Matej (Jan Dolanský) pracuje u sedliaka a miluje jeho dcéru Majdalenku (Taťana Krchovová). Lakomý boháč ich láske nepraje, predstavuje si pre dcéru bohatšieho ženícha. Raz zachráni Matej bielu holubičku a tá jemu aj  Majdalenke za odmenu daruje čarovnú jahodu, vďaka ktorej rozumejú reči vtákov. A dobre počujú, ako kohút predpovie, že raz bude sedliak vítať Mateja ako Majdalenkinho ženícha. Teraz je ale mladík v nemilosti, sedliak ho vyženie a Matej sa dostane až na kráľovský hrad, kde prebieha veľká súťaž o ruku princeznej Rozmarínky. Kto uhádne tri hádanky, stane sa jej ženíchom. Matej je šikovná hlava, hádanky má rád a princeznine úlohy sú preňho hračka. O svadbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patrí Majdalenke. Kráľ si šikovného mladíka obľúbi, ale generálovi, dvornej dáme a hofmajstrovi je Matej tŕňom v oku, najmä keď sa skamaráti so statočným a poctivým vojakom Ondrom, tajne zamilovaným do princeznej Rozmarínky. (TV Markíza)

Tumáš

Jako česká pohádka mě to mile překvapilo, proto lehce přidávám na hodnocení. Špatné to nebylo a člověk se i občas zasmál.. ()

Aluminium

Príšerné. Debilnejšiu rozprávku som cez sviatky ani nevidela.....Majdalenka je jedna nesympatická almara a ten Matej ako keby zožral všetkú múdrosť sveta. Nudné. Hlúpe a zbytočné. ()

pend

Konečně pohádka, kde se kdejaká havěť nepitvoří. Sympatické obsazení, na pohádku možná trochu překomplikovaný děj a občas naopak přílišná zkratkovitost. ()

Matli

Standardní nuda, Troška nepřekvapil, ani nezklamal. Koukat se na to dá, ale soustředit ne, takže jako křoví u řvoucích dětí co v zápalu legrace demolujou byt je to ideální film. 33% ()

pipapa

Troškův rukopis/styl je už trošku okoukaný, vyčpělý a nezábavný, budiž. Ale proč Troška inovuje svoji režii tak, že udělá z klasické české pohádky americkou fantasy? Chce držet krok se světovou úpadkovou kinematografií, opouští ho umělecká múza nebo už neví, co roupama dělat?...Otřesná všepřehlušující z amerického filmu importovaná hudba nemá v české pohádce vůbec co dělat a nejen že ji hází do jiné roviny, ale úplně ji změní, zdevastuje! S jinou nebo žádnou (?) hudbou a s větším využitím hereckého potenciálu Ladislava Potměšila a Tat´jany Medvecké, reprezentujících klasickou předrevoluční elitní hereckou školu, by z toho mohla být docela povedená a koukatelná věc. ()

zdeny99

Nejkrásnější hádanka je takovou průměrnou pohádkou. Co se jí musí pochválit, jsou krásné interiéry a zahrady hradu Sychrov, jednoho z nejhezčích zámků, jehož věže obzvláště v této pohádce vypadají majestátně. Kubařová s Dolanským v hlavních rolích podali také přesvědčivé výkony a jejich flirtování drží pohádku tam, aby se nepropadla do hlubin zapomenutí. Hádanky jsou také super. Ovšem to vše je vyčerpané v první třetině pohádky a pak už se to pořád opakuje dokola. Hádanky mimo jiné ubývají a jakmile se Dolanský přidá k loupežníkům, tak děj přestává být zajímavý. [12441. hodnocení, 371. komentář, 54%] ()

SpeedyCZ

Pohádkovýho Trošku jsem měl vždycky rád. Princezna ze mlejna či Z pekla štěstí mě vždycky na Vánoce potěší. Bohužel totéž nemůžu říci o Zdeňkovu nejnovějším výtvoru. Scénář jak kdyby psal nenadaný student scénáristiky prvního ročníku. Smysl to nedává, jen to przní vynikající Drdovy pohádky. Rád bych řekl, že to Honza Dolanský jako Matěj zachraňuje, ale nemůžu. Tentokrát fakt ne. Ne, že by nehrál obstojně, ale tady skutečně marná snaha. Dokoukal jsem to snad jen ze setrvačnosti (a taky proto, že jsem se nudil). Pane Troška. Prosím vás. Když už něco točíte, tak ať to má aspoň hlavu a patu. Kostýmy a scénérie máte moc pěkné, jenže ono to na dobrou pohádku skutečně nestačí. Jižních Čech už jsem taky překrmenej. Aspoň, že ten Miroslav Táborský pobavil. ()

atmen

Jsou filmy, které jsou zde nadhodnocené a pak samozřejmě ty, u kterých je tomu naopak.. Nejkrásnější hádanka je druhým případem. Velkou zásluhu na tom má osoba režiséra Z. Trošky. Ten je zde brán takřka za filmového zločince. Právem? Nikoliv. Je-li někdo, kdo dokáže natočit klasickou pohádku, u které se baví i dospělí, pak je to on. Nejkrásnější hádanka není vyjímkou. Dokáže zaujmout svým příběhem( je dobře, že není přímočarý), ve kterém je jasně ukázano, kde je dobro a kde zlo. Připočteme-li sympatického hlavního hrdiny v podání J. Dolanského, koketně flirtující princeznu V. Kubařové, zlověstného loupežníka M. Táborského, tak je nad slunce jasné, že se nudit nebudete...Jelikož je zde pohádka hrubě podceňena, a vidím-li známku u Mrazíka (můj bože), tak já musím dát pět hvězdiček. A dokud snímek nedosáhne na zasloužených 70%, tak se svým hodnocením nehnu. :-) ()

wictoria

Vidím v tom Jasněnku, Z pekla štěstí, Princeznu ze mlejna, Lotranda a Zubejdu, Andělskou tvář a spoustu dalších věcí (nejen od Trošky). Sérii vtipů z Kameňáků vystřídaly hádanky... Líbil se mi tam leda Potměšil coby král a Dolanského hláška "já věděl, že teta zlobí" A fakt nevím, jestli je horší když Troška do většiny svých pohádek obsazuje stejné herečky nebo když si tam vybere nové tváře, které jsou o ničem. Princezna se jakž takž dala, ale ta Majdalenka... :-( v titulcích bylo lidí, kteří propůjčili své hlasy skoro stejně jako herců, co tam hráli ()

Kolssteyn

Krásně barevné, opravdu pohádkové, princezna měla hezké vlnité černé vlasy a tím to asi tak celé končí. Slaboduchý děj, charaktery postav jakoby na ütěku z lobotomické léčebny; nebýt toho, že nakonec přišel "konec" dopadlo by to s hodnocením ještě hůř. Za obrazovou barevnost, zámky Sychrov, Žleby a hrad Kostomlaty... budiž celá jedna zasloužená hvězda. :) ()

ivamka odpad!

Uáááhrozné. Já u toho spravovala mužovi montérky tak jsem to vydržela, ale manžel začal skučet, že chce jít radši do práce. Hlavní postava chytrý Janek či jak se jmenoval vždycky něco jednou posral aby zas mohl příběh pokračovat. Prostě my jsme vidláci, vykuřte nám Pražáci. :-) ()

hazaba

Vlastně ani nevím, jak se mi podařilo vydržet až do konce, možná jsem jen opravdu chtěla vidět, co všechno si Troška ještě vymyslí... Velice ubohé dialogy, herci nic moc výkony, hudba taky nic moc, takže ta jediná hvězdička, co dávám, je za kameru a hezké záběry na krajinu. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě

26.07.2007

Na pokračování úspěšných filmů jsme si tak nějak zvykli, ale točit pokračování filmu, který se stal opravdovým propadákem, který má auru jednoho z nejhorších filmů desetiletí a který natočil režisér… (viac)