Trestný prápor

• Česko Trestný prapor (viac)
Rusko, 2004, 11x50 min

Réžia:

Nikolaj Dostal

Kamera:

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (viac)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiálny text distribútora)

billcarson

Opravdové překvapení, že jsou rusové schopni natočit tak kvalitní seriál. Dějově to jede docela dobře, určité chybky se najdou, ale nepoměr vyrovnávají výteční herci. ()

MR.Lolofon

To, že ruské vojnové snímky o 100% predbiehaju konkurenčné americké je fakt. Je vidieť obrovský rozdiel v uveriteľnosti, kde ruské vedie byť a aj bývajú ďaleko surovejšie a tvrdšie. Celkovo seriál prináša nový pohľad na psychológiu postáv, kde si za hrdinov vyberá trestancov, osoby uväznené kôli vážnejším alebo vykonštruovaným obvineniam. Možným nedostatkom sa v seriále javí absencia bojových scén, no tie sú zas vynahradené dramatickýkmi zvratmi. S väčším rozpočtom by to bolo dokonalé, takto je to iba vynikajúce. ()

ArturDent

V pozadí se stále vznáší duch sovětského válečného filmu. Už na začátku, když se hrdina po (nepovedné) popravě vyhrabe z masového hrobu... Po druhém dílu jsem to vzdal. ()

soulless

3 díly a nevydržel sjem ani o sekundu víc. Možná to bude příšerným dabingem, který seriál provázel, ale jinak můžu s klidným srdcem říct, že podobný šit jsem už dlouho neviděl. Žádná akce, respektivě pokus o ní tam je, ale strašný. Seriál je vlastně o kecání, které je ale úplně o hovně a jeslti má divákovi přiblížit atmosféru v trestných praporech, tak to potěš koště. Rusáci by se neměli pouště do věcí, které bohužel neumí. 2/10 ()

Ed.

Velice povedené zpracování, má to děj i obsah, snad jediná výtka jsou zagrad adrjady. Podle veteránů z trestných praporů nic takového neVelice povedené zpracování, má to děj i obsah, snad jediná výtka jsou zagrad adrjady. Podle veteránů z trestných praporů nic takového neměli, zbabělce si řešili samy a takový výklad prý velice snižuje hodnotu jejich obětí a odvahu.měli, zbabělce si řešili samy a takový výklad prý velice snižuje hodnotu jejich obětí a odvahu. ()

flegmos

Do trestneho praporu ako nepriatel ludu ktory ide zmyt svoje "viny" vlastnou krvou sa za Stalina (najlepsieho zabijaka v dejinach ludstva) dostane clovek velmi lahko. Tak velmi lahko ze je to dnes az nepochopitelne. Okrem origos zlocinca alebo politickeho vazna, staci utiect z nepriatelskeho zajatia a vratit sa naspat k svojim. Trestny prapor je natocený s minimom akcie. Myslim ze ak by dostali tvorcovia polovicny balik penazi ako malo Bratstvo neohrozenych tak amikom padne sanka. Cely film je len o dialogoch ale koho bavia vojenske filmy a suvislosti ten si na tomto serialy poschmakne. Ja som napriklad pocuval podivne pribehy o tom ako sa oslobodzovalo na Slovensku slavnou cervenou armadou a zacinam konecne rozumiet preco robili to co robili po prichode na Sk. Krasny serial - spolu s bandom of brodhers je sraftbat vrcholom vo svojom serialovom zanri. ()

Filip83

Pro mě zklamání. Přiznávám, viděl jsem jen tři díly a to mi stačilo.... žena s dcerkou usnuly, tak jsem si dal vínko a chtěl jsem se kouknout na pěkný válečný seriál. U prvního dílu jsem si říkal, že je to takový rozjezd (třeba jako u bratrstva neohrožených), ale ani druhý a třetí díl nestály za nic.... o bojových scénách se nedá vůbec mluvit a některé záběry jsou jak z počátku filmů (záběr se zdola na hrdinu a za ním mlha z kouře). Nedoporučuji ač nápad možná dobrý, ale provedení katastrofální. ()

Jimmy73

Bohužel nemohu sdílet většinové nadšení. 99% filmu diskuze o ničem. Bojové scény také zvláštní. Vězni utíkají v noci z vězení a běží stále přímo po cestě vedle lesa a čekají než je dojedu vozy pronásledovatelů se zapnutými reflektory. Voják hodí granát na tank a ve stoje čeká co se bude dít, než dostane dávku ze samopalu. Bohužel bojové scény hodně divné. Dle mého názoru daleko lepší čtyřdílný Odstřelovač, viděno sice v ruštině, ale seriál měl spád, což mi u TP chybělo. ()

Falanx

60%. Hodně se ztratilo v překladu, hodně sokolíci. Leč s potěšením kvituji, že se sokolíkům přejasným kinotyjátrovým podařilo alespoň nastínit bídu a hnus doby soudruha Stalina a jeho jurodivého vítězství nad populistickým národně dělnickým panem Hitlerem. P.S. O zbraních a taktice škoda mluvit, jde o béčkovou televizní produkci. ()