Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 5 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa Dan9K k tomuto seriálu (31)

Už žádný spánek (2015) (S09E09)

Mohl to být dobrý díl, kdyby se děj soustředil na aspekt spánku a z toho vyplývající totalitní společnost. Né, oni tam musejí být nejtrapnější monstra vůbec, ach jo. Jediné, co tak dál dělá z dílu něco víc, je jakože found footage vyprávění, ale není to moc funkční... ()

Smile (2017) (S10E02)

Nápad skvělý, vizuálně super, mohla z toho vzniknout parádní mrazivá epizoda ve stylu Silence in the Library, bohužel to dojíždí na nedostatek herců, velmi prapodivném vyústění, zkratkovitosti a celkově příliš lehkovážnému tónu - jde v podstatě nonstop o život, mohlo to být strašně napínavé, ale ve výsledku jsem měl pocit, že o nic nejde. ()

Oxygen (2017) (S10E05)

Teda, tohle by asi za komunistů klidně pouštěli, to je fakt děsivý. Měl jsem u toho podobné pocity, jak z konce Pekařova císaře, ale tohle bylo horší, už jenom proto, že je to aktuální! Pokud se přes to ale trochu přenesu (protože to bych musel dát snad odpad), tak je to vlastně vtipná zápletka a má to hezký závěr. ()

The Doctor Falls (2017) (S10E12)

Cybermeni produkují prakticky vždycky hloupé díly. Tady bylo zajímavých pár věcí. Bill poznává svou identitu, dejmetomu Missy a Master, ačkoliv celá jejich zápletka nedává smysl. A posledních pět vteřin. Zbytek je přitroublá otravná magořina beze smyslu. Snaží se to hrát na city, ale jak by mohlo, když je to celé povrchní pitomost, co nedokáže udržet myšlenku. Nejhorší Moffatův díl, a to ho mám jinak moc rád. ()

Série 11 (2018) (S11)

Přijde mi celá série jak nějaká fan fiction spíš. Novodobý Doctor Who skončil 10. sérií. V jedenácté se všechna negativa seriálu naprosto vymkla kontrole. Největšími slabinami jsou scénář a herci. Doctor Who byla vždycky většinou slátanina a fantasmagorie, čas od času protkána závanem geniality, ale tohle už je jenom slátanina, motivace postav absolutně bez smyslu, děj překombinovaný a přitom úplně o hovně. Až na pár dílů krystalická nuda. Napětí nula. Naprosto zde neexistuje obava o to, že by se mohlo něco skutečně stát. Díly mají nulovou návaznost, s výjimkou prvního a desátého. Série nikam nesměřuje. Herci jsou ukrutně nesympatičtí. Celé je to navíc protkáno propagandistickou tendenční ideologií, až mám skoro pocit, že to byl hlavní důvod, proč vlastně všechny díly vznikly. Tři díly jsou zajímavé, zbytek je absolutní sračka, pardon. Ty tři díly jsou Rosa (klasická citová ždímačka, kterou kdysi DW uměl skvěle, zásadní aspekt cestování časem, přecijenom šlo z toho vytřískat víc), Demons of the Punjab s krásnou vedlejší hrdinkou a nevšedním prostředím, ale stejnak díl, který by v jakékoliv jiné sérii dokonale zapadl a Kerblam!, který jako jediný nese znaky nějakého funkčně vytvořeného a uvěřitelného světa ve světě, navíc hezky dystopického, kde záleží, co se stane. Jodie Whittaker a Chris Chibnail už prosím ne a její společníky prosím zabít. ()

The Woman Who Fell to Earth (2018) (S11E01)

Až na prachbídnou zápletku a příliš okatou pozitivní diskriminaci v castingu, je to celkem ok. Závěr pobavil. ()

Rosa (2018) (S11E03)

Taková edukativní epizoda. Už jsem se chystal kritizovat to, že Doctor Who začíná až moc připomínat Návrat do budoucnosti honbou za napravováním minulosti, ale naštěstí to elegantně vyřešili naplněním osudu. Je to jiný přístup než byl v předchozích sériích, kde se s časovými paradoxy nešetřilo, ale vždycky se to aspoň zmínilo a dodalo se něco o "timey wimey" věcech. Rovněž kvituji vybrané téma. Jednak je tím zdůvodněn a ospravedlněn multi-kulti casting a druhak je to opět zcela jiný přístup než byl v předchozích sériích. Už v minulosti byla po boku Doctora černoška a pořád jsem si říkal, že je přece blbost, jak ji i ve vzdálenější minulosti berou celkem normálně, maximálně se prohodila jedna poznámka z úst samotné černé Marthy, že to možná bude problém. Zde se, i díky akcentaci tohoto tématu do samotného příběhu, vyskytuje mnohem reálnější zobrazení tehdejší reality a je to prostě mnohem lepší. Otázka je ovšem, že by to tak mělo být pokaždé a seriál to asi nepotřebuje řešit každou druhou epizodu. Jen mě děsí fakt, že je z tohoto seriálu prostě cítit stále citelněji politický levicově liberální aktivismus a jen doufám, že s tím budou aspoň trochu šetřit. Fakt, že mimozemská Doctorka žijící tisíce let, je morálním vzorem pro současnou společnost a je zcela v souladu s aktuálním politickým směřováním západních evropských elit (přestože by Doctor/ka měla být seznámena a ovlivněna nepřeberným množstvím politických, morálních a jiných hodnot minulých budoucích, pozemských i mimozemských), je podobně (ne-li více) trapný, jako vyvážení americké demokracie a morálky do středověkých vesnic rozesetých po Galaxii ve Hvězdné bráně. ()

Orphan 55 (2020) (S12E03) odpad!

Čert vem tu neskutečně stupidní agitku. Nebo jako ne. Tohle už byla fakt síla. O co lepší by to bylo méně doslovné? Při prvním náznaku pointy jsem si říkal "ok, taková zajímavá varianta na Planetu opic", a ona pak začala přednáška (teda vlastně nakonec dvě přednášky) pro děti třetí třídy základní školy napsaná dětmi ze šesté třídy. Bohužel děti ze šesté třídy pravděpodobné napsaly i celý zbytek dílu. To byla taková slátanina, že to snad ani není možné. Snad 4 postavy, na kterých nám vůbec nezáleží, se tady postupně rozhodnou hrdinsky zahynout. Obrovské emoce! Každá věta ze scénáře je naprosto debilní. Režijně je to zcela nezvládnuté a obecně to působí mnohem hůře než díly o deset let starší. A pokud nám tvůrci zrovna nenabídnou agitku nebo amatérismus, dodají s radostí nějaký ten cringe. A to ještě nezmiňuju, že obsah dílu není nic jiného než miliontá variace na naprosto ordinérní zabíjející monstrum, což bylo jen v Doctoru Who už asi 258x a ani ten nápad na "lázně v pustině" není v Doctorovi poprvé, viz úžasný díl Midnight ze čtvrté série. A detail na konec, který asi nemá ani cenu v tomhle seriálu vůbec řešit, ale v celém díle se objevují normální lidé, jakože homo sapiens. Kde se v tom vesmíru a neznámé budoucnosti jako vzali a co jsou zač, když tu máme ty Dregy? No nic, tenhle seriál nikdy nedával moc smysl. ()

Praxeus (2020) (S12E06)

Takhle to holt dopadá, když máte nejdříve zadání a až pak na to něco musíte horko těžko vymyslet. Ale po všech stránkách povedenější než Orphan 55. Už se nám v sérii trošku opakuje pointa, že se jedna z postav nejprve tváří kladně, bojuje s partou a pak přijde šokující odhalení, že je to vlastně emzák, ale tak to je DW klasika. ()

Revolution of the Daleks (2021) (S12E11)

Zakončení 12. série není tak špatné, jak to tady vypadá, a patří mezi nejlepší díly sezony. Obecně je ale 11. a 12. série asi úplně stejně špatná. John Barrowman opět nebyl bohužel zcela využit. Základní story je ale celkem ok a vlastně mě to bavilo. Navíc oceňuji závěr, který mě naplňuje optimismem do budoucí série, neb jako sidekick zůstává z tria postava, ke které jsem měl přecijenom nejblíže a s jedním pobočníkem to bude lepší. ()

Flux (2021) (S13)

Ze tří řad Chrise Chibnalla a Jodie Whittaker jednoznačně nejlepší. Ze všech řad novodobého Doctora je pak třetí nejhorší. Z příšerné trojice společníků zůstala jediná Yaz, která je fajn, ačkoliv o ní prakticky nic nevíme. Přijde Dan, který je mladší a sympatičtější verzí Grahama. Ok. Pak se zase objeví Vinder, který je zajímavější verzí Ryana. Chibnall zjevně moc velkou fantazii nemá. Prvních 6 dílů nabízí víceméně kontinuální story (s tím, že druhý a čtvrtý díl působí samostatněji), což je na Doctora Who hodně netypické. Celý Flux měl dobrý potenciál, ale klasicky se to zhroutilo. Měl jsem naději, že by snad Flux mohl mít přírodní původ, což bohužel nemá a opět, jako vždy, za všechno, co se stane ve vesmíru, může pár papundeklových mimozemšťanů, u kterých mě fascinuje, že mají být všichni strašně vyspělí, ale ve výsledku se vždycky projeví jako nesmírní hlupáci. Ale potenciál to celkem mělo a trojice modrých zlořádů působila nejprve tajemně a mocně, než se z nich stali klasičtí kašpaři. První díl The Halloween Apocalypse už jsem bral jako dada, kdy se autoři snažili do dílu nacpat opravdu úplně všechno, bez ohledu na jakoukoliv logiku. Podařilo se mi ten koncept nějak přijmout a první díl jsem akceptoval možná nejlépe ze všech v celé řadě. Jednak díky rase starostlivých pejsků. Moje první reakce byla sice WTF, ale ve výsledku je vidím jako nejzáživnější bod celé série. První díl taky dává velkou naději v něco fakt dobrého. Celá řada neustále něco buduje a buduje to docela dobře. Jenomže bez výjimky je výsledné dobudování neuspokojivé a většinou debilní. Mnohokrát a vlastně pokaždé se mi stalo, že jsem se cítil jako divák podveden nesmyslným a laciným vyústěním. Množství záporňáků poněkud přesahuje únosnou mez. Třináctá série si ale prakticky úplně odpustila kulturní válku a propagandu, kterou obtěžovala v předchozích dvou řadách a zbyl z ní vlastně především nenásilný prostor pro opomíjené ženské postavy z historie, což mi přijde v pořádku. Jsou tu dva díly (Village of the Angels a Eve of the Daleks), které bych označil za dobré. V předchozí sérii takový nebyl žádný a v desáté byl tak jeden. Závěrečný díl je lépe hodnocený asi jenom kvůli navrátivším se postavám a posledním pěti sekundám, jinak je to vyvrcholení Chibnallovy bídy. Nechápu, jak člověku bez fantazie, originálních nápadů a smyslu pro detail mohli svěřit seriál, který to vyžaduje v míře nejvyšší pro to, aby za něco stál. David Tennant na konci působí skutečně jako pravý doktor ve smyslu lékař a zachránce seriálu za pět dvanáct. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner