Svatební váza

(festivalový názov)
  • Belgicko Vase de Noces (viac)

„Ohromnou cenu má v lásce to, co se zve perversí a neřestí: jsou to způsoby nejrevolučnějšího myšlení a jednání,“ píše Dalí ve své Viditelné ženě. V případě jednoho z nejneuvěřitelnějších filmů, jaké kdy byly spatřeny na plátnech kinosálů, autorského snímku belgického milovníka surrealismu a dokumentaristy (sic!) Thierryho Zénoa Svatební váza, jde ovšem o projevy milostného citu mezi mužem a prasnicí, z něhož vzejdou krásná trojčátka, přičemž ona revolučnost spočívá mj. v touze muže nahlédnout své nitro skrze pojídání vlastních výkalů. Bezdialogový, černobílý snímek, jehož formální asketizmus kontrastuje se zvrhlými projevy slasti a snově libidosními (zakopávání svině zaživa) i alegorickými (hlavy panenek nasazované malým prasátkům) výjevy, je obsazen jediným hercem, uzavřen do zcela oříznuté lokality rozpadající se farmy obydlené rozličnou faunou a doprovázen výhradně bizarní varhanní hudbou Alaina Pierra. Sólový protagonista této při vší divácké náročnosti podivuhodně mystické podívané, Doménic Garny, ve své kreaci starostlivého „otce“ zvířátek i prasečí dělohou přitahovaného degustátora exkrementů, dokonale evokuje tón celého filmu – naprostá tvůrčí serióznost až vážnost v souvislosti s neodolatelnou chorobností vize ve výsledku působí mimořádně zábavným, zvrhle komickým dojmem. Dlouhou dobu zakazovaná, i odvážnějším publikem a kritikou skandalizovaná filmová pocta surrealistické poezii odpudivosti a metodě psychického automatismu je uměleckou reflexí navenek i dovnitř obrácené všemohoucí vášně po uchopení trapně kauzální reality. Zoofilie a koprofagie jako bestiální fetiše člověka, sevřeného obsesemi všeprostupující smrti a neproniknutelných tajemství života. „První skutečně schizofrenní film,“ volali kdysi největší zastánci díla Boris Lehman či Henri Michaux… (Festival otrlého diváka)

Shanen29

Zajímavý počin.který nemá být utajen,prostě jsme lidi,prasata,vrazi,perverzáci.............nedivte se,jinak by filmy s touto tématikou neexistovaly. ()

Olafson

Pánové, ruku na srdce, kdo se někdy nezamiloval do nějaké svině. Pokud bych měl film interpretovat jako podobenství, tak je nejspíš o tom, jak se zpívá v totálním eposu o Radoušovi na konci, že když "se sejde hnus a samota, je to k nevydržení". Obsah filmu asi napsal někdo, kdo si myslel, že má spisovatelské střevo, ale film nejspíš vůbec neviděl, protože ty hlavy panenek nenasazuje farmář malým prasátkům, ale holubům (asi aby udělal iluzi andělíčka) a předmětnou svini rozhodně nezakopává zaživa, ale potom, co tato spáchala rituální sebevraždu. Kdyby se svini narodilo něco jiného než obyčejní malí čurýci a film neobsahoval zbytečnou část "Babicovy dobroty", byl by dvakrát lepší. Navrhoval bych natočit remake v Hollywoodu barevně a pro IMAX, kde by se divákům ještě pouštěl do nosu puch z latríny a povinně bych na něj zahnal všechny zdejší pětihvězdičkové uživatele. ()

DonBraso

Nechci zlehčovat film jako takový,své si tenhle film určitě najde,ale mě tak úplně neoslovil a to jako farmář v úplně jiným filmu,který jen tak asi člověk neuvidí a to je ještě belgický ke všemu.Snažil sem se k tomu přistoupit poeticky,tříznivě k hlavní postavě,pořád se mě to nedařilo ale komu jo nahodí 4-5 hvězd.Je to černobílí,bez dialogů a trochu laškování.Kdyby někdo chtěl vidět akčnější poetí Chlap a prasnice ,asi sáhne do té doby na Německou produkci :D ()

buchannon

Totálně nechutný. Ale zároveň film, jaký tu ještě nebyl a proto jsem dal jednu ránu z milosti. Který chorý mozek napadlo toto natočit. Jen doufám, že ta prasátka (ehm prasátkolidi) nebyla opravdu mrtvá. Nechápu, jak tomu může někdo dát 5 hvězd. ()

rosto02301 odpad!

Načisto špinava davka bezfarebnej ničom ochutenej filmovej sracky . SEX s prasatom no super to bolo asi vsetko a cely film sa odohraval na opusenej farme v poke filmu som to musel vypnut :D ()

iscariot_st

Osobne veľmi holdujem filmom s nálepkou "disturbing". Nesie sa nimi skutočne znepokojivá atmosféra, vytvárajú v divákovej hlave množstvo otázok a myšlienok, často nesú hlbšie posolstvo. AVŠAK Svadobná váza (názov bol asi zvolený štýlom náhodný výber) si ani prívlastok "disturbing" nezaslúži. Vo mne vyvolal len znechutenie a potrebu sa vydáviť. A otázku len jednu.. Prečo niekto toto natočil?? Žiaľ (či našťastie?) tento pseudo-počin nedokážem vnímať ako surrealistické dielo. Ale predsa len, aspoň pol hviezdičky by som mu udelila a síce za odvahu vôbec s niečim takým prísť v 74tom. Avšak zaokrúhľujem na odpad! ()

kataklysm

Rodinné drama ze zapadlého venkova kde slépky jebú, aj šohaj jebe, svoju prasečí slečnu(ale chvíli se zdráhala,jen co je pravda). Narodí se mimi a pak se to celé strhne do rodinného thrilleru skrz morbidní horor až po fekal asian movie. ()

Iloveporn

Zaprvé je to špatnej překlad názvu, protože překladatel francouzštině moc nedal. "Vase" znamená vázu, když je to v mužském rodě. Jenže "vase" může být také v ženském rodě a znamená to hlen, kal, bahno atd. Takže něco jako "Bahno svatby" či "Bahno manželství". Ti, co umí googlovat si to mohou ověřit sami. To i ten primitivní anglickej název, jak od puberťáků aspoň mluví o tom, co tam kdo vidí na první signální. - Také téma filmu není ve skutečnosti zoofilie, ale MANŽELSTVÍ. - To není slizkej Kraus v pozziho "Dopisy v krajkách", za kterým koňovi bimbá poloerekce a to ani když v tom burani nevidí rozdíl. - V češtině se zcela běžně označují ženy a dívky za slepice a myslí se tím hlavně na jejich omezený rozhled a přízemní starosti. S prasnicí je to podobné. O TOM je ten film. - Podobně to je i ve starých mýtech, kde se člověk "žení" se zvířetem. Není to o zoofilii, které je dnes plný internet, ale o té které lidské vlastnosti, representovanou tím kterým zvířetem. - Tento film je parabola ve smyslu přirovnání, podobenství, jako v Bibli. Pejsek a Kočička nebo Ezopovy bajky (jestli někdo zná) také nejsou ve skutečnosti o zvířatech (jak někteří z nás chápou). - Výběr černobílého filmu žádný nebyl. Autorovi někdo dlužil peníze, neměl na platbu, tak mu dotyčný dal ruličky nepoužitých černobílých filmů (z bombardérů). Belgie je také katolická země, takže některé věci pro nás nemají moc smysl, ale v kontextu země to funguje normálně. - Autor měl napřed černobílý materiál a pak teprve vymýšlel, co by mohl natočit, ne obráceně. Po natočení tohoto filmu autor napsal samozřejmě další hraný film, ovšem nedostal na něj z ministerstva peníze z celkem pochopitelných důvodů. (Úředníci se jaksi báli). Na dokumentární filmy je dostával, protože tam pro úředníky žádné velké nebezpečí nebylo. - Kameraman a režisér je jedna a ta samá osoba, jak si každý může přečíst nahoře. Taky producent a střihač. Jedná se o autorský film. - Jestli autor řekl, že čerpal z Junga, tak na to každej může vzít jed. V běžném životě je daleko normálnější než třeba naše ministerstvo školství, co chce na základkách zavádět společné hajzlíky. Úplně obyčejně má rád ženy. Hezké ženy. - Jestli někdo nechápe oběšení selátek, tak je to podstatou to, co vidíte v TV jako rozšířenou sebevraždu. Paní, co se zoufalství skočí i s dětma do Macochy. - Protože je to opět podobenství. - Podobně i zavařování a pojídání hoven je podobenství. Neměl nikdo matku/babičku/manželku, co zavařovala? Nikdo nikdy nejedl třeba hamburger v mekáči nebu nugety z kuřecího separátu? Nebo výtvory dam z babicových dobrot? Nikdo nikdy neslyšel, jak se o nějakém jídle nízké kvality řekne, že je to sračka? Podobenství. - Tento film určitě není něco, co může natočit nějaký buran. Pro burana je náročné ten film i vidět, protože nic nepochopí a zůstane vždy na povrchu a zamává to s ním. - Jo a herec se v tom zas tak moc nevyžíval. Jen hrál a ke spoustě věcí ho režisér musel přemlouvat. ()