Ukolébavka

• angličtina Lullaby (festivalový názov)
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Rodinný
Československo, 1947, 7 min

Plastiková figurka potěší a zabaví malé dítě v postýlce. Krátký příběh byl realizován jako reklama na hračky z umělých hmot. (Zlín Film Festival)

Karlos80

Pěkný asi osmiminutový kombinovaný (hraný a loutkový) snímeček a po Vzpouře hraček si myslím asi druhý nejslavnější loutkový film Heleny Týrlové, a zároveň i snímek se kterým na sebe výrazněji upozornila a sklidila za něj v roce 1948 čestné uznání. Děj je prostý, plastiková figurka potěší a zabaví malé dítě v postýlce, jak kouzelné tenkrát a stejně tak i dnes po tolika letech co jsem to viděl znova. Opravdu dětský nevinný, lyrikou na nás dýchající snímek. Snímek byl tenkrát realizován i jako reklama na hračky z umělých hmot. Za 4* a to sice i za hudební doprovod Zdenka Lišky ale také za to kouzelné živé děcko. ()

Cheeter

Měl jsem možnost podívat se na tento snímek promítnutý z 16 mm pásku a to je prostě zážitek. Už jsem jich takhle pár viděl, ale to se nikdy neomrzí. ()

Radko

Reklama na plastové hračky a vynikajúci kombinovaný, animovano-hraný film v jednom? Áno, dá sa, pokiaľ je tvorcom tak výnimočný umelec, akým bola Hermína Týrlová. Navyše s famóznou hudbou Zdeňka Lišku. Inak ako päť hviezdičiek udeliť nedá. K deju: malé bábo v postieľke kričí, odmieta napiť sa mliečka z fľaše. Mamička dá potomkovi do rúk plastovú hračku. . Kuku, spolu s parťákom: guličkami na strunke - postupne zabavia dieťa ladením rádia, tancom, pochodom, hrou s mačkou. Dieťa imaginácia plastikových panáčikov zaujme a pobaví. Napokon unavené zábavnou hrou spokojne zaspí. ()

tomtomtoma

Ukolébavka je nápaditě přizpůsobivou poezií nejmenším dětem od Hermíny Týrlové za rytmického doprovodu začínajícího mladého skladatele Zdeňka Lišky. Strasti ukládání nemluvňat ke spánku se za pomocí hravé představivosti stávají lákavou kabaretní přehlídkou plastové panenky Ku-Ku (dle návrhu Rudolfa Prokopa). Laskavé pohlazení Hermíniny fantazie a také okouzlující propojení reality s představou! ()

vypravěč

Hravé usínání jako předzvěst snu: v okamžicích mezi spánkem a bděním se malé duše v hračkách proberou z celodenních dřímot a bravurní hrou zaženou pláč nemluvněte. S vtipem i citem, lyricky i dramaticky a za doprovodu skvělé hudby Zdeňka Lišky. Úžasně celistvá miniatura, v níž je vše – dětská mimika, pohyby a gesta loutek, ba i pestré tóny laděného rádia – v dokonalé souhře. ()