Jen ten, kdo všechny ostatní přežije, může vyhrát tontinu, investiční spekulaci původně dvacetkrát jednoho tisíce liber šterlinků do společného fondu dvaceti mladých chlapců poručníky či otci jejich vloženou a po léta dozorčí radou (ovšem za přiměřený poplatek) moudře spravovanou. Série nešťastných nehod krátí seznam čekatelů na výhru, až na zakládací listině fondu zůstanou jen jména dvě – Masterman Finsbury (John Mills) a Joseph Finsbury (Ralph Richardson), bratři. Tito dva, ač bydlí v domech situovaných tak říkajíc bok po boku, spolu už přes čtyřicet let nepromluvili. Starší Masterman je nyní na smrtelném loži a protože by jmění, za ta léta pěkně zúročené na sumičku převyšující sto tisíc liber, rád zachoval pro svého poněkud nesmělého vnuka Michaela (Michael Caine), adepta medicíny a vášnivého patologa, lstivě se rozhodne pozvat Josepha, aby se ještě před (bratrovou!) smrtí usmířili. Jenomže i Joseph má dědice, dvojici chamtivých synovců Morrise (Peter Cook) a Johna (Dudley Moore), kteří se ve jménu (své) dobré věci neštítí ani takových praktik, jakou jest kupříkladu podvrhnutí úmrtního listu. Hip Hip Hooray! (dopitak)

Bernhardiner

Je to pěkná černá komedie o dvou až příliš živých dědcích a jejich povedených potomcích. Černý humor zde prostupuje celým filmem a donutí diváka se v některých chvílích pořádně zasmát. Nejlepší chvíle nastanou při návštěvě doktora Pratta. Škoda jen, že Peter Sellers nedostal větší prostor.85% ()

Han22

Taková typicky staroanglická komedie z Viktoriánské éry. Dva nenávidící se bratři, povedení synovci, vnuk který se zamiluje do sestřenky a především pohádkové bohatství, které čeká na rodinu toho z bratrů, který přežije toho druhého. A tak se podvádí s úmrtními listy, lidi jsou považováni za nebožtíky a zase ožívají, nechybí děsící se sluha, nechápající policajt a nějaký ta honička a finále na hřbitově. Bez problémů sledovatelné, ale žádná nadčasová klasika, ani něco u čeho bych se válel smíchy. Nejlepší je suverénně začátek s nešťastnými úmrtími a naprosto mimoňský a opilý doktor v podání Petera Sellerse. ()

agass

Jak mám rád Petera Sellerse a jeho převleky, musím uznat že tady se mu podařilo mě dokonale přechcat. Jeho Dr. Pratt byla taková třešnička na dortu jinak výborný britský komedie s typickým ostrovním humorem. Při finální koněspřežné honičce jsem se válel smíchy. ()

Nail

Klasický britský humor, spousta zápletek. Nebylo to špatné, ale na Monty Pythona a jejich vytříbenější humor, který mi sedí více to nemá. ()

Joski

Opäť málo známa filmová lahôdka s majstrovsky prešpekulovanou zápletkou so zámenou "zásielok". Navrch tu máme jemne ironický pohľad na "dedičstvo", ktoré vlastne nikomu nepatrí... Perfektná oddychovka na nedeľné popoludnie. Klasika anglický humor. 75% ()

Enterprise

Na můj vkus až moc střelená anglická černá komedie, která na mě jakožto suchozemského středoevropana moc nezabrala. Hlavně konec je těžce ujetý. Párkrát jsem se zasmál, ale jinak obyčejný průměr, u kterého nevidím jediný důvod, proč bych jí měl vidět ještě jednou. ()

josieaddms

Parádní parodie. Peter Cook a Dudley Moore jako dvojka ne příliš moudrých bratranců, Michael Caine jako až příliš ctnostný a šlechetný hrdina, spolu s Nanette Newman jako příliš stydlivou, vznešenou a paranoidní hrdinkou. Bavila jsem se od začátku, až do bláznivého konce. Plus to mě potěšili staří pánové, jako vlastníci tontiny, v čele s Johnem Millsem. Je to vtipné, parodické, nečekané, nepředpovídatelné, a hodně hodně bláznivé. Strašně mě to bavilo, protože mimo vtipné dialogy, byla pořád nějaká akce. A zvláštně scéna kdy se prvně políbí Julia a Michael je naprosto perfektní. Samozřejmě že jsou tam i zápletky jako ze staré grotesky, ale celé to má takový nádech, takže to do toho naprosto sedne. Navíc nastávají i neobvyklé situace, a objevují se šílené postavy a osoby. A navrch člověk může čekat opravdu notnou dávku černého humoru. Peter Sellers je už pak jen třešní na dortu. Podle mě nadčasová komedie, která mezi novými nemá srovnání. ()

Jarlaxle

Bohužel mi tohle dílko nepřišlo nikterak omračující. Nejvíc mě pobavily některé slovní hříčky. A to asi není úplně správně u tak dlouhého filmu... ()

Pawouk123

Břitký anglický humor v kombinaci s povedeným archaickým dabingem byl pro mne velmi příjemným zážitkem. I přesto, že filmy s jakýmkoliv druhem záměny moc v oblibě nemám. Každopádně mne udivuje, jak málo tu má tato příjemná komedie hodnocení. ()

mire.k

Krásná komedie s jemným, ale opravdu jemným anglickým humorem. Dialogy obou schovanců jsou rozkošné. Místy mi to připomínalo Pytlákovu schovanku. Jinak honička pohřebních vozů je inspirována závěrečnou honičkou v Růžovém panterovi. A závěrečná scéna na hřbitově podezřele připomíná závěr filmu To je ale bláznivý svět. Titulní melodie Johna Barryho je uklidňující. ()