Snímek přibližuje dramatický životní příběh tří slavných sester, anglických spisovatelek Charlotty, Emily a Anne Brontëových a jejich bratra, básníka Branwella. Rodina Brontëvých žila v chudých poměrech v drsném podnebí severní Anglie v první polovině 19. století, kdy se veškerá práce žen točila kolem domácnosti. Svobodomyslnost, vzdělanost a psaní románů nebyly u žen vůbec obvyklé. Jejich dílo, v němž otevřeně popisovaly tehdejší společnost, se samozřejmě míjelo s jejich dobou. Film se vrací do roku 1854, kdy Charlotta, nejstarší ze tří slavných sester, autorka románu „Jana Eyrová", vzpomíná na svůj život s otcem, na dobu, kdy ještě všichni žili pohromadě, a připomíná si tragické okolnosti smrti sourozenců. Branwell, jediný syn rodiny, zemřel v září 1848 na bronchitidu a celkovou sešlost, posílenou silným alkoholismem. Emily, autorka jediného románu „Na Větrné hůrce", zemřela v prosinci 1848 a Anne v květnu 1849, obě na tuberkulózu.
Skutečný životní příběh sourozenců Brontëových natočil již v roce 1946 režisér Curtis Bernhardt pod názvem „Devotion". Stejné téma si zvolil francouzský režisér André Téchiné pro svůj v pořadí třetí celovečerní snímek. Rozervané duše, které se jen těžko dokáží vtěsnat do ticha pastorova domu, stejně jako drsnou přírodu, která je obklopuje, snímá Téchiné v kompozicích, barvách a odstínech starých obrazů. (Česká televize)

EllinkaD

Film se mi líbil - Isabelle Adjani jako Emily - skvělá volba .... Hledám k tomu alespoň české titulky - nenašel by se nějaký šikovný člověk???? Mám film ve španělštině ... :o) ()

Gortyna

Dekadentní film trochu v duchu Bergmana - myslím hlavně po formální stránce: přemíra záběrů postav pohybujících se po zšeřelém obzoru. Mám z něj ale vynikající pocit. Díky stanici ART se dostaneme k věcem, které by jinak byly těžko dostupné. ()

black8

Pred francúzskymi filmami mám rešpekt, pretože sa pri nich často stretávam s rozvláčnymi a psychicky náročnými dejmi, čo vie byť niekedy ich najväčšia výhoda, ale niekedy aj nie. Tu okrem iného ide aj o starú filmárčinu, takže sa človek musí psychicky prepnúť do iného režimu vnímania. Ale fajn. Som rada, že o sestrách Bronteových a ich bratovi viem o čosi viac. Tá prehnaná poetičnosť mi síce prekážala, ale na druhej strane je to také búrlivo-výšinovské, ponuré, vetrom ošľahané... jednoducho bronteovské. ()

Tristesse

Film jsem sledovala spolu s kamarádem, který měl potřebu neustále komentovat dění na obrazovce a vzhled jednotlivých představitelů. Takže moje vnímání Téchiného filmu bylo z notné části pouze vizuální. :-) Na druhou stranu kamera Bruno Nuyttena je prostě úchvatná, takže i tak to stálo za to. ()

fabienne223

Vytvarne dokonaly, trochu formalistni a ponekud depresivni film o sestrach Bronteovych. Nadherna hudba s pouzitim Rossiniho arii a vyborne vykony hlavnich predstavitelek, z nichz jednoznacne nejlepsi je Isabelle Huppert. ()

Nymphadora

Film se mi nelíbil od počátečních červenorůžově reflexních titulků až po poslední vyřčenou francouzskou větu "rodilých" angličanek. Když už se rozhodnu točit film o tak významných anglických spisovatelkách, tak buď dosadím anglické herce, nebo přinutím ty co mám, aby anglicky mluvili. Ve filmu o druhé světové válce taky nebude Němec hulákat francouzsky. Jediné co můžu pochválit jsou pěkné tvářičky sester, skvěle zachycenou tíživou atmosféru vřesovišť a relativní správnost faktů z jejich života. ()

robbez

Zpočátku jsem vnímal hlavně celkově ponurou atmosféru filmu. Jakoby zdejší depresivní krajina utvářela i podivnou psychiku místních obyvatel. Při tlumeném "artovém" šeptání ve francouzštině jsem se taky celkem nudil. Vztahy mezi sourozenci působily hodně divně. Jakoby mezi nimi byla nějaká zvláštní blízkost a chlad zároveň. Většinou šlo o výrazné a svérázné osobnosti: především vnitřně rozervaný, přecitlivělý a slabošský bratr a "introvertně přírodní" Emily. Jejich jinakost a citlivost jim činila problém žít ve společnosti ostatních lidí. Naléhavost jejich niterné bolesti a smutku mě postupně stále více zasahovala a pohlcovala, takže konec filmu jsem prožíval zcela pohroužen ve stavu, který bych nazval melancholicko - masochistickou fascinací a vytržením. ()

Lonnan

Co se týká filmu nemohu nic vytknout, plus bonus v podobě dvou mnou oblíbených Isabelle. Jen doplňující anotace z knihy Daphne du Maurier: Přízračný svět Branwella Brontëa. Četla jsem ji již dávno, ale vím, že bratr sestry Brontëovy hodně ovlivnil. Navíc to byly ženy své doby, jejichž místo nebylo ve společnosti moc významné. Proto asi tolik prostoru jeho postavě ve filmu. Zkopčený odkaz obsahu knihy: Životopis Patricka Branwella Brontea, bratra slavných sester Bronteových. Kniha není románový životopis konvenčního typu. Autorka vychází přísně z autentických záznamů, ověřených informací a údajů…První poloviny knihy se čte téměř jako historický román, v druhé polovině převládá korespondence všech čtyř sourozenců. Životopis P. B. Brontëa, bratra trojice slavných anglických spisovatelek, nadaného romantického rozervance typu našeho K. H. Máchy, jenž se pro chorobu a řadu životních okolností nedovedl prosadit, ať již jako malíř, básník či prozaik, a přesto, jak se soudí, byl ze sourozenců nejnadanější a měl vliv na literární začátky svých sester. Známá anglická spisovatelka se zde na základě autentických záznamů a ověřených informací pokouší o taktní pochopení a umělecké vcítění do příběhu, o který se zajímá i literární věda. Autor doslovu profesor Zdeněk Vančura označuje knihu za vynikající dílo, "krásný lidský dokument o jednom z tak mnohých, ’kteří klesli uprostřed cesty’". ()

kiki1

Docela zklamání. Atmosféra ponuré Anglie byla sice fajn, líbil se mi i výběr herců a hudba, ale nelíbil se mi styl, jakým byl film natočen. Místy trochu nesouvislé, lehce uspávací, chování postav občas zvláštní. O tom, jaké skutečně sestry Brontëovy byly, můžeme vést jen dohady, ale protože jsou to mé oblíbené spisovatelky, od kterých jsem četla téměř vše, nějaký obrázek o nich mám a s ním mi film zrovna neštymuje. ()