Skaut má holá kolena

Česko, 2005, 57 min

Člen družin Lišáků a později Jestřábů režisér Břetislav Rychlík, držitel skautské průkazky číslo 021515 a skautské přezdívky Rychlonožka, natočil film o chlapeckém oddílu Junáků - skautů ze slováckého městečka Veselí nad Moravou. Oddíl existoval v krátkém období znovuobnovení skautingu v letech 1968-1970, ze které také pochází amatérský film ze života Kima, Ferina, Bakiho, Velkého Ona, Pyropa, Užovky a dalších neboli film, který byl impulsem k natočení snímku Skaut má holá kolena. A tak se v srpnu roku 2005 dvacet jedna dnes dospělých mužů sjelo na místa, kde jako kluci naposledy tábořili před komunistickým zrušením skautingu u nás, aby společně hledali ztracené ideály klukovství a současně pátrali po poselství, které uprostřed tábořiště zakopali světu a budoucím generacím. Spolu také prostřednictvím hravých i dramatických situací zjišťovali, co se s nimi během normalizace i nedávných let stalo... (oficiálny text distribútora)

BUD-SFIS

Tezko pochopi nekdo kdo neni skaut nebo ten, kdo neco vic o zruseni skautingu, pronasledovani skautskych cinitelu a premene tehdejsich oddilu na pionyrske nebo na jine zajmove krouzky aby myslenka vychovy mladych lidi se nesla dal za jakehokoli rezimu. Opravdu setkani po 35 letech je zazrak. A bylo z toho citit to spravna atmosfera klukovskych let a bezstarostenoho zivota. ()

farmnf odpad!

Dokumenty miluji a tvoří polovinu z mých 8000 filmů. Takto bezpojmově, bezduše a amatérsky i nudně dovede natočit dokument pouze 1 magor - Břetislav Rychlík. Nebylo mu dost, že se podílel na zkurvení Cirkusu Havel? Máme dokumentaristy krásné, některým z nich jsem napsal osobní pochvalu a oni se kupodivu ozvali a odpověděli , Díky. Tomuhle troubovi s 8-mi metrovým nosem bych napsal asi tolik: Vyser se na to! Dějiny a národ to ocení. ()

igi B. odpad!

Musím se přiznat, že mám svým způsobem B.R. rád. Nebo snad měl...(?) v těch dobách minulých kulturních... - Kdysi vášnivý kritik poměrů v brněnské ČT se však po pádu >drahošovských struktur< dostal konečně sám k lizu a od té doby si jeho chování nezadá s metodami těch, co se mu kdysi tak zajídali. Smutné. Ale k věci: Tento >dokument< jako by byl dokladem naprosté ztráty soudnosti. Ještě bych tak pochopil desetiminutovou zpověď na nějakém festiválku amatérských filmů, ale tenhle téměř hodinový snímek O NIČEM!, zaplacený >televizí veřejné služby< v době, kdy tato naříká na nedostatek finančních prostředků pro tvorbu menšinových a kulturních pořadů - to je opravdu hnus! Kámarádi zachlastali a ještě za to na to dostali prachy a rychlíkovský klan má zase vystaráno. Jo, tohle jsou teprve ty pravý >Rychlý prachy< ! Jediné k čemu byla tahle srajda dobrá je to, že se ukázalo, co se to s vámi skutečně stalo... Posral ses Břeťo! Tak pozdravuj v Útěchově. Howgh! ()

Teg

Nehodnotím tu ideje bývalých skautů. Hodnotím jakýsi divný pokus o dokument, který se v mých očích pokusil o křivárnu na skautském vůdci. Mimoto je to celé plytké, můžu vzít 15 let staré videozáznamy z našich táborů, sestříhat je, a vydávat za lepší dokument, než je toto. Junáci si zaslouží lepší dokument, který by česká televize mohla pouštět na svatého Jiří. ()

sator

Je to prima nápad, nevadí že to působí amatérsky-možná je to i záměr, protože i původní filmový materiál byl naprosto amatérský...Člověka napadá,kde mohla naše zem být, kdyby nerozprášili Skauta a nezakázaly Foglara.Nicméně si myslím, že to tu mohlo být ještě horší kdyby v lidech tyto ideje nezůstaly. ()