ()

jojinecko

Existuje mnoho verzií Dostojevského diela Zločin a Trest. Nečítal som síce knihu, ale myslím že každý už vie o čo ide:) Zločin a trest ako tému a filozofiu do obrazu dokonale spracoval Krystof Kieslowski v geniálnom Krátkom Príbehu o Zabíjaní (vrele odporúčam!),hoci dejovo sa absolútne nedrží nijakej predlohy a zameriava sa predovšetkým na psychológiu postáv. Dumala sa podujal na ploche 30 minút spracovať aspoň z časti aj dej Dostojevského knihy a výsledok je viac než zaujímavý. Pochmúrna vymakaná animácia a výborný adekvátny hudobný backround spolu vytvárajú v celku stiesnenú atmosféru. Zbrodnia i Kara je ambiciózny a odvážny projekt a Dumala v tejto skúške myslím si, že obstál na výbornú. ()

Aleee89

Další z filmů, co jsem musela vidět. A musím se přiznat, že tento se mi z mého včerejšího trojlístku animáků líbil nejméně. Délka byla podle mě až moc. A pokud bych si měla položit otázku, o čem to bylo, nedokázala bych odpovědět. Maximálně bych vyjmenovala pár prvků, ale to je asi vše. Z toho všeho docela vyplývá, že mě film nezaujal. Tedy kromě hudby, jinak pro mě ale slabota. ()

gjjm

Miniatura na motivy Zločinu a trestu. Velmi zdařilá, velmi temná, velmi poetická. Nepřestávám si myslet, že Dostojevskij se prostě zfilmovat nedá, ale tohle se docela povedlo. ()