Anémic cinéma

Krátkometrážny / Experimentálny
Francúzsko, 1926, 7 min

Réžia:

Marcel Duchamp

„Vrcholy kuželů připomínají a zároveň i poněkud karikují bradavky. Vzájemné pronikání pulsujících spirál na zbývajících discích pak evokuje vstup do nitra vaginy," popisuje psychoanalyticky Toby Mussman film Marcela Duchampa, jehož ready-mades navždy změnily normy našeho estetického vnímání. (MFDF Ji.hlava)

Sfinkter

Duchamp možná dělal revoluční věci, ale tento snímek beru pouze jako "film je mocná věc tak natočíme pár spirál a tvarů ať divák vidí něco skvělého". Tyto hrátky s obrazem a vnímáním však najdete v mnoha knihách a animacích a neshledávám na nich nic převratného. Chvilku si oddechněte, nechce se unášet obrazem, máte k tomu pěkný hudební doprovod. Ale těch šest minut bohatě stačí. ()

dwi

Umělec duší i tělem, výstřední intelektuál a pilíř avantgardního hnutí – Marcel Duchamp – nepochybně rád experimentoval v různých oborech, do kterých vnášel specifický tvůrčí potenciál. Uměleckou činnost obnažil do krystalicky čisté podoby, vzpomeňme jen na jeho ready-mades (reálné předměty z všedního světa podepsané autorovou rukou), kdy banální předměty jako je sušička lahví pozdvihl na artefakty. Hlavní roli tedy hrál estetický výběr dané věci, nikoliv její tvorba, nebudeme-li počítat přivlastňovací podpis. Velký význam Duchamp kladl i na vizualitu, přesněji na různé optické hry, která dominuje tomuto zdánlivě jednoduchému filmu. Rozpohybované optické a verbální disky (rotoreliéfy) vyvolávají dojem „propadu“ a u některých teoretiků jsou vykládány jako sexuální symboly. Hypnotický pohyb spirál je brán jako metafora penetrace, v němž středový bod evokuje ženské přirození. Umělci raných avantgardních směrů byli často a hojně ovlivněni erotismem, kterým prolínaly více či méně srozumitelná díla. Duchamp na to šel po svém a zaslouží si minimálně poklonu. ()

JohnMiller

Na tomto celom je aj tak najlepšia tá slovná hračka v názve..... Anémic cinéma. V celej snímke sa na obrazovke zobrazujú pohyby špirál. Oční klam obrazu sa tu strieda s kruhom do ktorého je vpísaný text takisto v tvare špirály. Len škoda že som s tých textov neporozumel ani mäkké ň pretože po Francúzky neviem s hola nič. Tým pádom je moje hodnotenie iba také..... inštinktívne. Tento avant-gardný film je jednoduchý ale originálne úderný. ()

Anderton

Sledovanie rôznych geometrických výplní kruhu mi síce tiež evokovale nejaké tie erotické symoly, ale vstup do vnútra vagíny ma myslím nenapadol. Skôr mi pripadal film originálny tým, že sa všetko odohrávalo na rozdiel od všetkých filmov a dokonca aj tých dada, experimentálnych a avantgardných, vnútri kruhu. ()

ŇY!!!

Příspěvek Marcela Duchampa do pokladnice světové kinematografie. Pro někoho možná příliš streotypní snímek, poskládaný ze záběrů na různé spirálovité kotouče, prokládaných slovními hříčkami ve francouzštině (dle Jindřicha Chalupeckého velmi cynickými a se sexuálním podtextem). Jen pro objasnění nezvyklého názvu: slovo "Anémic" je přesmyčkou slova "cinéma". ()

• I samotný název filmu je dvojznačný. Je to sice pokus vytvořit "anémický film", ale zároveň je slovo "anémic" jen přesmyčkou slova "cinéma". (Hwaelos)
  • Na filmu spolupracoval i význačný avantgardní režisér Man Ray. (Hwaelos)
  • Kotouče s větami, které ve filmu v pravidelných intervalech rotují, obsahují francouzské slovní hříčky odpovídající stylu dada. (Hwaelos)