Maďarský film o životě a díle lékaře Ignáce Semmelweise, průkopníka vědy, pokrokového člověka, účastníka vídeňských revolučních událostí v roce 1848. Film zachycuje nejen vědeckou činnost dr Semmelweise, bojovníka proti horečce omladnic, ale také výstižně poukazuje na pavědecké učení konservativních profesorů, založené na pověrách a mystice, které vládli v gynekologii v XIX. stol. a které byly rovněž příčinou smrti tisíců zdravých mladých žen. Film zdůrazňuje myšlenku, že hrdinou může být nejen ten, kdo bojuje se zbraní v ruce proti nepříteli, ale každý, kdo bojuje na svém místě podle svých možností proti zaostalosti, o lepši budoucnost lidstva, o jeho lepší život. (FILMOVÝ PŘEHLED 47 / 1953) (oficiálny text distribútora)

ripo

Film z lékařského prostředí nachází vždy u našeho filmového obecenstva velkou pozornost, i když jde o dílo, které téměř ve stejné dějové podobě bylo u nás již uváděno. V německém filmu „Zachránce matek", i v maďarském filmu „Doktor Semmelweis" setkáváme se totiž a touž osobností velkého lékaře. I když dějové události jsou nám už dnes vzdáleny jedno století, přece problémy, s kterými se ve filmu setkáváme, nezůstávají nám nikterak cizí. Poměr k lidským osudům a bolestem, obzvláště jde-li o mladé ženy, dárkyně nových životů, se nikterak nemění časovým rozdílem. Naopak, čím více spěje pokrok kupředu, tím je poměr společnosti k těmto hrdinkám bližší a citově hlouběji založen. Proto také osud lékaře bojovníka, vítěze nad zákeřnou smrtí rodiček, statečného a houževnatého odpůrce veškerého zpátečnictví v lékařské vědě, bude a musí zajímat každého diváka. Tvůrci filmu „Doktor Semmelweis" se neomezují jen na vylíčení soukromého osudu muže, jenž svými objevy přispěl k záchraně života tisíců matek, ale výstižně ukazují, i když ve zkratce, celou atmosféru doby před revolucí 1848 a i tíhu absolutismu po vítězství reakce. Semmelweis svým statečným odporem proti zaostalým domýšlivcům, jimž vlastní jméno a autorita byly tisíckrát milejší než životy pacientů, roste jako skutečný hrdina, jako průkopník lékařské vědy na její cestě k novým směrům a léčebným methodám. Po takovéto postavě, která si přímo vybojovala své místo v kulturní historii lidstva, rádi sahají nejen historikové a spisovatelé, ale i tvůrčí filmoví pracovníci. Proto není náhodou, že život velkého vědce badatele, pokrokového lékaře a účastníka revolučních dob v roce 1848 doktora Semmelweise spatříme na plátně našich kin poměrně v krátké době již po druhé, po každé ve zpracování jiné produkce. Filmový přehled 47/1953 ()

majo25

Silne patetický životopisný film o pôrodníkovi a významnom predstaviteľovi lekárskej vedy 19. storočia. Jeho prevratné tvrdenia v oblasti sepsy rodičiek sa nestretávajú s pochopením u veľkej skupiny jeho kolegov a keďže jeho povaha je silne hádavá a nástojčivá, prináša mu to problémy. Postava určite zaujímavá, aj keď kriku si divák "užije" až-až, ale vcelku dobre zahraná. Okrem nemocníc a chorôb sa hlavná postava venuje aj národno-revolučným otázkam, čo bolo pre vtedajší maďarský režim pri výbere témy podstatné. Silná a symbolická scéna je v závere filmu, kde vidíme Semmelweisovu sochu, pod ktorou sa hrajú deti. ()