Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film sleduje vývoj a prípravu incidentu, ktorý sa odohral 20. apríla 1999 na americkej škole Columbine v štáte Colorado, kde dvaja študenti Eric a Dylan zastrelili 12 študentov, jedného učiteľa a zranili ďalších 24 detí. Prebiehajú tu rozhovory s hlavnými postavami, skúšky strelných zbraní, a hlavne veľmi dobre spracovaný masaker i vyvrcholenie tragédie.
Film je natočený v štýle „found footage“, alebo tiež CAMhand, ktorý preslávili filmy ako Záhada Blair Witch (1999), Paranormal Activity (2007) alebo Rec (2007). (ash99)

(viac)

Recenzie (9)

BoredKid 

všetky recenzie používateľa

Zaujímavé spracovanie masakru, ktorý sa odohral 20.4.1999 v Colorade. Snímok má silnú atmosféru ktorá graduje po celú stopáž až vyústi do fatálneho záveru, ktorý sa zapísal do dejín USA. Odporúčam aj reálny dokument o tragédií Zero Hour - Massacre at Columbine High zhliadnutelný na youtube aj v českom dabingu. ()

GTS_PUNK 

všetky recenzie používateľa

Hoc filmov na motívy školských masakier vzniklo hneď niekoľko, len z minima z nich bolo cítiť takú autenticitu ako práve z tohto snímku. Divák v ňom sleduje nájdené videopásky dvoch mladých chalanov, ktorí v škole jednoducho neboli populárni, nezapadali, mali iba jeden druhého a tak im z toho trochu vznikol v hlave guláš a rozhodli sa tak pre radikálne riešenie. Na malú kameru zaznamenávajú svoj plán smerujúci k "Zero Day", čiže v tomto prípade dni, kedy sa chcú "pomstiť" za všetko zlo a bolesť, ktorú im spôsobila spoločnosť. Medzi zábermi ich prepracovaného a mrazivého plánu možno vidieť aj zábery z rôznych rodinných osláv či bežných životných situácií a dotvárajú tak mozaiku celého príbehu. Krok za krokom k dátumu 1. máj 2001. Film natočený za základe nechválne známych skutočných udalostí zo strednej školy Columbine. Vďaka štýlu "found footage" ukazuje to, ako mohli mnohé z takzvaných "Basement tapes" vyzerať, čo chodilo týmto vrahom po rozume, aké boli ich motívy. Pri mnohých scénach vám až behá mráz po chrbte a cítite sa značne nepríjemné, pretože viete, že máte možnosť sledovať zlo v ľudskej podobe. Celý film, až na výnimku, ktorou je záverečná a hlavná scéna filmu, je natočený práve týmto spôsobom na ako-tak kvalitnú malú ručnú kameru. Spomínaná scéna so streľbou je zobrazená formou záznamov čiernobielych bezpečnostných kamier a v pozadí neustále počuť nielen dvoch strelcov, ale takisto aj operátorku na linke 911. Počuť ako zaznamenáva všetko, čo sa deje na záberoch bolo značne zaujímavé a určite to pomohlo zvýšiť autenticitu filmu ešte viac. Samotné spracovanie tak možno považovať za viac než kvalitné. Z hereckej stránky takisto cítiť vierohodnosť, ktorá buduje značný divácky odpor voči postavám vrahov. Mentálne prepnuté typy. Zero Day je kvalitný found footage film. Oceniť ho možno viac ešte vďaka tomu, že bol natočený na základe smutných skutočných udalostí. Môže pohoršiť, môže šokovať, môže zhnusiť, ale v prvom rade by mal byť varovaním pred zlom. Zlom, ktoré však, bohužiaľ, mnohokrát nevidno. Možno ho porovnať s filmom The Dirties, natočeným o desať rokov neskôr. Lepšou voľbou je však určite táto záležitosť z roku 2003. Vrelo odporúčam. ()

Reklama

Vyrida 

všetky recenzie používateľa

U hodnocení toho to filmu jsem dosti na vážkách a to i přesto, že jsem jej viděl už několikrát. Rozhodně však jde o skvěle povedený footage ovlivněný především událostmi z 20. dubna roku 1999 ve městě Columbine. Hlavní protagonisté jsou perfektně obsazeni, umí hrát, mají charisma, ale v porovnání s Erikem Harrisem a Dylanem Klyboldem je to i tak málo. Na můj vkus působí dost dětsky a místy to vypadá, že si z obou dělají sami protagonisté spíš srandu, než aby si od nich vzali nějakou inspiraci. Samotná závěrečná střelba však vypadá díky záběrům z bezpečnostních kamer, tak moc věrohodně, že se dokonce našlo i několik jedinců kteří uvěřili tvrzení, že se jedná o tajné záběry přímo z onoho osudného dne střední školy v Columbine. Jestli to má být vizitka úspěšného filmu, tak potom film obstál na jedničku. Já však k tomu to tématu dávám přednost jiným snímkům... ()

Hitman_47 

všetky recenzie používateľa

Film inspirovaný masakrem na Columbine High School...a myslím si, že až na změněná jména jde o "naprostou adaptaci"....celý film je točen na obyčejnou handy kamerku, kterou má většina z nás doma ulitou ve skříni (teda dneska už spíš digitál...ale whatever), a "střípek"+ konec masakru je točen surveilance kamerou, dle mého se jedná o opravdu velmi silnou scénu, při které bude nejednoho mrazit v zádech, když si uvědomí, že film vychází ze skutečné události. Pokud moc o masakru na Columbine nevíte (nevim kolik lidí vidělo Bowling for Columbine , ale myslím si, že dost...), tak doporučuji jednu českou stránku od jednoho zdejšího uživatele...ne, já to doopravdy nejsem :) Na této stránce najdete dole pár odkazů na youtube, mimo to i odkaz na dokument Zero Hour made by Discovery channel. No a to je asi tak vše přátelé! ()

Hamaradža 

všetky recenzie používateľa

3,5*. Formálne minimalistický ale úplne účinný pohľad na Columbine s dôslednou psychologizáciou páchateľov. Narozdiel od Van Santovho masterpiecu sa trochu príliš otrocky drží predlohy, nepridáva výraznejší autorský rukopis, práve naopak, snaží sa čo najvernejšie a najsurovejšie imitovať realitu. Viacmenej mu to vychádza, nerobí žiadne zásadné chyby, preto som aj trochu prekvapený, že deň po zhliadnutí to na mne nezanechalo vlastne žiaden hlbší dojem. Navyše ten epilóg je úplne zbytočný. Je to celé na youtube. ()

Galéria (9)

Zaujímavosti (7)

  • Na konci je scéna, kde parta lidí pálí kříže střelců. Po masakru v Columbine High School byly kříže vrahů zničeny také, lidé nesouhlasili s jejich umístěním u křížů obětí. (moukey)
  • Pri natáčaní filmu nebola použitá jediná profesionálna kamera. (GTS_PUNK)
  • Ve scéně, kde se hlavní postavy učí střílet, zazní věta: „He's a natural. Natural selection,“ která je odkazem na oblíbenou frázi jednoho z vrahů – Eric Harris měl během masakru triko s nápisem „Natural selection“. (moukey)

Reklama

Reklama