Nadaná holčička Akeelah, intelektuálně převyšující své vrstevníky se dostává, po povinném školním kole spelování, do rukou bývalého učitele, který v Akeelah vidí veliký potenciál vyhrát celostátní soutěž. (oficiálny text distribútora)

F.man

D-O-C-E-L-A D-O-B-R-Ý. Spelovací soutěže jsou v americké kultuře, narozdíl od té evropské, děsně populární a zřejmě proto se u nás Akeelah and the Bee do veřejné povědomosti nikdy nedostane. Což je docela škoda. Hodnotím někde mezi 3 - 4 hvězdy. Jelikož se ale ve své podstatě jedná o klasickou kostru - skrytý talent (Akeelah - Keke Palmer) za pomocí zapšklého mentora (Dr. Larabee - Laurence Fishburne) objeví své přednosti a zapálí se tak pro svou věc, přiklonil jsem se k nižšímu počtu. Akeelah and the Bee je ale velice příjemnou oddechovkou, která má ambice dojmout a určitě si zaslouží být viděna. Bacteria don't exist on the moon. ()

Chrustyn

Velice příjemné překvapení, vyprávějící o dívce z dysfunkční rodiny, která překvapivě vyniká ve spelování a to natolik, že se účastní i celostátní soutěže. Příběh je poskládaný ze standardní kostry a nepřekvapí vývojem, ani rozuzlením, ale na druhou stranu je natolik zajímavý a dobře zahraný, že mu absence originality, vůbec neškodí. ()

danielosbourne

Hodně odpočinková záležitost, která má všechno, co by měla mít. Je to citlivé, postavy jsou dobré a herecké výkony zrovna tak. Ano, je to plné klišé, ale kouká se na to skvěle. Jde přesně o ten typ filmu, kdy si ze začátku nejste jisti, jestli se vám to bude líbit a ke konci filmu se přistihnete, jak se vám zrychluje srdeční tep a potají Akkelhe fandíte. ()

Faye

.....„Znáte ten pocit, kdy ať děláte co děláte nebo ať jdete kam jdete, nikam nezapadáte? Nevím jaké slovo pro to použít. Odcizení, odcizenost...neslučitelnost? Ne, to není přesné. Ale musí pro to být pojmenování, protože já se tak cítím pořád. Jmenuji se Akeelah Andersonová a je mi 11 let.“ Tak začíná film o holčičce s absencemi ve škole, bez disciplíny a nijak oslňujícím prospěchem, která ráda hraje scrabble a ve škole vyniká jen v hláskování. Příběh její cesty na nejprestižnější soutěž ve spellingu. Což je na naše zvyklosti poněkud zvláštní disciplína a domnívám se, že z pohledu diváka (pokud není z řad pyšných rodičů) i poněkud nezáživná. Ale zřejmě za velkou louží je tomu právě naopak, protože nejprve Akeelah věří jen ředitel školy a její trenér a postupně ji na národní soutěž připravuje celá čtvrť a samozřejmě jí fandí a hláskuje s ní každý u televize.. v barech, ve školách, doma. Výborná Keke Palmer v roli děvčátka, které dokáže spelovat spoustu podivných slov o kterých jsem často ani neslyšela (což je ovšem smutné). 3,5* ()

VasaX

Až na trošku otřepanou kostru ala outsider z minoritní společnosti je v něčem dobrý a s tím prorazí a stane se vítězem (ať už opravdovým nebo morálním či osobním) a vyšvihne se na výsluní, samozřejmě s nějakou tou dramatickou zápletkou a tak dál, je to pěkný film. Fishburne mi tam přijde trošku odbývající svou roli, kdežto Palmer jako Akeelah je skvělá. Když vezmu v potaz že to není až takové drama a objeví se i trocha přirozeného humoru. Téměř dvě hodiny je možná trochu moc scénář a film tohoto ražení, a poněkud mě to odrazuje od čtyř hvězdiček, ale za to že jinak nic velkého na vytknutí nemám takže přimhouřím očko. ()

• Film bol natočený za 31 dní. (ShortyIC)
  • Prvý film od štúdia Starbucks Coffee. (ShortyIC)