Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Lichty

Na cestě filmovými žánry skončil Krvavý diamant kdesi v půli cesty. Svízelná situace s diamantem jasně navozuje domněnku rychlé a svižné akce, kde extrémně drsný Leonardo Dicaprio nebude šetřit municí a sprostými slovy. V několika scénách tomu skutečně tak bylo a Zwick si v nich dokonale vyhrál se svojí režisérskou kreativitou. Bohužel se ale scénáristé rozhodli nacpat do klasicky konstruovaného příběhu dávku dramatu, což vytvořilo dlouhé rozhovory, děsivé klišé a scény dojetí s tleskáním ve stoje. Za zbytečně prodlužovanou stopáž bych chtěl dát o dost méně, ale skvělý Djimon Hounsou v roli Solomona mi to nedovolí... ()

shifter

Nebyt Djimona Hounsoua a spominanych dvoch velmi solidnych akcnych scen, zrejme by som hodnotil este slabsie - ocakaval som od tohto filmu dost a ostal som tak rovnako dost sklamany. Myslim, ze si coskoro zozeniem na DVD Zwickovu Glory a napravim si dojem.. ()

gamcak

Film má dve polovice. Prvá, vynikjúca, naozaj veľmi dobrá, inteligentná, akčná a vtipná zároveň. A druhá, klišé, tak trochu priemerná. Ale aj tak je to za 5 ;-) ()

flu

Krvavý diamant je doslova učebnicí filmových klišé všeho druhu. Akční pohádka nastrčená do atraktivních kulis současné Afriky (černý kontinent je holt momentálně "in"), s klasicky sympatickým padouchem Leonarda DiCapria v hlavní roli. Při závěrečných scénách (srdceryvná scéna Leonardova skonu + povinný happyend ve smyslu "pravda se ukázala, spravedlnost zvítězila") jsem se už opravdu smál. Zbytečný film... ale nenudil jsem se, takže 2 a 1/2 ()

john.h

Já jsem DiCapria nikdy neměl moc rád, ale po posledních třech filmech s ním co jsem viděl (Chyť mě když to dokážeš, Skrytá identita a Krvavý diamant) musím říct, že měním názor. Už v Titaniku byl fajn, ale prostě to nebyl herec, jehož filmy bych vyhledával. Pro mě to byl spíš kluk z plakátu, po kterém šílely holky v naší třídě ještě na gymplu. To už ale bude dobrých deset let zpátky. A i možná obliba u vrstevnic byl jeden z důvodů proč ho nemít rád. Teď se po Krvavém diamantu těším na jeho další film. U posledních třech jmenovaných filmů s DiCapriem, co jsem viděl, jsem totiž z obrazovky nespustil oči a ani na chvíli jsem se nezanudil. Co se týče samotného filmu, tak pro motiv života v afrických státech, kde zuří občanská válka mám slabost. Hotel Rwanda, nebo Obchodník se smrtí jsou také skvělé filmy a určitě se budou líbit těm lidem, kterým se líbil Krvavý diamant. Tento film je přesně uprostřed mezi nima, Hotel Rwanda tuto trojici filmů odehrávajících se v Africe totiž vede. Navíc všechny tyto tři filmy v sobě obsahují motivy podle skutečných událostí. O to víc film zaujme a člověk se zamyslí nad malicherností vlastních problému a nechápe, jak se takové věci mohly někde dít na přelomu dvacátého a dvacátého prvního století a dějí se v menším, nebo větším měřítku v Africe a i jiných určitých koutech světa dodnes. ()

Gac

Tak tenhle film se Zwickovi opravdu povedl, díky němu a "Poslednímu samuraji" se stal mým oblíbencem. DiCaprio a Hounsou - výborní. ()

Python

Lord of War (Obchodnik se smrti, N.Cage..) + Hotel Rwanda, 7/10.. Stejne jako T.Cruise, ani L.DiCaprio nebyl zrovna mym oblibencem. A stejne tak je diky nekolika poslednim filmum oba beru na milost. (No ale kolíci jako "scaryGary" Oldman nebo Tim Roth to zase nejsou.. :) ()

Ogrb

Jednou jsem tak z nudy zašel do půjčovny a rozhod se, že se teda kouknu na nějakej ten film o Africe, když to teďka tak frčí. Vybíral jsem mezi Krvavým diamantem, Posledním skotským králem a Hotelem Rwanda. Skotský král jsem četl, že je nuda na padnutí, Rwanda byla na mě zas moc oceňovaná, tak jsem vzal "nejhollywoodštější" z možností. A myslím, že se vyplatilo. Diamant mě svým tempem strhl od začátku, DiCapria nemusím, ale tady je parádní, Jennifer nádherná. Zwick po Posledním samuraji, kterej mě docela naštval, dokázal, že umí natočit hodně dobrej film, který se nebojí opřít se do dnešních témat a zároveň člověka neunudí k smrti. A to stojí za plný hodnocení. A žádnej film o Africe si už půjčovat nebudu, mohl by mi zkazit tenhle zážitek. 9/10 ()

MRPitivier

Drama o velkém diamantu a obchodních machinacích na pozadí občanské války v Sierre Leone je námět, z kterého se dá vytvořit velkolepý film. Režisérovi Edwardu Zwickovi se to povedlo, zasadil do příběhu hlavní hrdinu Leonarda DiCapria, kterému to sedlo, a nechal celý děj točit kolem něj! Ve filmu nechybí akce, krutost, až krvežíznivost, ale ani lidskost, odhodlanost a láska... Herecké výkony ostatních byli taktéž na úrovni, takže skvělá podívaná s dobrými efekty a silným příběhem! Doporučuji! ()

casef

Strhující atmosféra o nelidskosti a krutosti světa. Jen mě to utvrzuje v tom, že zdraví je hezký a důležitý, ale prachy jsou hezčí a důležitější. Občas sice kvůli délce filmu ztrácí děj tepmo a i ten konec, kdy vlastně všechno dobře dopadlo mě ke snímku moc neseděl. Jinak výrobný herecký výkon Leonarda DiCapria a Djimona Hounsoua. ()

PavelH

Hodně jsem váhal mezi 4 a 5*. Vše se zdá být zvládnuté na jedničku, ale přece jen to na mě občas působilo trošku zdlouhavě. Přesto je pro mě Blood Diamond velice zdařilé dílo. Dokonce i závěrečná Leonardova scéna nepůsobí vynuceně a nekazí konec, ba naopak. Rád bych vyzdvyhnul výkony hlavních dvou mužských protagonistů. Co se týče přímo Leonarda, posledními výkony si zamluvil místo mezi mými nejoblíbenějšími herci. PS: Nutno vidět v ORIGINÁLE!! Dabing je hroznej! ()

Sollozzo

Uf, to byla jízda. I přes delší stopáž, nebylo ve filmu žádné hluché místo. DiCaprio hraje jako o život a z jeho "bejkovskýho" vrčení v akčních scénách jde strach. Pryč jsou doby Titanicu:-). Jennifer Connelly a Djimon Hounsou se svými výkony rozhodně nehráli druhé housle a navíc se na Jennifer pěkně dívá...ty oči:-). Co mě ale nejvíc dostalo, byla krásná kamera a výborná hudba. Oba prvky dodaly celkový feeling filmu a totálně umocnily atmosféru. Akční scény, kterých bylo poměrně dost, byly fantasticky natočené, no a scéna s telefonem...nejedno oko nezustálo suché:-). Nabízí se srovnání s filmem Nepohodlný s bezkonkurenčním Ralphem Fiennesem, který je trochu podobný tématem (korporace západního světa) a samozřejmě africkým kontinentem. Tam mi ale něco málo chybělo, možná že to dělalo malé množství akčních scén či dlouhá evropská část, ale Krvavý Diamant si mě získal a zaslouží si poctivých 5 hvězd. TIA. ()

Dantte..

Realisticky natočený politický akční thriller, který udivuje především velmi silnými scénami, které nenechá nikoho chladným a poslední půlhodina je vskutku famózní - scéna s telefonem nenechá žádné oko suché. Je to po velmi krátké době další zhlédnutý film s Leonardem DiCapriem a musím uznat, že je to pan herec, jsem zvědaví kdy už si toho všimne i americká akademie a dá mu konečně toho Oscara !!!! Jinak taková zajímavost.....nezdá se vám, že Leo nějak často ve svých filmech umírá :-DDD. 100 % ()

Euchrid

Zwick to s patosem umí a mám ho rád. Samozřejmě je to spíš kus poctivé hollywoodské filmařiny než nějaký oči-otevírající zážitek. Všechny ty obavy o city ždímající agitku šly stranou a zůstal jenom výborný film. Kdybych to věděl, tak bych asi nečekal 4 roky než jsem si ho pustil. ()

departed

VELKOLEPÉ DOBRODRUŽSTVÍ. Vyprávění tak silné, že nedokáže ani na chvíli znudit. Akční scény tak realistické, že chvílemi ani nevíte, zda se jedná o film či dokument. Herci tak excelentní, že jsou prostě excelentní... Blood Diamond se rozhodně řadí mezi TY filmy, které si vždycky rád pustím, když budu mít chuť na nějaké to akční dobrodružství. ()

Astrebleue

Jistě existují důvody proč nehodnotit tak vysoko, určitá předvídatelnost, někde se příliš tlačí na pilu a no prostě, když vidíte DiCapria, jak běží a kulky se mu vyhýbají, můžete si říct, že je to zas americká klasika, bílý hrdina zachraňuje zaostalou zemi. Ale myslím, že z právě tohoto pohledu, kdy se střetává bída tamního lidu s ,,kulturou" bílého, penězmi a neustálou konzumencí zdrojů čehokoli, kdekoli žijícího světa, vzdáleného těmto problémům, je to docela taktně pojaté. Nad momenty, kdy si říkám:,,Trochu pokrytecký, když my točíme filmy o tom, co se tam děje a většina z nás to nevědomky podporuje nebo je nám to jedno." pak převažují momenty, kdy si říkám: ,,Alespoň takhle se může člověk dovědět, že někde není něco v pořádku a začne se trochu zajímat, proč se tak děje." A klasicky za všim jsou prachy. Shrnuji tedy, že film stojí za zhlédnutí, Leo na starý kolena bude asi opradvu dobrej herec a Jennifer Connely, tu sem byla ráda, že sem ji po delší době někde viděla. PS: Hudba mohla být lepší. ale téma zvládli zpracovat slušně. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)