Na praxi do celnice v Hřensku přijíždí Karel Hradilák, je už třetím z generace celníků ve své rodině. Karel na cestě do Hřenska vidí, jak na nádraží dva chuligáni obtěžují pohlednou dívku Jolanu Novotnou. Pomůže jí a ještě jí půjčí peníze, aby mohla odjet domů vlakem. Zprvu v práci Karel není moc šikovný, ale získává zkušenosti od starší kolegyně. Na celnici přijíždí ze zahraničního zájezdu jazzová kapela a pro celníky uspořádá malý koncert, který je nadšeně přijat. Karel si však všimne, že altsaxofonista jen markýruje. A protože je sám amatérským saxofonistou, vypůjčí si jeho nástroj a objeví v něm velkou dávku marihuany. Současně je celníkům nahlášena loupež cenných mincí a ti předpokládají, že se pachatelé pokusí zboží propašovat do ciziny. Za Karlem přijíždí Jolana, aby mu vrátila peníze, a ptá se, zda by tu nebylo nějaké zaměstnání. Karel jí najde místo v JZD a ubytování u dědečkova kamaráda. Jolana vytáhne Karla na tancovačku a tam uvidí dva chuligány, kteří ji obtěžovali před časem na nádraží, jak se dohadují s nějakým cizincem. Karel to ohlásí policistovi Slámovi, ale nechce, aby do věci byla zapletena i Jolana. Ta odjíždí údajně do Prahy. Krátce nato přichází zpráva, že byla zatčena parta chuligánů a s ní i Jolana, pro krádež mincí... (TV Nova)

GeminiK odpad!

Třicetiletý Hanzlík hraje jelimana po škole, který nastoupí do svého prvního zaměstnání. Strašidelná atmosféra hlubokého socialismu, tesilky, výrazné vzory oblečení a přehlídka značek automobilů. A taky pohled na myšlení té doby. Kdo se usmívá a je příjemný ten je podezřelý. Brrr. Na tohle se nemůže nikdo dívat ani z nostalgie. ()

Big Bear

Tahle afektovaná postava Hanzlíkovi vyloženě nesedla. Zdá se, že ve filmu Dva muži hlásí příchod zafungovala otcovská role důstojníka Somra a nezbedná role zženštilého Hanzlíka a tak tento vzorec byl zopakován i v rámci tohoto seroše. Jen to bylo místo Jorgou Kotrbovou tentokráte okořeněno Evou Hudečkovou. Celníci byli pro mne v dětství takoví civilní pohraničníci. Bez vlčáků a samopalů, byť je tam někde na služebně jistě také měli. A vždy jsem je bral za něco podezřelého. Pohraničník byl chlapík v lese s maskáčovým mundůrem, dalekohledem o ostrým vlkoušem na řetězu s ákáčkem na rameni. To byl ten, co hlídal můj klidný spánek aby nám sem žádný narušitel nelezl. Tak mi to tehdá říkali a až mnohem později jsem pochopil, že oni spíše dohlíželi na to aby ten náš socialistický ráj nemohl nikdo nevděčný opustit. Ale uniformovaný pohraničník a celník to bylo jiné kafe. Lezli vám do aut, viděl jsem je na jednom parkovišti jakýmsi nebožákům s Warťasem z DDR vylévat šampony a vymačkávat zubní pastu rovnou na asfalt... Tehdy to mnou otřáslo. Ještě větší adrenalin byl, když jsme převáželi z DDR tuším nějaké boty ve větším - tudíž nepovoleném množství a nějaký mixér. Naši se tenkrát tvářili děsně tajně jako bychom převáželi Štěchovický poklad a mamka tenkrát měla pod vložkou boty navíc shované Marky navíc... Když jsme projeli hranici naši si znatelně oddechli a já s nimi. Prostě celník byl někdo nebezpečný, někdo kdo vám vytahal kufry a sundal tapecírung ze střechy nového Embéčka když na to přišlo. Proto mi tenhle seroš tenkrát moc k srdci nepřirostl, byť se tvůrci snažili co to šlo (a takové jistě bylo i zasání) aby i tento pracující lid přiblížil běžnému pracujícímu lidu s jejich strastmi a starostmi. Aby na hranicích šacovaný lidpoznal, že i oni jsou jen lidé co jen dělají svoji práci.  Nad tím vším se samozřejmě tyčí hrozba ze strany vetešníků z NSR v pašování národního kulturního dědictví v podobě soch, šperků a obrazů. Jistě se tehdy pašovalo, ale v sedmdesátých letech se stát k našim památkám a to včetně exponátů leckde choval tak, že byl ten poslední kdo mohl o nějaké ochraně mluvit. Naštěstí je tu celník v zelené kamizole, nebo jeho přicmrndávač s páskou na rukávu a ten už reje kapitalistických sběratelů v Mercedesech zarazí. Nehrát v tom tehdejší herecká elita, tak by to asi bylo nekoukatelné... Takže za tři dukáty. * * * ()

Ironfood

Novopečený celník Hanzlík pochází z pašerácko-celnické rodiny. Navíc je muzikant, takže bravurně odhaluje drogy ukryté v hudebních nástrojích. Jeho kolegyně Jana Švandová je bohužel ženatá, k dispozici je ale Eva Hudečková pronásledovaná dvojkou vostrých týpků Lábus-Štěpánek. V rodině zaujme hlavně děda v podání Josefa Beyvla ("A sakra dědo, ty máš splávek" - "To já se s tím nemazlím"). Velmi zdatně mu sekunduje babička Zázvorková. Výsledkem jsou velmi solidní tři hvězdičky. ()

topi80

Vypadá to na trochu nudnější seriál, který však nabídne spoustu archaických situací, neboť i takovému ultraodpůrci jakékoli mezistátní integrace, jako jsem já, přijde poněkud absurdní prohrabovat někomu bágly a kontrolovat, co si s sebou bere do ciziny. Natož když se na seriál podívá někdo, kdo to ani nepamatuje. První díl je o tom, jak trochu přitroublý (ale veselý a občas vtipně hláškující) novopečený celník dvakrát (spíše náhodou) zazáří. ()

Rattlehead

"Ty ji znáš ?" - "No jéjé, vždyť s ní čekám dítě." Na Františka Filipa spíše slabší, ale jako výplň televizního vysílání docela solidní. Zajímavý pohled na práci socialistických celníků, kteří tu objeví valuty v poklici od kola, tu marihuanu pašovanou v saxofonu anebo mince schované v žehličce. Hotový špionážní thriller :-). ()