Ve znamení Merkura

všetky plagáty
TV spot 1
Poviedkový / Dráma
Československo, 1978, 6 h 15 min (Minutáž: 72–78 min)

Réžia:

František Filip

Scenár:

Ivan Gariš

Jaromír Hanzlík, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Kateřina Macháčková, Václav Postránecký, Alena Vránová, Ota Sklenčka, Jiřina Štěpničková, Otto Lackovič, Josef Langmiler, Zuzana Ondrouchová (viac)

Samostatné příběhy navazující na sebe tematikou práce celníků... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Peabody k tomuto seriálu (5)

Ve znamení Merkura (1978)

KDysi jsem z toho shlédl poslední epizodu a bylo mi na blití. Jednak buzeraci celníků na hranicích jsem několikrát zažil, jakkoli nezpochybňuji, že to mělo i jistý smysl (ostatně to si nevymyslel minulý režim). Za druhé tam má Eva Trejtnarová jeden hysterický výstup, při které mi naskakuje husí kůže (její hérectví mi nesedlo vůbec a když dělá velké EMOCE, je to děs) a její spojení s Jaromírem Hanzlíkem prostě pro mne nefunguje. V první lajně sanitky mi jejich vztah přišel taky strašný a tady jakbysmet. Ještě k tomu přihodili Martina Štěpánka, taky nic moc a vrcholný je výkon strýčka Jedličky pašujícího auto. Beyvla taky rád nemám, takže nic. Jaromír Hanzlík navíc hraje zase takovou divnou figuru, symbolické je, jak v závěru kráčí a vodítkem na psa (pes utekl) k Evě Trejtnarové, chybí jen, aby mu ho nasadila.  Až mnohem, později jsem zjistil, že ta dvojicě zoufalců je jen v prvním a posledním dílu, kdežto ty tři mezi jsou takové dobové krimi lehce štrejchnuté celnictvím.  A souhlasím, že dvojice Vránová + Vinklář funguje náramně, oni jsou totiž herci oba, kdežto Hanzlík na to byl sám. Ten díl  je nejlepší. Postránecký s Macháčkovou neurážejí, zato Rudolf Hruínský se mi tam hodně líbí, jako většinou. Slovenský díl ale už zase nic moc.  Takže tak někde mezi 2 a 3, ale kdybych viděl jiné pořadí, asi bych to vnímal jinak ()

Léto s Venuší (1978) (E02)

pro mne jasně nejlepší díl, spory pana Vinkláře s paní Vránovou jsou pěkné, Racek je slizký padouch, zápletka slušná a celníků je tady díky bohu jen  jako šafránu (buzerace na hranicích byla někdy nechutná). Taky sna jediné, co vydal Ivan Gariš knižně, i když v knížce je propletený i ten Postránecký Macháčková atd. Takový humoristická detektivka docela milá. Souhlasím že i ta hospoda s výčepním který viditelně nemá rád když mu tak chodí lidi a dělá z toho sámošku je milá ()

Případ živého muže (1978) (E03)

tak tenhle díl je už celničtější, bohužel, ale zase je to spíše taková love story z knihy Ivana Gariše Léto z Venuší takže je to skoro průměr ()

Stopa stříbrných draků (1978) (E04)

bída s nouzí, hlavně náhoda na náhodu, Viera S hraje hodně nepříjemnou postavu (zejména její mateřský katolicky  rigidní výkon - Ty nejsi jeho první? )a sekunduje jí pan Dibarbora, jehož popularitu jsem nikdy nepochopil. Vlado Muller a B Šmída, kteří herci byli, nemají moc co a celé je to takové nanic. ()

Návrat princezny (1978) (E05)

velmi slabý závěr, Trejtnarová a Martin Štěpánek podle mne ve velmi slabých výkonech a J Hanzlík takový nemastný neslaný. Nějak se to zkušenému FF nedařilo udržet, což je asi vina scénáře. V díle Léto s Venuší to bylo lepší, jistě ale i kvůli herecké dvojici ()