Pozdrav veliké země

všetky plagáty
Československo, 1955, 86 min

Čínský armádní soubor navštívil Československo a přivezl s sebou dary a pozdravy své země. Srdečné přivítání a již si hosté se zájmem prohlížejí Prahu. Pak se rozjíždějí po republice. Po návštěvě Ostravy odvážejí dary a pozdravy z vesnice Čang Kuo Čuang družstevníkům do Vinařic. Odtud vede jejich cesta do Hodonína a Kolárova. Navštěvují letní tábor československých a finských pionýrů a pak přijíždějí mezi vojáky. Přehlídka jejich tanečního, pěveckého a hudebního umění je strhující a proto také nadšeně přijímána. A ještě než členově souboru odjedou, jsou stiskem ruky, úsměvem i objetím přesvědčováni o pevném přátelství, o kterém budou jistě vyprávět ve své vlasti. (Filmový přehled)

Pohrobek

Čínský armádní soubor oplácí návštěvu tomu československému a během pobytu v naší socialistické vlasti zjišťuje, jak se zde žije dělníkům, rolníkům a vojákům. Ze začátku celkem zábavné - i když samozřejmě nechtěně: čínské družstvo posílá své klasy sbratřenému JZD ve Vinařicích. Usměvaví Číňané se objímají a zdraví s každým koho potkají (respektive koho jim režisér naaranžuje). Postupně se ale snímek změní v kupodivu skutečně dokumentární zachycení vystoupení čínského sboru. Písničky o spasiteli Mao Ce Tungovi a Gottwaldovi zrovna hudebními kvality neoplývají, ovšem čínské lidové tance a ukázka klasické opery v sobě trochu přidané hodnoty mají. Dost unylé, ale to je způsobeno především tím, že se jedná o snímek natočený v produkci lidové armády. Perla na závěr: Číňané předvádějí bojový tanec tibetské jízdy, přičemž je nám řečeno, že se tato jízda velmi osvědčila v osvobozovacích bojích - to mají na mysli čínské obsazení Tibetu z roku 1950? ()

ripo

Reportážní filmy mají možnost seznamovat nás s různými zeměmi, událostmi a naše požadavky se řídí podle objektu, na který je reportážní kamera zaměřena. Při reportáži o zájezdu čínského souboru do Československa nás jistě zajímalo vystoupení mladých čínských umělců. Podařilo-li se však autorům tohoto filmu mnohem více, než jen pouhá popisná reportáž, všimněme si několika činitelů, majících na této skutečnosti zásluhu. Je to především spolupráce našich a čínských filmových pracovníků která vytvořila vyvážené filmové dílko. Ať již tito umělci pracovali u kamery, skládali hudbu, spolupracovali výtvarně a především režijně, vždy se jejich projev spojil v ucelený výraz, který nám nejen ukazuje, ale který také přesvědčuje. Již na samém začátku máme možnost sledovat přípravy souboru písní a tanců Čínské Lidové Osvobozenecké armády ve své vlasti, odkud nám přinesli jeho členové pozdravy této velké země. Významnou částí filmů jsou záběry z jednotlivých vystoupení. Pěvecké, taneční a hudební složky pořadu jsou tu pečlivě zaznamenány v takovém výběru, který dává možnost nahlédnout do rozmanitosti, bohatosti a také strhujícího projevu vystoupení souboru. Péče, která byla věnována zpracování tohoto filmu, je plně úměrná jeho hodnotám, které přináší divákům. Filmový přehled 26/1955 ()