Otvorené oči

• Česko Otevřené oči (viac)
Horor / Thriller / Mysteriózny
Kanada / USA / Francúzsko, 2000, 104 min (Alternatívna 100 min)

Univerzitní profesor Ed Saxon se jednoho rána probudí a zjistí, že jeho žena se nevrátila domu. Kam zmizela? Vrátí se? Objeví ji někdy? Noční můra přijde, když otevřete oči... (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Otevřené oči sice z hlediska děje a jeho vyústění zkušeného diváka nikterak nepřekvapí, mají ale příjemné obsazení a především velmi slušnou režii, která z thrilleru dělá halucinogenní atmosférickou podívanou. Působí to dojmem, že hlavní hrdina je stále pod vlivem drog nebo silných dávek léků. Stylová záležitost s přiměřenou stopáží a dávkovaným napětím. Celkový dojem: 70 %. ()

StarsFan

Na zajímavý film nepotřebujete obrovský rozpočet ani stovky komparzistů. Občas stačí jen schopný představitel hlavní role a jeden opotřebovaně působící dům, který je filmaři záměrně přestaven tak, aby v něm divák ztrácel prostorovou představivost (všimněte si malých oken a rozložení světel v místnostech). Pocit dezorientace, který byl asi Walkerovým hlavním cílem, navíc umocňuje i zvláštní vyprávění, během kterého se dočkáte nahodilého střídání dne a noci, momentů, kdy postava reaguje na něco, co se stane teprve o vteřinu později, i zvláštného střihu, který vás v rámci celistvě působící scény zničehonic přesune z jedné místnosti do jiné. Bohužel přibližně v polovině, kdy začnete mít jistou teorii ohledně toho, co se stalo, začne Chasing Sleep po stránce příběhové lehce stagnovat. Prakticky každé vodítko, které vám od té doby k rozluštění celé záhady dá, je pouze zopakováním něčeho, co už stejně podvědomě tušíte. Pokud by mě nezklamalo rozuzlení, šla bych možná jako v případě atmosféricky podobného Closet Land po nejvyšším hodnocení, i bez něj mi ale Chasing Sleep zůstane v paměti jako jeden vysoce originální film, během jehož sledování jsem se cítila, jako bych do sebe hodila hrst sedativ. ()

SOLOM.

Mám rád psychologické thrillery, ve kterých se příběh opírá o mysteriózní – hororovou atmosféru. Hned jsem si vzpomněl na nezapomenutelné Osvícení a očekával jsem stejně kvalitní podívanou. Te jsem se sice nedočkal v takové míře, jak bych chtěl, ale i tak můžu Chasing Sleep označit za slušnou podívanou. Převážně díky dobrému hereckému výkonu a projevu Jeffa Danielse. Na tomhle herci stavěl celý film a on v této nelehké zkoušce obstál velmi dobře. Bohužel mi mé nadšení trochu pokazil samotný závěr, který se tvůrcům moc nevyvedl. Atmosféra však měla v určitých pasážích ty správné grády. Dopomohlo tomu i to, že se děj odehrával pouze v jednom potemnělém domě a jeho sklepení. Hrátky s přítmím, slušným ozvučením a onou nejistotou dokázal vytvořit příjemný pocit napětí, který se nás drží téměř po většinu trvání filmu. Především se mi líbilo, že scénář netlačil moc na pilu a bylo tak dostatek času k vytvoření několika otazníků v hlavě? Na které se nám stejně nedostalo moc odpovědí, přestože bylo více méně vše jasné, hned po přečtení deníku. Také si nelze nevšimnout jistého Walkerova pokusu napodobit mistra ve svém oboru Davida Lynche, ale ten je trochu jiná „liga“. Přece jenom to mělo do opravdového „psycha“, které potrápí vaši nervovou soustavu a především břišní oblast hodně daleko. 50% ()

Martin741

Reziser Michael Chodec mi teda nic nehovori a film to bol priemerny. Sice sa tu obcas objavi strasidelna atmosfera a cely film drzi nad vodou Jeff Daniels, ale film ma svoje neduhy : rezia je len priemerna, dejova linia ma v sebe dostatok nudy a dialogy by bolo treba prepracovat /mdle a slaboduche/. Zaver divaka trochu prekvapi, ale celkovo ide len o pozeratelny priemer, ktory rychlo vyfuci do prazdna. 50 % ()

Caminzind

Škoda toho hollywoodsky teatrálního a hlavně odbytého závěru, protože jinak je to excelentně zpracované mystery (kde forma je nakonec důležitější než obsah) se zvláštní netečnou atmosférou, která se postupně a téměř nenápadně vyvíjí od začátku až do konce. Příběh bych ale ponechal otevřenější, protože si o to vyloženě říkal, byť napětí před nějakým tím zvratem bylo veliké. Přes zajímavé obsazení si nejsem úplně jistý psychologickou relevancí portrétu hlavního hrdiny, "otevírající se oči" s prozřením neztrácejí nic ze své letargie. Zároveň to však dokazuje, jak kouzelně nejasný je tento film. Distribuční materiály jsou tím pádem trochu matoucí, no ale plakát je již vyloženě spoileroidní. 70% ()