Richmond, Anglie 1923. Spisovatelka Virginie Woolfová píše v azylu svého venkovského domu jedno ze svých vrcholných, nejintimnějších a vnitřně nejkomplikovanějších děl "Paní Dallowayovou". V Los Angeles roku 1951 si touto knihou prosvětluje depresi všednodenního stereotypu těhotná žena v domácnosti Laura Brownová, připravující narozeninovou oslavu pro svého manžela. Také moderní paní Dallowayová - Clarissa Vaughnová, emancipovaná nakladatelka z New Yorku roku 2001 - chystá oslavu pro muže, kterého miluje: pro básníka Richarda umírajícího na AIDS. Jeden den ze života tří různých žen obývajících tři různé časoprostory nabízí meditaci nad nejistotami i bolestnými vítězstvími moderní ženské feminity: nad jejími pochybnostmi ohledně seberealizace v soukromí i práci, nad jejími milostnými pouty k mužům a ženám... a také nad jejím děsem tváří v tvář uplývajícímu času pustošícímu květiny ve váze stejně jako všechny lidské jistoty. (oficiálny text distribútora)

hanca.uh

Úžasné, úžasné, úžasné ve všech směrech! Takhle bych tento film jednoduše zhodnotila já. Můj jednoznačně doposud nejoblíbenější film. Ostatně to dokazuje i to, že jsem schopna dívat se na něj ji několik let minimálně jednou za rok :-)). Děj je představení prvotně odlišných a přesto spojených postav i událostí v různých časových rovinách i státech a to splétání a idnicie postav - prostě okouzlující (vnímala jsem to skoro se zadrženým dechem a některé scény.....např. i ta, jak Clarissa přijde pro Richarda o něco dřív a.... - jedinečná psychologie!). A herecké představitelky M. Streep, J. Moore, N. Kidman a také výkon Eda Harrise - všichni jsou skvělí a naprosto přesvědčiví, pěkné je vykreslení a zachycení atmosféry té konkrétní doby.... Působnost všeho včetně hudby v tomto snímku jsem si potvrdila a porovnala i s jeho knižní předlohou M. Cunninghama a i ta je velmi velmi zdařilá, nicméně výjimečně je tohle filmové zpracování pro mě osobně jaksi o fous víc "srdcovější". Dávám naprostý zasloužený plný počet hvězd a....prostě doporučuji! ()

chocobo

překrásný film! Je to dokonalá pocta Virginii Woolf, kterou miluji. Dokázalo to krásně navodit atmosféru impresionismu, a přece se nestát nabubřelou snůšku rádoby chytrých životních mouder. ()

Wolfvater

A jestli to někdy úplně na 100% pochopím, tak hvězdu přidám. Nebo uberu, což nepředpokládám, protože za emoce a herecké výkony níže jít asi nelze. ()

Shireen

Skvělá hudba, dobří herci a prostředí Anglie prostě miluji. Nicméně film jako takový mě spíše nudil a měla jsem z něj akorát špatnou náladu. Nic, na co bych se kdy podívala znova. ()

kodwin

Hodiny tikaj všem stejně. A já ten čas nemusím vyplňovat sledováním nešťastných homosexuálních žen v depresích. Příliš negativní film s několika zajímavými postřehy a výborným výkonem Nicol Kidman, kterou jsem nemohl poznat. Hudba gradovala příběh víc než příběh samotný sám sebe, scénář byl zajímavý až do chvíle, kdy se tři linie propojily. Čekal jsem větší tajemství než mi bylo nakonec předloženo. The Ours jsou určitě nadprůměrným filmařským počinem v mnoha ohledech, ale uvrhly mě do nálady, která se mi nelíbila, navíc občas jsem se nudil. ()

tonowie

Ďalšia rating pasca.... Asi som nebol v správnom rozpoložení na sledovanie tohto filmu. Čo som videl ja, bolo nekonečné, rozťahané a nudné piplanie sa v hlave duševne chorých ľudí. Do mixu bolo prihodených pár gayov a lezbičiek a voila! Máme film s hromadou nominácií a ocenení a 82% na ČSFD... 2 hviezdy tomu nechávam za herecké výkony Na obhajobu filmu priznávam, že ma to v prvej polovici na chvíľu uspalo; Tak mi možno niečo uniklo :) ()

dauby

Fakt příšernej film, dělalo mi velký problém to dokoukat. Navzdory hvězdnému hereckému obsazení a vážnému tématu prostě hrůza. ()

PoprockCZ

Velmi složitý film. Prakticky po celou délku jeho trvání jsem si snažila přiřadit jednotlivé postavy z různých časových období k sobě až mi vyšly dvě nepříliš navazující linie. V závěrečných deseti minutách se dočkáváme vysvětlení, které jsem si ale stejně musela ještě projít na internetu, protože to bylo celé zamotané. Spoiler: Nějak jsem nepochopila chování Julianne Moore, proč neměla jinou volbu než se zabít nebo opustit děti? Meryl Streep mi zase docvakla jako gay žena až ke konci, kde mě ale zmátla její láska k Richardovi. Z vysvětlení na wikipedii se mi dostalo odpovědi, že ve skutečnosti byla bisexuál. Ok, tak to už by mě fakt netrklo. Celkově jsem pochopila, že každá z žen má pravděpodobně nekonvenční orientaci, ale zpracování bylo šíleně zamotané a konec nevyzněl. Poznámka: Nutno podoknout, že jsem film viděla bez zjištění jakýkoliv informaci předem (žádný trailer, popisek, komentář), proto jsem příběh skládala od píky. Po shlédnutí např. traileru je pochopení značně jednoduší. Také mohla částečnou roli hrát mírná nedorozumnění (v angličtině). ()

Dupac

Ženy na pokraji nerdového zhroucení. Předlohu jsem (výjimečně!) nečetl, ale předpokládám, že určitá afektovanost jednotlivých postav pochází odtud. Hodiny tak jsou pro mě filmem postaveným hlavně na hercích, až za jejich výkony řadím precizní režii a skvělou hudbu Phila Glasse. ()

marra82

Cunninghamovi se v románu Hodiny povedlo rozpracovat některé postavy románů Woolfové, ale hlavně se mu podařilo interpretovat samotnou Woolfovou jako literární postavu. Zmiňuji to proto, že film Hodiny je v mnoha ohledech rozšíření a dobarvení toho, co Cunningham v knize začal. Předně postava Woolfové dostala konkrétní podobu, mám dojem že Nicole Kidman předvedla fenomenální výkon, její Woolfová je persóna která ani v županu a trepkách nenechá nikoho na pochybách, že jde o vůdčí osobnost literárního modernismu. Knižní vyvrcholení jejího osobního dramatu ve scéně „před výlohou“ působí oproti filmové scéně „na nádraží“ téměř banálně. Film několika obrazovými prvky pospojuje dějové linky aniž by vyzněl jejich podtón a v závěru kontrastuje charakter Laury Brownové, čímž jí dává prostor, který v knize neměla. Pět hvězdiček je za dokonale převyprávěný příběh. Ještě dodám, že klavírní partitura hudby k filmu je docela dobře dostupná i hratelná a to všechno dohromady dělá z Hodin (románu, filmu i hudby) bohatý zdroj námětů k zamyšlení nad možnostmi vyjádření a interpretace, i Woolfové jako člověka a autorky. ()

Pavelkedar

Viděl poprvé již před mnoha lety, do teď už potřetí. Absolutní "bestof", totálně mě to dostalo. Nezapomenutelný film, špičkově obsazený. ()

back up

Tři ženy, tři různá místa, tři různá časová období. Zdánlivě obyčejné dny v životě tří žen, starosti o večírek, nakupování květin, příprava jídla...Pod povrchem jejich každodennosti se však skrývá drama. Tři pokusy o sebevraždu a dva z nich úspěšné. Virginia Woolfová bojuje s psaním knihy, touhou vrátit se do Londýna a s vlastními démony. Laura Brownová jako hospodyňka a matka prožívá svůj příběh nenaplněného bytí. A Clarissa Vaughnová? Clarissa se snaží pochopit svou lásku k Richardovi a vinu jeho matky, která ho opustila. Rychlé střídání příběhů drží pohromadě hudba Filipa Glasse a také Virginia Woolfová a její Mrs. Dalloway. Film o ženském světě, ženské identitě. Laura opustila manžela a své dvě děti, ale nelituje, protože jak říká v závěru filmu, měla jen dvě možnosti: spáchat sebevraždu nebo zvolit život. A vybrala si život. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž

14.11.2010

Inteligentních špionážních thrillerů je dnes zoufale málo (opakuji: „inteligentních“), takže když se David Hare, dvakrát nominovaný na Oscara za Hodiny a Předčítače, rozhodne napsat a režírovat… (viac)

Tom a Sandra blízko a hlasitě

Tom a Sandra blízko a hlasitě

24.08.2010

Ještě takhle před rokem by nám tato kombinace jmen zněla nepatřičně. Tom Hanks ve filmu Stephena Daldryho – v pohodě. Ale po boku Sandry Bullock? Jejda! Všechno se změnilo. Sandra je teď držitelkou… (viac)

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)