Red Road

Dráma / Thriller / Mysteriózny / Psychologický
Veľká Británia / Dánsko, 2006, 113 min

Jackie pracuje jako operátorka bezpečnostního kamerového systému CCTV, jehož kamerami je skotské Glasgow neustále monitorováno. Život v ulicích Glasgowa pozoruje Jackie denně na monitorech a svou povinnost chránit lidi, které zná pouze z obrazovek, bere velmi vážně. Sama si však drží všechny od těla, její uzavřený život má svůj řád a klid – až do chvíle, kdy na monitoru zahlédne muže, o kterém si myslela, že už ho nikdy neuvidí. Posedlost, s níž neznámého muže začne pronásledovat, ji brzo dovede do Red Road, shluku strohých domovních bloků na severním okraji Glasgow. Jackiino skrývané tajemství tady začně vyplouvat na povrch a drama o posedlosti tak směřuje k překvapivému rozuzlení. (oficiálny text distribútora)

IceQueen

Vyše hodiny ubíjajúca nuda a ja rozmýšľam o všetkom možnom, pekných aj nepríjemných veciach, čo budem pozerať potom... a sledujem chlapa jazdiaceho v dodávke, chodiaceho z horného konca na dolný a naspäť, navštevujúceho práčovňu, jediaceho v nejakom stravovacom zariadení, vchádzajúceho do a vychádzajúceho z rôznych establišmentov a vykonávajúceho iné strhujúce činnosti. Viem, som plytká, zrejme nedokážem dostatočne oceniť vnútornú rozorvanosť hlavnej hrdinky. Po viac než hodine sa konečne začalo niečo diať. Neskôr prišla na rad prekvapivo priamočiara sexuálna scéna, ktorá vôbec nezapadla do celkového tempa, ale zase na druhej strane ma trochu prebrala a prinútila myslieť na benefity depilácie a škótsky uvedomelý prístup k chránenému sexu. Približne 20-30 minút za voľačo stálo, keď si spravím výpočet za použitia stopáže, zohľadním kompletný obraz a zaokrúhlim nahor, dostanem 2*. ()

JitkaCardova

Vím, že jsem na ni v hodnoceních tvrdá, ale taky vím proč. Od jejího prvního filmu (Vosa), ví, co chce natočit, ví, jaké budou její fascinace tématické, motivické i nástrojové, a hlavně z toho opravdu křičí talent rozené filmařky. Její nesmírná, lačná chuť naštvaně a surově pracovat s ruční kamerou, krutým, až brutálním střihem, sevřeným rámováním a ne-kompozicí, až to chvílemi málem vypadá jako nešikovnost. Je tím až roztomilá, dojemná, jako kousavé kotě, jako její hrdinky, ale pořád je to zatím tak, že ona sama ještě nedospěla, nesmířila se a nevyrovnala, a její jediné téma, s nímž se pasuje od prvního záběru v prvním filmu, zatím pořád beznadějně pohlcuje ji. Je patetická, sama příliš touží po katarzi, než aby ji mohla filmem poskytnout druhým. Zatím je to ještě volání o pomoc. Ale přijde čas, a ona se oprostí, vyzraje a vyzraje nad vším - viděla jsem už, co dokázala dál, takže vím, o čem mluvím. Tady je to ještě pískle, zranitelná cácorka. Ale pere se s tím a získá navrch. Tahle režisérka a vůbec ženská je vážně třída. *~~ ()

Padme_Anakin

Měla jsem pocit, že celý tento příběh sleduji v přímém přenosu a po pravdě řečeno, moc se mi to nezamlouvalo. Jedná se totiž o poměrně dost realistický, drsný a svým způsobem krutý náhled na zátěž, se kterou se musí hlavní postava vyrovnat. Uvěřitelná Kate Dickie to ovšem zvládla na výbornou.Tíživá záležitost. ()

Tomco

lars von trier + zentropa = zaujimave projekty. tento toboz.. realisticky nahlad do zivota policajtky obsluhujucej mestske kamery vyrovnavajucej sa s krutou minulostou.. smutne, velmi realne, skvelo zahrate a hlavne autenticke.. netradicny typ filmu, ktory mohol dopadnut ovela horsie, ako dopadol.. silnych 70% ()

Sarkastic

Jackie musí na šichtě sledovat dění na kamerách. Zní to jako velmi fádní práce, ale díky tomu má možnost nahlížet do života ostatních. Z těch, které na obrazovkách vídá pravidelně, se stávají známí bez jména. Jenže vše se změní v okamžiku, kdy 1 z kamer zaměří někoho z minulosti…Andrea Arnold mě zaujala už filmem Fish Tank. Byl jsem proto na její debut zvědavý. A nezklamala. Divák si hned od počátku uvědomuje, že se hlavní hrdince kdysi stala nějaká tragédie, a pomalu sbírá střípky, o co šlo. Zároveň trpí tím, jak moc riskuje. Začne totiž porušovat všechna psaná i nepsaná pravidla, zanedbávat monitoring ostatních událostí (což může pro někoho v nebezpečí skončit špatně), avšak hlavně riskuje v soukromí, kdy téměř ztrácí pud sebezáchovy a koleduje si o průšvih. Divák jí sice fandí, ale zároveň má o ni strach. Navíc tím, jak vezme spravedlnost do vlastních rukou, postaví publikum před nepříjemné morální dilema…Ale někdy se dá vyrovnat se ztrátou způsobem, který na první pohled může vypadat absurdně. Dám slušné 4*. ()