Někdo Gotta, někdo Satana, někdo uhlí, jiný Klause, ale každý svého štěstí strůjcem mezi hlušinou. Síla strhujícího filmu o severních Čechách spočívá především v nenucených, ale velmi otevřených a přirozených výpovědích, k nimž režisér přiměl všechny aktéry - ať již sedláka Rajtera, vinaře Váňu, průkopníka těžby inženýra Petrovského či mladé satanisty... Film Kamenolom Boží je zrcadlem k Rychlíkovu staršímu filmu Jeden rok, svědectví o lidech z Horňácka, jejichž úcta k přírodě a přirozenému i Božímu řádu světa se na první pohled propastně odlišuje od života lidí v měsíční krajině severních Čech. Ale lidské sny a touhy jsou stejné i v této části země, která měla být odepsaná. Film Kamenolom Boží získal na festivalu Finále Plzeň hlavní cenu v kategorii dokumentárního filmu Zlatého ledňáčka a na mezinárodním festivalu Jeden svět obdržel Visegrádskou cenu... Herec, divadelní a filmový režisér, publicista, milovník folklóru a pro mnohé také aktivista Břetislav Rychlík, který sbírá se svými dokumenty všechna možná ocenění, je znám jako režisér snímků o Ludvíku Vaculíkovi, Horňácku nebo romském holocaustu. Snímek Kamenolom Boží je zatím dosavadním vrcholem jeho práce. Zní to možná cynicky, ale já natáčím dokumenty kvůli sobě, abych se prostřednictvím lidí dozvěděl něco o světě. (oficiálny text distribútora)

faced

Dokument mapuje krajinu severu Čech poznamenanou poválečným odsunem Němců (společnost) i komunistickým důlním inženýrstvím (prostředí). Na konci Rychlík setkáním sedmi protagonistů, jimž po dobu jednoho roku citlivě naslouchá, spojuje segmenty výpovědí o světě, životě a duchu, nebo jak on říká démonu, krajiny ve které žijí. Mísí tak i staví proti sobě názory básníka, důlního inženýra, vinaře, romské rodiny, metalové kapely, sedláka a ekologa, v duchu víry v znovuzrození krajiny a znovunalezení a očištění jejího genia loci. ()

cross

Vcelku průměrný dokument, který ovšem obsahuje několik velmi zajímavých fragmentů umně ukrytých pod nánosem nicneříkajícího balastu... V podstatě se celý film seznamujete s vybranou sortou lidí žijících v Severních Čechách, u nihž mi tedy ovšem není tak úplně jasné, jakým způsobem si jednotlivce autor vybral a hlavně proč např. satanisty, učitele-básníka nebo imitátora Karla Gotta, kteří nemají k dokumentárnu daného tématu v podstatě vůbec co říci. Naopak, oba zemědělci, muž kterému bourají vesnice a hlavně důlní inženýr jsou přesným opakem.. Moc se mi líbila konfrontace pohledu jednotlivců a závěrečná hádka, která filmu dala smysl. Ve výsledku ovšem dokument až tak nepropaguje svou pravděpodobnou myšlenku, zbytečně odchází od tématu a poměrně hodně místy i nudí... Škoda... Severní Čechy totiž nabízejí k námětu materiálu požehnaně, jen by to chtělu lepší, odhodlanější a hlavně vyprofilovanější přístup a snahu něco sdělit. Takhle to bohužel vypadá, že autor natočil pouze pohledy a příběhy lidí z kraje, kde žijí, ale kteří vlastně nemají pořádně co prostřednictvím média předat... ()

brooklyn73

Tento dokument ma pro mne daleko vetsi cenu a smysl, nez spousta jinych ceskych filmu, se znamymi herci a vysokym rozpoctem.Tento dokument je plny lidskych pribehu,strasne lidsky, velice dobre udelano,poskladano dohromady.Tento film by mel byt kazdym ohodnocem 5 hvezdami, jelikoz ta zprava , ktera z nej vychazi je tak silna az mrazi.Je mi lito lidi ,kteri to nemohou videt. ()

Slarque

Nějak mi unikla podstata koncepce tohoto dokumentu. Prostříhávat záběry z kostela koncertem deathmetalové kapely může autor prakticky kdekoliv, vůbec kvůli tomu nemusel jezdit zrovna do severních Čech. Jinak někteří aktéři jsou zajímaví, jiní mají zřejmě radost, že své rozumy můžou rozdávat i jinde než v hospodě (kde už je stejně nikdo nechce poslouchat). A proč se vlastně všichni začali představovat až 70 minut po začátku? Nehledě na fakt, že celé závěrečné setkání potřebovalo minimálně ještě alespoň druhou kameru. Po technické stránce bída, po obsahové střídavě oblačno, ale chvílemi jsem se nudil až neskutečně. ()

Decker

Zajimavy dokument mapujici nestastnou situaci okolo uhelnych oblasti severnich Cech. Kde je pravda v dokumentu nehledejte, pouze si zde muzete udelat obrazek a prohloubit nazor na toto ozehave tema. Jedno je jiste vsak jiz nyni. Stejne jako lidi nejdrive vypali vsechen benzin, misto toho aby nasli uz nyni adekvatni nahradu na bazi vodiku, stejne tak radeji vybrakuji veskere uhelne zasoby a pak tam mozna postavi jadernou ci jinou mene devastujici nahradu. Dodatek pro metalove fanousky: do dokumentu prispela tamni metalova sebranka, ktera tak doplnuje dokument zajimavym zvukovym doprovodem =P ()