Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

cpt.Lynch

Bylo natočeno hodně filmů o genocidě, občanských válkách a diktátorech. Většinou jde o hodně silné filmy, točené většinou z pohledu prostého trpícího lidu. Poslední skotský král se na obdobně hrůzné téma dívá z perspektivy tyrana, či jeho osobního lékaře/poskoka/oponenta. Film se nesnaží hrát přehnaně na city diváků a přesto má neuvěřitelnou sílu. Navíc vyzdvihuju skvělé herecký výkony a pozitivum filmu v podobě psychologické sondy do duše jednoho afrického diktátora. ()

fojty

První hodina naprosto průměrný ničím nezajimavý film. Zvrat nastane po té co McAvoy začne pusobit opravdu dosti charizmaticky a tím celý film dostává jiný náboj. Konec je opravdu strhující ;). ()

ghatos

Vysoce kvalitní podívaná s originálním diktátorem a jeho rádcem v politickém a historickém kontextu Ugandy. Oceňuji závěrečné informace s dobovými záběry. Co mi vadilo byla zbytečná zápletka ve které nechyběla žena. Tento motiv je už hodně profláknutý, ale jinak velmi dobré. ()

Warsheek

Závěrečná půlhodina má neuvěřitelné tempo. Whitaker je excelentní, tahle role mu sedla na míru a protože si to myslí i akademie asi na tom něco bude :-) 4,5* ()

jitrnic

Whitaker je skutečně famózní, dobrý je i Harvey Keitel (který nevím, proč není uveden v hercích - nebo to nebyl on???), James McAvoy je tak dobrý, na kolik mu to umožňuje postava mu napsaná - jeho naivní doktůrek je to nejhloupější klišé, které ve filmu najdeme. Dost to kazí výsledný dojem z filmu, který by byl jinak vynikajicí. ()

tonho

Po filmoch Hotel Rwanda, Nepohodlný, Krvavý diamant je Posledný škótsky kráľ ďalším „africkým“ filmom približujúcim západnému publiku reálie afrického kontinentu. Príbeh „posledného škótskeho kráľa“ sa odohráva v Ugande v 70. rokoch 20. storočia, v období neobmedzenej vlády diktátora Idiho Amina, ktorému pripisujú umučenie a zavraždenie okolo 300 000 príslušníkov vlastného národa. Idi Amin je zároveň jednou z dvoch hlavných postáv, tou druhou je naivný škótsky mladík a čerstvý absolvent medicíny Nicholas Garrigan, ktorý podľahne jeho „osobnému čaru“ a stane sa jeho osobným lekárom. Na rozdiel od Amina je táto postava vymyslená, fiktívna. Udalosti, ktoré sú v tomto filme zobrazené, sa naozaj stali (Aminiho sklony ku kanibalizmu, ktorými sa rád vystatoval alebo vražda jednej z jeho manželiek, ktorá zomrela pri potrate a ktorej telo dal rozštvrtiť a potom opätovne zošiť). Po nevydarenom útoku na susednú Tanzániu, ušiel Idi Amin za hranice a usadil sa v Saudskej Arábii, kde v roku 2003 zomrel. ()

Kosmik 1

Já věděl, že už jsem tenhle film viděl někdy dříve, jen jsem si vůbec nemohl vzpomenout, o co tam vlastně šlo. Po druhém shlédnutí o pár let později mohu říci, že absolutně nechápu, jak jsem na něco takového mohl zapomenout. Film plyne svěžím tempem, žádný velký nátlak se nekoná, což je dobře. Atmosféra filmu do první poloviny veselejší, od druhé poloviny chmurnější. Závěr mě až tak moc neohromil, avšak celková pointa už ano. 75% ()

Puyi

Tak tohle byl úžasný, zdrcující film, pohled na život někoho takového... hodně mě to dostalo. Forest Whitaker zahrál opravdu neskutečně a Oscara si zasloužil asi jako málo kdo! Skvělý byl James McAvoy, o kterém to říkám snad poprvé v životě. Film byl postupně lepší a lepší a závěr byl naprosto... no vlastně uplně nepopsatelný. Bez nějakého většího váhání a přemýšlení 5 hvězd. ()

Autogram

Všade dobre, v Ugande najlepšie. Svet je gombička pre mladé škótske lekárske ucho a Uganda je miestom, kde na rozdiel od Európy si môže splniť všetky sny. Teda prekotiť každú ženu, skamarátiť sa so žoviálnym prezidentom alebo robiť špičkového lekára. To posledné je asi najmenej podstatné. Temný a drsný koniec je už iná káva, ale aj to je také naivné a zjednodušujúce, že si to ani Uganda nezaslúžila. Zobrazenie krvavého tyranského režimu si predstavujem určite inak. Gillian Anderson sa tu ukázala v celkom inej polohe a pristalo jej nebyť uhladenou doktorkou, škoda že sa objavila iba nakrátko. ()

Madlene

Ano, za 4, poněvadž Forest jede a je to jízda opravdu výživná! Jen škoda, že první hodina filmu se vleče, aby se pak v posledních 20 minutách stalo tolik věcí, že se divák nestačí mnohdy ani dívat. ()

Almásy

po vsetkych strankach premakany politicky thriller ktoremu vojvodi vykon forresta withakera, ktory svojim herectvom miestami vyraza dych. prekvapila ma gillian anderson, ktora si za vynikajuci vykon zasluzila minimalne nominaciu na oscara. james mcavoy len potvrdil svoje meno ako buduci talent. VYNIKAJUCI film VYINKAJUCI. pre vsetkych ktory miluju kvalitne herectvo. withakerov vykon oznacujem s cistym svedomi za to najlepsie co som za posledne roky videl. ()

Philoun1

Další film podle skutečných událostí, od takových filmů čekám, že budou dobré a většinou je mám ještě dlouho v paměti, stejně jako si budu pamatovat Posledního skotského krále. Whitaker hrál zrůdného Amina rozhodně dobře a zaslouží si ocenění, které se mu dostalo. Ta zrůdnost mě opravdu dost překvapila, že i v tak vysokých politických kruzích ve 20.století se tohle dělo a možná se ještě děje co já vim. ()

manonfire

Přestože by mělo jít zdánlivě o zajímavé téma, tak jsem se i přes jeho solidní zpracování a kvalitní obsazení jaksi zajímavého výsledku nedočkal. Nedokoukal jsem to. 40% ()

BuryGol

Poslední dobou se roztrh pytel s tématikou "Afrika a její historie". Ale tak proč ne. Třeba Hotel Rwanda taky nebyl špatnej. Já se teda o historii africkejch zemí nikdy moc nezajímal, ale tenhle film se mi dost líbil, a hlavně výkon Foresta Whitakera. Sice by se to asi dalo natočit trochu víc drsně a ne aby tam bylo 150 záběrů jak si řezník z Kampaly sedí za stolem, ale každej režisér by to udělal jinak. Jinak mě nehorázně potěšil James McAvoy. Když pominu že to jeho vystupování mělo určitej americkej nádech, tak jeho mluva byla úplně parádní. Rodilej Skot a jeho dialekt-někerý pasáže jsem si pouštěl znova, holt se moc rád učim nový věci ohledně angličtiny. Celej film by byl tak za 3,5* ale za ten "Scottish accent" je to zaokrouhlený na 4. :-) ()

sellsakul

Určite sa jedná o veľmi kvalitný filmík, ktorý nesie v sebe prvky skutočnej udalosti. Všetko by bolo tak ako má byť, ale predsa sa nemôžem ubrániť pocitu, že miestami to bolo až prehnane "rozprávkové". Lepšie 4* ()

Georgex

Na tento snímek jsem se velice těšil, slyšel jsem na něj jenom chválu, nicméně mé očekávání nebylo naplněno. Od filmu jsem očekával něco jiného, očekával jsem příběh o jednom z nejkrutějších diktátorů v Africe za poslední dobu, nicméně celý film se vyvýjí trochu jiným směrem. Dalo by se říct, že film ukazuje spíše skotského lékaře, kterého si diktátor velice oblíbil a jeho pohled na celou situaci kolem neuvěřitelně krutého prezidenta. Herecké výkony jsou zahrány více než uvěřitelně. Idi Amin v podání Foresta Whitakera je fantasticky zahraný a strach z jeho pohledu je cítit i přes obrazovku. Jeho výkon opravdu tento film vyzdvihává do výšin. Ostatní role jsou také skvěle zvládnuté. Nicméně v celém filmu nenajdeme moc scén, které by zobrazovali zvěrstva, které tento diktátor spáchal, coz vidím jako velký nedostatek celého filmu. Jako drama je film zvládnut, jako životopis už bohužel nevyobrazuje všechny zvěrstva, co tento člověk napáchal. Proto ve mě film vyvolal rozporuplné pocity, přes které nemůžu hodnotit výše než pouze lehkým nadprůměrem. Moje hodnocení 60%. ()

Jello Biafra

Diktátor Idi Amin sa stal jedným z najkrvavejších diktátorov afrických dejín. Vládol v Ugande v rokoch 1972 - 1979 a ostali po ňom stovky tisíc mrtvých. Tento film sa ale viac než na reálie Ugandy zaoberá sondou do myslenia tohto blázna, ktorého svojho času médiá označili za "čierneho Hitlera". Nositeľom deja je mladý škótsky doktor, ktorý sa stane jeho osobným lekárom. Neskúsený a plný ideálov považuje zo začiatku Amina za skvelého vodcu Ugandy. Na záver ale bude čakať kruté vytriezvenie. Forest Whitaker ako Amin podáva precízny herecký výkon. ()

Soweek

Forest je borec, o tom žádná. S filmy o zabíjení lidí v Africe se poslední dobou roztrhl pytel. Čekal jsem, že tento film bude stejný jako jeho předchůdci. Po shlédnutí jsem si řekl, že jsem se nemýlil, ale zároveň i mýlil. Na utrpení lidí zde neni kladen takový důraz, jako spíše na život generála Amina, takže nejen díky Forestu Whitakerovi se je doopravdy na co dívat. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)