Brouk v hlavě patří k nejlepším a nejhranějším komediím francouzského klasika secesní frašky Georgese Feydeaua. A to nejen pro znamenitě napsané komediální situace, ale taky pro výborně napsané postavy. Feydeau je taky ovšem autorem, který ve zběsilém tempu svých komedií už zachycuje i životní styl nastupujícího století, tedy století 2O. V inscenaci Městského divadla Brno je secesní idyla přítomna už jen v hodinovém hotýlku U galantní kočičky, běžný život pohltilo zcela nové století. Také titulní postava hry, úspěšný podnikatel Viktor Emanuel Champboisy a jeho dvojník, hotelový sluha Bouton, není pánem ve středních letech, ale mladým mužem, jehož nečekané manželské potíže jsou o to nečekanější. V hlavní dvojroli uvidíte vynikajícího Jiřího Dvořáka. Ovšem také ostatní role jsou hrány s mimořádným nasazením a přesností, jakou tento žánr vyžaduje. Připomeňme alespoň Zdenu Herfortovou, Janu Musilovou, Erika Parduse, Josefa Juráska, Igora Ondříčka a další. (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Naprosto dokonalé zpracování a především obsazení. Když jsem byla na tomto povedeném kousku v divadle, měla jsem ohromné štěstí, že vypadl elektrický proud. Ne, nezbláznila jsem se, skutečně ta půlhodinka byla naprosto úžasná. Herci si užívali a my s nimi. V té chvíli zrovna seděl na scéně Karel Janský, ledva zhasla světla, oznámil nám, že se tady bojí. Záhy nějaký šikulda povalil kulisy, Zdena Herforotvá ztratila obuv a Igor Ondříček stud. Posledně jmenovanému se to málem vymstilo, neb se rozhodl pod rouškou tmy běhat po jevišti zcela nahý. S jeho plánem však nekorespondoval plán oprav energetiků a tak se Ondříček prchal skrýt před zraky již opět vidícího obecenstva skutečně na velmi poslední chvíli za první kulisu. ()

Petite Cane

Viděla jsem tuhle inscenaci s Viktorem Preissem i s Jiřím Dvořákem, ale u mě jednoznačně vyhrává Dvořák. Je opravdu roztomilé, jak v jednu chvíli hraje přitroublého Butona pobíhajícího s whiskey z pokoje do pokoje, potom zase galantního a věrného manžela ,,Šambáziho". Jinak se nedá zapomenout na Igora Ondříčka a jeho u-e-e, e-á-o-i-o...Brouk je jedno z mých nejoblíbenějších divadelních představení:) ()

quixote

Skvělá inscenace skvěle sehraného ansámblu s neodolatelným J.Dvořákem v čele. Výšin někdejší vinohradské inscenace sice tento záznam nedosahuje, ale má své vlastní kouzlo, nápady a osobitost a to se cení. V každém případě je tento Brouk o třídu lepší než zde nepochopitelně přeceňovaný TV film Z.Zelenky. ()

hanikrivi

Hra je nadupaná, nemá prázdné momenty, je zde přehršel nápadů, slovních narážek. Určitě bych vyzdvihla paní Herfortovou - zvlášť v jejím "upraveném" stavu. Ta zde exceluje. I pan Ondříček. Ten je jako Kamil zdaleka nejlepší. Srovnávám se záznamy s panem Brodských i Preissem a nejvíc mě uchvátila právě ta Zelenkova verze. Pokud je tím nejlepším na celé hře postava Chapboisy/ Boutona, tak jsem byla u brněnské verze mírně zklamaná. Těšila jsem se na pana Dvořáka, ale pořád jsem mu tu postavu (hlavně sluhy) nemohla věřit. Je to ale velmi dobré divadlo na které rádi půjdete, a budete se bavit a necháte se překvapovat. Přes televizní obrazovku to bohužel úplně tak nefunguje. ()

Zuzanyje

Pro mě tato inscenace byla velkým zklamáním, zvlášť poté, co jsem viděla TV inscenaci a v ní úžasnou kreaci Viktora Preisse v dvojroli Chamboisyho a Boutona, Dvořák se mu prostě nevyrovnal. A navíc je tato inscenace prosycená spoustou lascivních a zcela zbytečných vtípků... Proč musím vidět něčí holou řiť? Ach jo... Celá Feydeauova fraška je nadsazená a příběh je přemrštěný, a když se premrští ještě herectví - a to brněnští herci přehrávali opravdu významně - už je to karikatura na druhou. Kdo z nás se bude chtít ztotožnit s karikaturou karikatury? Já teda ne. Pro mě tohle prostě na divadle nefunguje... :-( ()