Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

zipper111

Já jsem asi romantik, ale mě se 95% procent filmu fakt líbilo, a v posledních deseti minutách mi to najednou tvůrci ůplně posrali... Kdo viděl asi chápe, kdo ne, pochopí až uvidí... Na zvířatech bylo vidět, že přestože technologie masivně pokročila, pořád je poznat, a celkem výrazně, co je skutečné a co ne. Tygr byl ale vymazlený opravdu parádně, někdy až tak, že jsem si říkal, jestli zrovna hraje zvíře nebo je to anime. Ostatní zvířátka byla horší, ale třeba pohyby všech byly opravdu parádní. Je to moc pěkný film, knihu jsem kdysi koupil sestře k narozkám, aniž bych jí znal. Chtěl jsem si ji vždy přečíst, možná pomalu nastala ta chvíle.4* ()

Alementina

hm... myslim, ze na tohle do mesice zapomenu, ze jsem vubec videla. Po hodine od shlednuti neni nic, co bych nejak okomentovala, krom toho, ze podruhy se na to nepodivam... ze natoceny je to zručně, ale jinak ... NIC. ()

Tony.cs

Audiovizuální nářez v první řadě. Příběh opravdu neuvěřitelný (na konci mrazivý). O bohu to je, ale zase neni. Ono záleží na tom, jak si to kdo přebere. Nicméně jde o řežijně a scénáristicky dokonalý počin. Tygr , jako obrovská metafora, nás provází filmem a my to zjistíme až na konci. Souboj se sebou samým. Respekt ke své zvířecí stránce, její zvládnutí, učení sžití se s ní a nakonec i její odchod, když už není zapotřebí. ()

Makky

Pí a jeho život vyzerá, či už na veľkom plátne alebo v telke, úžasne. Ide skutočne a pozoruhodný audiovizuálny zážitok, ktorý sa len tak nevidí. Odhodlanie, viera a chuť do života je vyobrazená nielen vďaka hercom, ale aj digitálnymi chlpáčmi. Pochopiteľne sa najviac zaryje do pamäti skvelý Richard Parker. Ang Lee opäť potešil... a tento raz konečne aj 3Déčko. ()

Tirion

Řekněme, že to je pohádka pro děti i dospělé. Příběh neurazí, ale nepřináší nic nového. Vlastně jsem si spíš říkal, že by mě více zajímal život Pí po konci jeho cesty napříč Pacifikem. Vizuálně je to nádherné, ale občas mi přijde Ang Lee docela svázaný až puritánský, jakoby se potřeboval zavděčit, co nejširšímu publiku. Suraj Sharma mě mile překvapil, jak dokázal utáhnout celý film. Ta naivita a klukovství bylo tak čisté... Doufám, že ho čeká o něco lepší dráha, než kterou zaznamenává doposud Dev Patel, coby představitel Milionáře z chatrče. ()

kaylin

"Pí a jeho život" je film, který jsem přece jen trochu odkládal, ale nakonec jsem se k němu probojoval a vůbec toho nelituji. Bál jsem se, jak to asi dopadne, o čem snímek vlastně bude, že to bude celkem nuda, boj o život na lodi s tygrem, to prostě nevypadalo jako něco, co by mě mělo zasáhnout, ale člověk by prostě neměl hodnotit knihu podle obalu. V tomhle případě to jednoznačně platilo a já jsem opravdu rád, že jsme s přítelkyní tenhle film nevynechali. Ang Lee je režisér, který dokáže vždy překvapit, a to jak kladném slova smyslu, tak bohužel i v tom záporném - viz "Hulk". Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/pi-jeho-zivot-2012-85.html ()

gogos

Vizualně překrásně zpracované existenciální drama o víře, multipánbíčkářství a skoro uvěřitelnému přátelství se zvířaty. Ang Lee se zase jednou vytasil s výborně zpracovanou adaptací, která musí zaujmout snad každého. Film neskutečně rychle uteče, pohladí po duši a díky perfektním hereckým výkonům i celkem uvěřitelně nadchne. Hodně luxusní 4* ()

ABLABLABLA

Nebylo to tak úplně úžasné, jak jsem si myslela, ale bylo to dobré, čili 3-4*. A popravdě ani ten závěr mě tolik nepřekvapil, jak by se zdálo. Dvě verze jednoho příběhu? Krutý pravidvý a trochu poetický pohádkový? V podstatě, když teď zpětně vzpomínám... o čem to vlastně vůbec bylo? Kromě skvělé práce s kamerou a světlem... nevím... nějak mi nezůstal film v paměti, což je špatné. Jen pár hezkých scének. Především záběry na poklidný oceán, velrybu se svítícím planktonem atd.. ()

blackrain

Pestrobarevná lahůdka, která se přesně trefila do mého gusta. Okořeněná neuvěřitelnými zvraty a sama o sobě taky neuvěřitelná, ale člověk si může veřit, čemu chce a to se mi hodně líbilo. Místy zachází až do kýče, ale je to tak krásně snové. Velké pohlazení po duši, které jsem už dloho potřebovala. Gerarda Dapardieu jsem tu mít nemusela. Nevím, proč jsem se filmu vůbec vyhýbala. ()

DH3Factor

Pí a jeho život. Co k tomu napsat. Je to mix titaniku, starce a moře a trosečníka s indickým nádechem v podání tchajwanského režisérského harcovníka. Jestli jsou získané Oscary zasloužené nebo ne tu hodnotit nebudu. Jedná se o film s jistou myšlenkou a po vizuální stránce je famózní. Vývoj vztahu mezi tygrem a nábožensky založeným mužem je dobře vykreslen, ale lehce předvídatelný. Z celkového dojmu mi to vlastně kazily jen dvě věci. První je jméno tygra, Richard Parker, které mi neustále připomínalo nagelovaného floutka ze Spider-Mana. Druhou je pak množství žraloků, náhle se obejvujících ve všech částech rozlehlého oceánu pokaždé když hlavní hrdina vystrčí nohu, či jinou část těla z člunu. Doufejme, že kvůli tomu letos nezkrachují nějaké cestovní kanceláře! Co k tomu tedy napsat? Je to velice hezky udělaná pohádka. ()

Kaluž

Spirituální fantasy o přežití s prvky esoterična. Občas to vypadalo, že v tom měl prsty Tarsem Singh, vizuální smršť nápadů, kouzelné scenérie, prostě pohádka. A ta závěrečná pointa je vskutku geniální. ()

italka63

Knihu jsem nečetla a ke své škodě jsem hned věděla, že hlavní hrdina přežije, ale já to tvůrcům odpouštím, protože náboženská filozofie byla opravdu jedinečná a i když si nejsem jistá, jak si ji Bůh přebere, věřím tomu, že ve své nekonečné moudrosti bude k nám, nedokonalým shovívavý.Bulila jsem jako želva nad zcela vysíleným, přiutopeným tygrem, já totiž velké kočky miluju. A celkové vizuální pojetí filmu byla jedna nádhera, která pohladila oči i duši. ()

slunicko2

Thank you Vishnu, for introducing me to Christ. 1) Začalo to pěkně. Pestrobarevná indická pohlednice s humorem a jemnou dětsky naivní duchovností působí trochu jako kýč, ale pozitivní naladění nelze přehlédnout. Pohádka o dobru a víře začíná..._____ 2) Spoiler. V průběhu filmu se však stále více ozývají falešné tóny. Animovaný tygr na člunu je chvílemi zábavný, chvílemi lehce trapný. Podivný masožravý ostrov je zcela nefunkční. Závěrečné dvě verze vyprávění jsou srozumitelné, ale opět na mě působí nadbytečně. Cítím se jako u řezníka za komunistů, kdy jsem spolu s bůčkem (dobrý a levný) musel vzít i panenku (drahá), protože by ji prodavač sám o sobě nemusel prodat. Chtěl jsem duchovní potěšení a byl jsem konfrontován s nutností volit._____ 3) Spoiler. Lze namítnout, že právě dvojí výklad událostí je to, co dává filmu jeho duchovní rozměr a divákovi pohříchu zmíněnou nutnost volby. Pokud přijmu jako pravdivý (rozuměj skutečný) druhý příběh, pak se zapletu do úvah o tom, jak dalece je člověk schopen a ochoten vytvářet falešnou realitu, aby mohl úspěšně přežít a současně se vzdát odpovědnosti za vlastní počínání. Richard Parker je pak jen Píovo alter ego. Tomuto výkladu svědčí i poznámka 38letého Yanna Martela, autora knižní předlohy, že ostrov přidal jako jasné znamení, že první story se nemohla odehrát._____ 4) Spoiler. Komentátor Arimas01 na IMDb pozoruhodně vysvětluje smysl ostrova. Plovoucí masožravý ostrov odráží, co Pí prožívá. Smířen s rukou na tygří hlavě očekává smrt. Kyselina v jezírku rozežírá tělo, které v důsledku žhavého slunce, nedostatku vody, jídla pohybu a především víry, naděje a vůle k životu odumírá. Surikaty jsou vlastně krysy, které se živí jeho dosud přežívajícím tělem. Ostrov je jeho duše sžíraná nedostatkem naděje a víry. Tu si Pí uvědomí, že se nesmí vzdát a musí bojovat za přežití. Povolá tygra, svou vnitřní sílu a pokračuje dál._____ 5) Volba té či oné verze příběhu je volbou mezi racionalitou a vírou. Ateisté namítají, že víra v Boha vede věřící k ignorování reality. Pí zažívá v obou verzích extrémní strach, hrůzu, smutek, ztrácí svou rodinu, tak jaképak ignorování reality. Obě verze stojí na stejných skutečnostech, volba není nic méně a nic více než způsob vnímání světa. Ani jedna z verzí neobjasňuje přičiny potopy lodi, protože o nich Pí nic neví._____ 6) Mnozí komentátoři - ateisté, jak je v české kotlině nepěkným zvykem, se vůbec nezamýšlejí nad duchovním poselstvím filmu a jsou uchváceni "survivalem", fantasijní pohádkou a především tygrem a dalšími zvířaty. Zbytek jsou jen "spirituální žvásty" (korbitch22). Inu, believing in everything at once is the same thing as believing in nothing._____ 7) Neopomenu se zmínit ani o přesvědčivém hezkém 19letém neherci Suraji Sharmovi (Pí na lodi). ()

Rakosnicek77

Tak tedy můj názor na film je celkem rozporuplný. Hodnocení se mi pohupuje mezi třemi až čtyřmi hvězdami, nakonec se ale přikloním k té horší známce. Tygr je téměř stoprocentně věrohodný, musela s ním být obrovitá práce a vypadá to sakra dobře! Ve 3D to musí působit naprosto dokonale a filmu rozhodně musí slušet velké plátno typu IMAX. K samotnému filmu: prvních cca 45 minut je krásná podívaná, plná barev, zvuků, života, postav a zvířat. Po potopení lodi, kdy samotná scéna osvětlené a poopené lodi působila fakt realisticky a celkem drsně, se to celé jaksi zlomilo. Najednou nebyli dialogy, ono taky nebylo s kým, zůstala jen samomluva, řev a nepochopitelné chování divoké šelmy, která neměla ani tu nejmenší práci s hyenou, která na tom je fyzicky dovolím si tvrdít lépe než hošík a s tím samotným měl bengál problém celý film. A naopak, když už bych příběh přijal za reálný, tak v okamžiku, kdy se tygra zbavím, ho pro jeho krásné oči, nebudu tahat zpět do člunu... Spirituálno je blbost v celém filmu je ho minimum, jde spíš o idealistický pohled na život, který na mne ale působil spíše, jako totální tupost hlavního hrdiny. A jeho postoj k náboženství, završený tvrzením " Víra je dům o mnoha místnostech" tomu dala už jenom korunu. Budu se tedy řídit zlatým středem v hodnocení, protože po vizuální stránce, si film zaslouží opravdu složit poklonu, se samotným příběhem, jsem měl já osobně už celkem problém. Viděno jako 27 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

Philcze

Filozofuje to víc než Atlas mraků, ale ve finále je to přeci jen spíš výborně natočený a odvyprávěný vánoční film vyzdvihující nějaké ty životní a náboženské hodnoty. Na tom ale není protentokrát vůbec nic špatného, v kontextu příběhu vše fungovalo na jedničku. Jak mě většinou podobné "vnucovačky" extrémně iritují (Milionáře z chatrče vnitřně nenávidím dodnes), tak si mě Richard Parker s překvapivě neotravným indickým klučinou bez problému získali. Jako bonus velmi slušné 3D a neurážející český dabing. 80% ()

Damiel

85 % - Kluk s tygrem na člunu, stopáž dvě hodiny?Trochu jsem se obával, ale Ang Lee to zvládl mistrně - tedy až na úvodní titulkovou sekvenci, která mi vnucovala pocit "bude to rodinný film" :-). ()

Helo

Kýčovité, v tomto případě ale bezpochyby záměrně a hlavně inteligentně. Film má neskutečnou myšlenku... vlastně hned několik, které divákovi vnucuje opatrně a nenásilně a po skončení nechává v divákovi spousty otázek, které si však člověk musí promyslet a zodpovědět dle svého vlastního uvážení. Nevěřil jsem, ale film musím zařadit do trojice pro mě nejlepších filmů roku 2012 po bok filmů Temný rytíř povstal a Hobbit. ()

katuska138

Taková náboženská agitka. Nemám naprosto žádný vztah k Indii, takže mé subjektivní hodnocení je tímto možná zkresleno. Ale celé mi to připadalo jako pouhé hraní na city tím nejokázalejším způsobem. Nemůžu mu upřít, že vizuální efekty jsou chvílemi opravdu působivé a tak dvě scény mi vážně nahnaly husí kůži, ale čekala jsem něco podstatně silnějšího. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)