Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Zagros

Film, ve kterém tvůrci vsadili především na vizuál, což je vidět například i z fotek v galerii a v traileru. Na můj vkus to trochu přepískli a filmový příběh už tak balancující na hraně, dále ztrácí na uvěřitelnosti. Napětí se u mě nedostavilo a navíc i duchovní stránka filmu na mě v téhle podobě zkrátka nefunguje. Jedenáct nominací na Oscara je naprostý úlet, sám nakonec dávám dvě hvězdy, kdy u mě převážilo hodnocení obsahu nad vizuálem. ()

Vajonek

Dobrodružné snímky (jímž se tento primárně jevil být) nejsou úplně můj šálek kávy, takže se mi do Pího a jeho života dlouho dvakrát moc nechtělo. Nakonec jsem si řekla, že to zkusím a musím říct, že rozhodně nelituji. Poměrně rychle si mě film dokázal získat svou vizuální podmanivostí (i když v kině by to jistě bylo ještě o mnoho lepší) i příjemnou doprovodnou hudbou. Bavilo mě sledovat boje a rozjímání hlavního hrdiny (na moři i předtím a potom mimo něj) s přírodními zákony i sama se sebou, a to po celou ne zrovna krátkou stopáž. Pro hlavního hrdinu se dle mého názoru také podařilo nalézt dobré, přirozené představitele, kterým člověk dokázal věřit to, co dělali či říkali (nejvíce pak přece jen zapůsobil výkon Suraje Sharmy, který si zahrál Pího ve stěžejní a nejdelší pasáži snímku odehrávající se na moři). Úplně nesdílím názor některých, že film vlastně nemá krom vizuálna moc co nabídnout. Myslím si, že je to moc hezký, až trochu pohádkový příběh, do kterého se toho podařilo dostat spoustu - úvahy o smyslu života, významu náboženství, o odvaze, přátelství, rodině, naději, překonávání sebe sama. A mnoho dalšího. A to celé platí, ať už byla pravdivá první nebo druhá historka, případně existovalo ještě něco mezi tím (i když přiznávám, že chci věřit tomu, že se vážně ten zvláštní vztah chlapce a tygra na tom moři zrodil). 80 %. ()

Ilhan

Už po skončení filmu v kině jsem měl v hlavě rozporuplné pocity a nevěděl, jaké hodnocení tomuhle prostě dát. Je to zajímavý film, jinak se to nedá definovat, prostě zajímavý. Knihou jsem netknut, hovory o bohu zrovna nemusím, ale zde jsou podány celkem záživnou a (opět) zajímavou formou, ale pocitově mě ten film naprosto minul. Musím ale uznat, že trikaři odvedli prvotřídní práci. Nevěděl jsem, že většina filmu je dělána v CGI a tygr a vlastně všechno mi přišlo naprosto autentické a pravé, tomu tleskám. Výsledný film pro někoho možná skvělý, pro někoho příšerný, u mě prostě nějak na půli cesty všemi směry. 69 % ()

Prcek54

Jak posledních patnáct minut filmu, doukážou otočit snímek o 180° a z průměrného, ač velmi pěkně natočeného, filmu je rázem hlouběji sahající, promyšlené dílo. Rozhodně stojí za shlédnutí a to ne jednou! ()

Rapikk

Co byste odpověděli člověku, který by Vám právě převyprávěl tento dechberoucí příběh? Správnou odpovědí by bylo pouhé mlčení a drobná slza v oku. Takto jedinečný film jsem již dlouho neviděl a naprosto nedokážu pochopit, jak byly některé scény natočeny. Titulky doběhly již před několika minutami a má ústa se stále ne a ne zavřít. Jsem ohromen. Pí mě zasáhl hned několikrát a vzbudil ve mně snad všechny druhy emocí. Naprosto úchvatné mistrovské dílo. ()

XdanteX

v knížce byl mnohonásobně lépe podán celkově obsah....Díky tomuhle vědomí mi pak ale ve filmu zase líp vyzněl konec. K tomu přičteme pěkný soundtrack...nádherně kýčovitý vizuál...no pere se to mezi 4-5* Pro mě jedno ze tří nejlepších 3Déček co jsem zatím viděl(nemluvím o primitivních efektech jako jsou výbuchy a podobné hollywoodské zbytečnosti) ()

Scevola

Prva cast filmu ma zaujala, ale ked sa preslo na vodu, tak sa to stavalo cim viac menej uveritelne. Uz na konci ma ani poriadne nezaujimalo ako to dopadne, ale skor nech to cim skorej skonci. 6/10 ()

Hanys_

Vizuálně podmanivá survivol pohádka s nečekanou pointou, díky které se pak na příběh o nejdokonalejším digitálním tygrovi dá pohlížet plno způsoby. Ang Lee je machr. 7.5/10 ()

AdamesWWE

[7/10] Prvých 45 minút je iba priemerným introm do tohto oscarového filmu. Nie príliš zaujímavá časť a zdĺhavá, ktorá nemá čím zaujať. Po stroskotaní lode a následne plavenie sa po mori, rozprávanie príbehu, zakončenie - neporovnateľne lepšie, pútavejšie, zaujímavejšie a občas aj príjemne dojímavé. Celý tento príbeh ma síce z počiatku tak nebavil ale potom to nabralo na obrátkach a po tej spomínanej 45 minútovke sa to celé zlepšilo a udržalo slušnú úroveň a bavilo ma to, ale určite to nieje niečo nezabudnuteľné. Hm, 3 získane oskary. 1. Kamera - bez problémov, skvelé. 2. Najlepšia hudba - Miestami bola dojímavá a pomáhala, celkovo bola dosť dobrá, ale už som počul aj lepšiu a výraznejšiu hudbu. 3. Vizuálne efekty - Výborné, do detailov premyslené, prostredie pekné, zvieratá takisto. Ale, všetkého veľa škodí, mohlo toho byť menej. Pí a jeho život nieje pre mňa nejaký extra zážitok, na základe pozitívnych ohlasov som si tento film pozrel a aj ma celkom bavil, ale od ideálneho filmu má daleko. Potrebovalo by to lepší začiatok, menej digitálnych vecí a viacej emócií. ()

kery-

Ty Oscary jsou zaslouženě:) První půl hodina je sice celkem nuda (i když asi byla nutností), ale pak se to změnilo v něco, co je přesně podle mého gusta. Za tisíce surikat u konce bonus palec nahoru, žeru ty mrchy :) ()

jhlahulek

Indický Forest Gump zkombinovaný s Noemovou archou, se skvělou atmosférou, náboženským podtextem, spoustou zvířat a jednou skvostnou myšlenkou, zda uvěříme spíše tomu co je pravděpodobnější, nebo tomu co je pro nás přijatelnější? ()

Fary

Tak nevim, co si o tom mam myslet. Povedene efekty, zajimava kamera, i hudba docela ujde, ale celkove je to takovy nemecky eintopf. :-/ ()

conejo

Záznam do deníčku: odškrtnuto: nenudila jsem se, vizuální pastva, herci dobrý, tygr vypadá jako živý. Celkově bezva a dobře strávený čas. Ale myšlenkově absolutně ploché, zjednodušení trojí víry Pí a filosofie náboženství v iritující výkřiky "Bože!". Alegorie ani duchovní putování to podle mě není. Film samozřejmě nemůže být kniha (ve které všechno tohle je a stojí za mnohem víc). ()

farfalla

Krásný film. Neviděla jsem ho v 3D, jenom v 2D, a myslím, že jsem udělala dobře. Spousta lidí bylo zklamaných, že to bylo jenom barevné a 3D. Ale možno se soustředili jenom na to nepodstatné, které však v dnešní době pomáhá přilákat diváky na film. Příběh je to dosti zapletený. Vysvětluje, jak přišel Pi ke svému jménu, kdo byli důležití lidé pro něj v dětství. Pi vypráví o svém životě v Indii, v ZOO, a o cestě na lodi přes oceán. Tady se dostáváme do nejistoty, co je realita, co jenom představy způsobené traumatem ztroskotání, úpalem, hladem, mořskou nemocí, strachem o život, samotou. Když je člověk sám a v nebezpečí, všechno dostává jinou perspektivu. Všechny prožitky jsou mnohem adrenalinovější. Vlny jsou vyšší, bouře hrozivější, ryby větší a je jich více. Barvy jsou intenzivnější. Extrémní chemické procesy v krvi působí na tělo a na vnímaní okolí jako droga. Člověk ztrácí pojem o čase. Je večer nebo ráno? Hehce upadne do dlohého spánku a probudí ho zase jenom hlad. A také se stále vrací vzpomínka na osud rodiny. Proč žít? Proč se snažít přežít, z jakého důvodů? Proč se toto přihodilo právě mně a jim? Jaký to všechno má smysl? V takových chvílím se člověk automaticky obrací na Boha nebo prostě na někoho tam nahoře. I když ho předtím nikdy nevyhledával, ani na něj nemyslel? Ale všemocná neosoba je skvělá pro takový dialog. A pak, když je Pi zachráněn, vrací se do reality a vzpomínky ho zase stíhají. Jak žít dál, aby stále nemusel myslet na hrůzu, kterou zažil? Pi si zvolil nádhernou pohádku, kterou je pro něj jednodušší vyprávět, když se ptají na to, co se stalo. Který příběh by jste si vybrali vy? Ja tu o bengálskem tigru Richardu Parkerovi. ()

HArna

Po grafické stránce je to na jedničku s hvězdičku, ten tygr je určitě v CGI a vypadá fantasticky. Museli to dělat dlouho. Je to film, na který bych vyrazil do kina na 3D, ale musel by být kratší. Dvě hodiny jsou zde docela dlouhé, navíc se ve filmu až na začátek a pár dialogů moc nemluví a mě ten chlapec dvakrát sympatický nebyl. Prvních 30minut filmu byla pro mě nezáživná nuda, kterou bych si odpustil. Moc se mi nelíbili ty kecy, který měl Pí o bohu a někdy se mi zdá, že si film hraje na něco chytřejšího než sám je. Je to trošku originální, ale celkový dojem je pro mě téměř nulový. Film vypadá dobře i ten Bengálský tygr, nic víc si pamatovat nebudu. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)