Televízna rozprávka na motívy Pavla Dobšinského o pyšnej Ľubke, ktorá odmietne poctivý pekársky chlieb a o jej ctižiadostivej matke, ktorá krásu dcéry povýši na výhodný tovar. Až v zlatej krajine pána Mamona Ľubka pochopí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Jej pýcha sa obráti proti nej a až vtedy zistí, že nie je možné žiť vo svete pohŕdania ľudskými hodnotami. Do rodného domu sa vracia celkom iná Ľubka, ktorá už vie, že práve skromnosť a úcta zvíťazili nad jej pýchou. (RTVS)

ostravak30

Zlatý chléb není tak špatná pohádka, že by si zasloužila čtyřicet dva procent. Problém vidím třeba hned na počátku. Charakter Lubky totiž prochází změnami. Chvíli to totiž vypadá, že by pracovat chtěla, ale její matka jí brání. A pak najednou touží jen po zlatě a bohatství. Další mírnou vadou na kráse je délka. Škoda, že pohádka není krapet kratší. Filmová délka jí nesvědčí. Naopak oceňuji, že je pohádka natočena mimo studio a že Marko Igonda hraje konečně taky jednou kladnou postavu. "Mládenci sem budou chodit jako včelky za medem.," řekla matka. A to je trochu zvláštní přirovnání, protože pokud vím, tak včely med vyrábějí a nevyhledávají ho.A ještě jsem zaznamenal, jak na konci pečou společně s Jakubem chléb, strčí ho do trouby, on Lubku pohladí a chléb v mžiku vytahují. Zřejmě dobrá pec a světový rekord v pečení je na světě. Nechybí poučení, ale bohužel při své délce působí pohádka lehce mdle a nezáživně. ()

fannah

Na silvestra ráno jsme tohhle viděli :-D nevšimli jsme si že je to slovenská pohádka, páč jsme mysleli že je východoněmecká, a tak sme všecky dialogy překládali do němčiny.. moc zábavná akce, ale pohádka nic moc teda :-D ()

Narciska

Bylo by to za tři, protože dívat se na to přese všechny spíše mušky než mouchy vskutku dá. Ale dávám čtyři, pro ten chleba. Je v něm schována pointa - nezatracujme všední věci, jsou nezbytné a krásně jednoduché a když člověk pozná nedostatek, ke svému překvapení zjistí, že jsou to právě ty obyčejné věci, co mu nejvíce chybí. A o téhle proměně a poznání je tahle pohádka. Jak si s tím poradí? Nu obstojně. ()