V roce 1915 se Turci organizovaně pokusili vyhladit Armény. O této události ví jen málokdo, i když existuje spousta očitých výpovědí, turecké vládě se to daří už témeř sto let odsouvat do ústraní. Tento film se odehrává v současné Kanadě a jde o příběh arménského režiséra Edwarda Saroyna, který se rozhodne natočit film o arménském holocaustu. K tomu ovšem potřebuje někoho, kdo by mu pověděl o tomto tématu více, než ví on sám. Podaří se mu najít arménskou uprchlici Ani. U krutého vyprávění je i její osmnáctiletý syn - již čistokrevný Američan, kterého odhalení tohoto děsivého činu inspiruje k návratu do země svých předků. Bohužel zjistí, že se v zemi od tragické události nic nezměnilo... Silný příběh o jednom z největších masakrů 20. století. (oficiálny text distribútora)

Pitryx odpad!

Kur.. to byl děs. Nejprve půl hodiny kecání naprosto mimo mísu. Pak zmatek nad tím, zda je to retrospektiva nebo zda to natáčejí. No větší chujovinu jsem si na večer vybrat opravdu nemohl. Celé mi to lezlo na nervy, a ještě ty kecy do toho co se děje… Ne, opravdu, tohle se tedy z mého pohledu vůbec nepovedlo a je mi líto, že jsem dal „The Promise“ tak nízké hodnocení. Ve srovnání tady s tou bejkárnou jsem mohl dát klidně plný počet. Já prostě nesnáším tyhle cikcak vyprávěnky, kde v polovině netušíte, co kde a jak. V tomto zmatku zaniká jakákoli myšlenka a jakákoli scéna. A shazovat vraždění žen a dětí jakýmsi jako natáčením je podle mého zhovadilost. ()

kedluben

egoyan, se snaží vyrovnat s minulostí svého národa. ne pro každého je to dobře udělaný film, já ale mám pocit, že to uchopil za správný konec. jasně, po formální stránce bysme asi našli mnoho sporných věcí, ale jinak svoji atmosférou na mě ten film zapůsobil. a samozřejmě tématem. jak komu zřejmě sedne. mám sice egoyana velmi rád, ale nekritický k němu nejsem. tohle se mu povedlo. je to vlastne lidsky upřímná zpověď. ()

Soupalka

Opravdu tezke tema ke zpracovani a pro Armena dvojnasob. Neumim nez ocenit ze to aspon zkusil a mne se film a jak bylo nakonec vse pojate dost libil. Kazdopadne si jej pamatuji uz skoro 20 let, kdy jsem jej videla hned po dotoceni. Na jine filmy tohoto tematu jsem zatim nesebrala motivaci. Nebo spis odvahu. Kdyz si vezmu kolik zemi doposud (2021) neuznalo armenskou genocidu ....A take to ze prakticky polovina Armenu zije mimo Armenii a snazi se tak nejak zvenku udrzet v chodu zemi, ktera je prave diky plotum u Araratu i Nahornimu Karabachu v opravdu velke politicke a ekonomicke izolaci ... Nebo to, ze Armeni pro mne predstavuji mega sympaticky narod a malokde jsem se citila tak dobre jako prave v Armenii a nikdy nemela pocit ze jsem turista... no ale i to, ze dost obdivuji prederdoganovske Turecko 20 stoleti a jeho sebevedomi, tradice, rozporuplnost i pokrokovost... je mi to cele tak nejak strasne lito. Proste to nefunguje jak ma a zadny film to uz nespravi, byt byl sebelepsi. ()

Naby

Zajimavy film na da se rict valecne tema propleteny soucasnym pribehem lidi, ktere hodne ovlinovala minulost. Moc dobre zpracovane. 3* ()

Svadbos

Film vo filme o tureckej genocíde Arménov má svoje momenty a veľa vedľajších zápletiek. Tvorcovia filmu natočili krivovyzerajúci historický epos o incidente, ktorý dali do kontrastu s príbehom dnešných čias, rozoberajúcim sex nevlastných súrodencov, otec odsudzujúci svojho homosexuálneho syna a dlhý incident medzi pracovníkom colného úradu a členom filmového štábu. Zadýchaný film, miestami pedantský, ale zaujímavý a úprimný, potvrdzujúci Egoyanove arménske korene. ()

Pythonator

Tak Turci nemají na svědomí jen hrůzostrašně nudné telenovely, ale taky nekonečně dlouho popíranou arménskou genocidu. Jsem rád, že jsem se prostřednictvím tohoto filmu dozvěděl něco málo o těchto událostech. Bohužel je to zrežírované tím nejnudnějším a nejnepřístupnějším způsobem, jaký mohl pan režisér zvolit. Jeden by si pomyslel, že je to turecký film, protože nudně točit, to Turci umí dobře. No abych nekřivdil, bylo tam pár silných momentů jako otevření krabic s filmem nebo třeba zbytečný (účelný?) záběr na kozy:-). Celek byl ovšem nehorázný slepenec, jehož rozmotání je tak duševně náročné, že to může bavit snad jen ty nadšence, co se rádi pitvají ve filmech, kterým říkají umělecká díla. ()

baronGrga

"Silný příběh o jednom z největších masakrů 20. století" je tak možná zbožné přání distributora. Ararat zkrátka zdaleka nenabízí to, co může člověk očekávat od filmu o arménské genocidě. Nemá ani informační charakter, natož silný příběh. Slabých 30% a podpis pod komentář JB2203. ()