Pôsobivá dráma z obdobia nacizmu rozpráva tragický príbeh mladej ženy, ktorá mala odvahu postaviť sa proti nemilosrdnému režimu. Záznam posledných šiestich dní zo života Sophie Schollovej, popravenej nacistami za odbojovú činnosť. Súrodenci Sophie a Hans Schollovci boli členmi protinacistickej skupiny Biela ruža. Biela ruža združovala odporcov režimu z radov univerzitných študentov. Títo mladí ľudia sa neuspokojili s pasívnou akceptáciou osudu, ktorý Nemecku pripravil Hitler, a snažili sa drobnými sabotážami a distribúciou ilegálnych letákov prispieť aspoň malou čiastkou k pádu Tretej ríše. 18. februára 1943 boli Sophie a Hans prichytení s letákmi na svojej univerzite a okamžite zatknutí. Počas nasledujúcich šiestich dní ich príslušníci gestapa vypočúvali. Zraniteľné a naivné mladé dievča sa počas výsluchu mení na odhodlanú ženu, ktorá so svojimi protivníkmi zvádza tvrdý psychologický boj. Inteligentná Sophie klame tak presvedčivo, že gestapo takmer presvedčí. V poslednej chvíli však prichádza nespochybniteľný dôkaz jej viny. V snahe zachrániť brata a ostatných členov Bielej ruže Sophie odmietne gestapu poskytnúť informácie o skupine a radšej volí vlastnú smrť. Pôsobivý portrét odvážnej mladej ženy vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v Mníchove v čase obliehania Stalingradu. Film a hlavná predstaviteľka Julia Jentsch získali množstvo ocenení, napríklad Cenu ekumenickej poroty, Strieborného medveďa za réžiu a hlavnú ženskú predstaviteľku na MFF Berlinale, Európsku filmovú cenu pre najlepšiu herečku, či Európsku cenu divákov za najlepšiu réžiu a herečku. (STV)

nooly

Je to hezké a pěkně udělané, ale myslím, že jde zčásti o přehnanou glorifikaci. Rozhodně pochybuji, že se nacistický arciďábel Freisler před soudem nechal Schollovou a jejím bratrem zahnat do defenzivy a někteří nacisté jim mlčky přitakávali (tím ale proboha nesnižuji nezlomnou odvahu členů Bílé růže v čele se Sofií!)... Ale jinak jsou mé pocity ze snímku veskrze pozitivní. ()

Hjuud

Super sugestivní snímek. Poslední hvězda unikla díky nepříliš strašidelnému herci v roli soudce. Ten mohl být ještě brutálnější, škoda. ()

dzberry

V několika málo skromných prostředích sledoval jsem drama, které lepilo televizskozitou, tím pádem i lehkým přehráváním a očekávaným vypointováním (... je mimochodem fakt nutné dávat filmům název, který vám prozradí finále dávno dopředu, a nedává vám tak naději, že přijde zlom, naděje, záchrana??? Ne každý musí přece osud této protinacistické odbojářky znát...). Fajn vidět pro ten příběh, pro tu informaci, ta levnost a filmařská „neodbornost“ to ale bohužel přesmrděly... ()

WolfIssen

Skvěle natočený i zahraný film potvrzující jeden velký fakt. Žádná z odbojových skupin neměla nejmenší šanci zničit Třetí říši jakýmkoli způsobem. Třetí říše se zničila sama, rozhodnutím Adolfa Hitlera pro válku na dvou frontách. ()

Vivian

Mimořádně silný film. Člověku od samého začátku běhá mráz po zádech a nakonec zůstane koukat do tmy a kouká a nemůže vstát a jít řešit cokoliv jiného, prostě o tom musí přemýšlet... Výjimečné herecké výkony - Julia Jentsch v titulní roli, André Hennicke - Roland Freisler jako živý... ()

LuckyK

Velmi divadelní pojetí silného tématu. Klasická ukázka bezmoci jedince proti totalitnímu soudnictví a inkvizitorského soudce (zároveň veřejného žalobce) politických procesů. ()

karlos-rio

Skvělá Julii Jentsch, zajímavá role Loner, jeho vyzáž a to jak běhal na zavolání, takovej německej ovčák..... Akorát samotné vyšetřovní, nějak nemohu uvěřit, takovému zacházení, samotnej soud to už je pak něco jiného. ()

MGRNV78

Slová ako pôsobivý, alebo silný zážitok, k tomu dielu vlastne ani nestačia. Neodrážajú silu príbehu rodiny Schollových. Ja osobne som si Sophiu Schollovú totálne zamiloval (jej odhodlanie, silu a hrdinstvo). Po skončení tohto filmu som vedel, že na toto dielko sa nedá len tak jednoducho zabudnúť. Skvelé. ()

Cinik

Vynikající film, který perfektně splňuje parametry, které já osobně vytyčuji pro historický/životopisný film. Přestože víme, jak to dopadne, nenudíme se, navzdory vysoké historické přesnosti. Český dabing není špatný, nicméně není to ono, chce to němčinu. Řekl bych ale, že to není dabingem samotným, ale spíše tím, že čeština a němčina jsou jiné řeči a překlad má prostě své nepřekročitelné hranice. Na druhé straně čeština má tu výhodu, že člověka více bije do očí podobnost mezi mluvou Freislera a Urválka (prokurátor z komunistických politických procesů u nás). Schválně si pusťte Freislera a pak nějaký záznam procesu s Urválkem. K jiným komentářům: připadá mi zvláštní posuzovat "originalitu tématu" či "děj" u tohoto druhu filmu. Je to jako u filmu běžícího v Londýně tvrdit, že Big Ben je klišé a více by se Vám tam líbilo, kdyby se padouši honili v centru Londýna okolo mayských pyramid. Určení tématu jde víceméně mimo tento film. Je to historické svědectví o velké osobnosti a o tom, jak a za co zemřela. To nás buďto zajímá, nebo ne, nicméně to by se nemělo promítnout do hodnocení kvality filmu. Hlavní otázky, které by si měl posuzovatl u těchto filmů klást, zní: 1. Stojí námět za natočení? (*****) 2. Dokázal film poutavě a přesvědčivě přiblížit tuto postavu a její dobu? (*****) 3. Byl historicky přesný? (*****) 3*5/3=5 ()

kedluben

já nevím co říct. nic novýho, žádný filmařsky objevný dílo.... ale sílu to v sobě má... ten námět....herecký výkony...všechno. ()

Vitex26

Snímek je dramatickým příběhem mladé studentky Sophie, odehrávajícím se na počátku roku 1943 v Mnichově, nedlouho po skončení největší válečné bitvy v dějinách, bitvy u Stalingradu, díky které se vývoj 2. světové války obrátil v neprospěch Německé říše. Film, přestože se dotýká osudů většího množství postav, spojených s podzemní odbojovou organizací Bílá růže, sleduje detailně de facto pouze Sophii Schollovou, což je přístup poměrně netradiční, avšak jistě zajímavý, a to až do jejího hořkého konce. Přestože je film výrazně založen na konverzaci a dialozích, mnohdy poměrně zdlouhavých (Sophie vs. vyšetřovatel Mohr (výborný G.A. Held)), i tak dokáže diváka výrazně oslovit a zapůsobit na něj. Čemu ovšem odmítám uvěřit, je naprostá vyrovnanost jak Sophie, tak jejího bratra (ať už při vyšetřování, věznění či u lidového soudu), stěží uvěřitelná je i neutuchající obhajoba ideálů svobody a pacifismu proti nacistické zvůli, a to i tváří v tvář nejtěžšímu trestu. Přesto se jedná o dílo kvalitní, mimojiné i vzhledem k německé sebereflexi, které si 4* zaslouží. ()

Ronkar

Naprosto otevřeně se přiznám, že tenhle film mě zasáhl velmi silně. Kvalitně zpracované životopisné drama s hodně tragickou tečkou... Ta nespravedlnost a bezmoc v závěru je hrozně cítit, takže to velmi dobře brnká na správnou emoční strunu. K páte hvězdě tomu přece jen něco chybělo, ale výkon Julie Jentschové táhne celý příběh hodně nahoru. Důstojná pocta odvážným mladým lidem v hrozné době... ()

JankaPP

Výnimočná odvaha..až neuveriteľný skutok, nad ktorým sa v dnešnom zabelom svete minimálne pozastavíme..pozerali sme tento film aj v rámci hodín nemeckého dejepisu/nemeckého bilingválneho gymnázia/ čo bolo ešte oveľa pôsobivejšie. ()

JQK

Velmi silný film, pokud od něj neočekáváte "akci". Je vynikající pokud jde o psychologické podání procesu od zatčení, přes výslech, až po soud a popravu. Dobré je také vykreslení toho, že jakmile se politický proces jednou rozjede, už z něj v podstatě není úniku, byť by si to třeba i vyšetřovatel, nebo dozorci a dozorkyně (možná) přáli. Rozhovor s vyšetřovatelem nevidím jako přehnaně dlouhý, tam jde naopak o použití běžných výslechových a kriminalistických metod. Čekal jsem, podle některých komentářů, že to bude nějaký "sokratovský" dialog, ale naštěstí ne. Takhle nějak to mohlo probíhat. Hlavní přínos tohoto filmu tedy vidím v možnosti nechat se vtáhnout do hrdelního procesu za politický delikt, který má navíc takovou povahu, že by se to mohlo stát skoro každému. A cesty zpátky není, vše je jen kulisou pro konečné finále. ()

copstp

Sleduji tento film bez hlesu i když vím,jak dopadne.Vím to a přesto doufám,že scénář nějakým zázrakem zastaví ten nepříjemný sled událostí.Nedočkám se. Přesto nebo snad právě proto si tento herecký koncert Julie Jentsch budu ještě dlouho pamatovat.Netuším,zda se někdy v budoucnu k tomuto filmu vrátím,ale určitě si zapamatuji jméno jak hlavní protagonistky příběhu,tak i herečky která onu roli ztvárnila.Díky za napínavý příběh který v sobě skrývá daleko víc,než jsem zpočátku tušil. ()

surprise

Úsporné jak jídlo za války, ale jak výživné. Nebylo slabého místa, námět dle skutečných událostí jen zesiloval naléhavost a převaha čistého svědomí hlavní hrdinky nad konformitou většiny dojímá a povzbuzuje. Prostě gut. ()