Extrémne svahy

• Česko Extrémní svahy (viac)

Pět nejlepších snowboardistů světa přijíždí na Aljašku, kde se koná extrémní závod ve snowboardingu. Své síly změří v nejnepřístupnějším terénu – až na samých vrcholcích zasněžených aljašských hor. Během příprav na první sjezd se skupina sbližuje, poznává své životní příběhy, odlišné názory. Začínají vznikat přátelství, ale také rivalita. Každý z nich má k závodu jiný důvod...

Extrémní svahy vypráví o revolučním a kontroverzním vzestupu snowboardingu, který v 80. a 90. letech změnil tvář zimních sportů. Snowboarding se postupně stává celosvětovým fenoménem. Pětici snowboardistů si ve filmu zahráli skutečné hvězdy tohoto sportu. Jedním z nich je např. Terje Haakonsen – trojnásobný mistr světa nebo Shawn White – vítěz na U-rampě na ZOH v Turíně. Díky účasti profesionálních prknařů nepoužil režisér ve filmu žádné speciální efekty ani kaskadéry. Veškeré záběry extrémních sjezdů jsou skutečné. (oficiálny text distribútora)

Matty

Ti největší borci jezdí na prknech. Kdo nemá prkno, je looser. Dnešní snowboarďáci jezdí po delších trubkách (a sami jsou větší trubky) než snowboarďáci před dvaceti lety – to je asi tak všechno, co jsem si odnesl z dokumentu Extrémní svahy. Ačkoliv v něm bylo informací podstatně více, forma jejich podání mě odrazovala od jejich akceptování. Parta übercool týpků (a jedna dívka) odjíždí kamsi na Aljašku, kde následně jako ti největší borci sjíždějí ty nejnebezpečnější kopce (fajn, KOPCE), což je prostříháváno dokumentárním matrošem o nejvícübercoolovém sportu na světě. Chápu, že „svůj“ sport si bude každý vychvalovat až do nebes, ale čeho je moc, toho je příliš. Některé věty pronášeli jejich autoři s podobně posvátnou úctou, jako by mluvili o objevení léku proti rakovině. Přitom jde jenom o sport, o prachobyčejný sport! Pokud to skutečně mysleli vážně (a obávám se, že ano), nebál bych se použít označení „parta arogantních machříkům, přesvědčených, že kolem snowboardu se točí celý svět“. Toužil jsem jim, ignoruje vlezlé a neskutečně často opakované „ju nou“, vmést do tváře, že život je také o něčem jiném, nejenom o vyhýbání se obrovským sněžným lavinám za hlasitého výskotu. Je zde dobře patrný úpadek zaznamenaný filmem Legendy Dogtownu – kterak se z nezávislých skejťáků stali závisláci na penězích a slávě. Podnikali by tak nebezpečné sjezdy bez přítomnosti kamer? Ani náhodou. Po technické stránce jsou Extrémní svahy na špičkové úrovni, to jim nelze upřít a při mnohých jízdách jsem ani nedutal. Jenže těch jízd bylo skutečně mnoho, navíc prokládaných materiálem, který jsem – coby vrcholový nesportovec – neshledával nikterak přínosným. Kdyby alespoň ukázali pár pěkných držkopádů – mohla by to být docela bžunda. Lidé, jež na prknech jezdí, budou z Extrémních svahů nepochybně nadšeni, nabízí jim přesně to, co chtějí vidět, způsobem, jaký mají nejradějii. Pravděpodobně. 50% Zajímavé komentáře: castor, Oxymoron ()

Anderton

Ja som síce na tej druhej strane barikády, čiže lyžiar, napriek tomu ma dokument o zopár sympatických freestylových bláznoch a ich výlete na Aljaške, prekladanými históriou snowboardingu s dobovými zábermi zaujal od prvého okamihu. Úplne mi stačila k spokojnosti krásna prírodná scenéria a tých zopár faktografických informácií z histórie, aby som sa nenudil. Film je dôkazom toho, že aj z malej veci, ktorú si vymyslelo zopár nadšencov, sa môže stať celosvetový fenomén. Možno až takých rozmerov, aké sú pre nich neprijateľné. Ale vo vysokých horách, odkiaľ nevidíte ani stopu po civilizácii, vám to môže byť jedno. Som rád, že tu neboli opomenuté ani Olympiády. ()

baaaja

Vzhledem k tomu, že to byl dokument, jsem od toho zas tolik extrému, jak je v názvu, nečekala.... a dobře sem udělala :) Svahy sice fakt extrémní byli, jenže moc extrémních jízd se nekonalo. Ale i tak se mi to dost líbilo - krásný záběry na krajinu Aljašky, ty východy a západy slunce nad třpytivou zasněženou karjinkou, paráda... Navíc zachytili i úplný začátky snowboardingu, který byly i dost vtipný, protože ty prkýnka na kterých se jezdilo dřív, to fakt stojí za to vidět :D Jestli měli tvůrci v plánu navnadit diváky na svět snowboardingu, tak se jim to určitě z velký části povedlo :) ()

cubajz

pro fanoušky snowboardingu povinost a místama i totální extáze. Z dokumentu se dozvíme historii tohoto sportu (pro někoho i stylu života:) a uvidíme i pár dobových záběrů a rozhovorů s "otci zakladately" - vcelku svižně a zábavně shrnuté dějiny jednoho kultu. Ale největším lákadlem je jednoznačně výprava pěti nejlepších jezdců současnosti na Aljašku, na svahy, které se ještě nikdo neodvážil sject - masakr - při životu nebezbečných freeridech mi padala čelist údivem z toho, do čeho jsou se tihle blázni schopní vyhecovat - bravo! A mladíček Shaun White je prostě borec.. ()

Aleee89

Nejsem příznivce zimy a už vůbec ne zimních sportů, proto jsem se na tenhle film dívala spíše ze zvědavosti. Čekala jsem něco ve stylu Legend z Dogtownu (ač nejezdím na sk8u, ten film se mi líbil). Tady se na mě ale místo toho vyvalil dokument. Musím říct, že mě ty jejich kecy moc nezajímaly, spíše jsem chtěla vidět akci. Ta tu sice byla, ale celkově ten film nevyznívá moc dobře. Docela jsem se nudila... ()

• Natáčení probíhalo na Aljašce. (Terva)
  • Režiséři filmu Kevin Harrison a Kemp Curly jsou dlouholetí kamarádi a spolupracovníci. Získali dobré jméno díky spolupráci se snowboardistou Jakem Burtonem a produkovali pořady například pro populární kanál MTV Sports. (Geriel)
  • Při natáčení panoramatických scén byla použita kamera o 35 mm typu Wescams umístěná na helikoptéře. Kameraman Scott Duncan během filmování využil i čtyři 35mm kamery, dvě HD a další dvě mini-HD kamery. (Geriel)