Speer a Hitler: Diablov architekt

• Česko Speer a Hitler (viac)

Trojdielna dokudráma odhaľuje skutočnosť o mýtoch a polopravdách, ktorými bola opradená ústredná postava nacistického režimu. Albert Speer bol mužom mnohých protirečení - kultivovaný intelektuál, ktorý sa spriahol s najväčším zlom v dejinách 20. storočia - Adolfom Hitlerom. Hoci Speer vyštudoval humanitné vedy, počas 2. svetovej vojny ovládal vojnový priemysel a na zvýšenie produktivity používal otrokárske metódy. Zároveň bol talentovaným architektom, ktorý mal postaviť monumentálne pomníky Tretej ríše. Speer bol celé roky Hitlerovým protežantom, v posledných mesiacoch nacistického režimu sa však postavil proti nemu. Bol jediným predstaviteľom Tretej ríše, ktorý na Norimberskom procese priznal svoj podiel viny na zverstvách páchaných nacistami počas 2. svetovej vojny... Dokudráma z dielne režiséra Heinricha Breloera (režisér úspešnej dokudrámy Mannovci) prináša výpovede troch Speerových detí, ktoré sú pred kamerou konfrontované s bolestivými faktami o svojom otcovi. Film odhaľuje mnohé doteraz neznáme skutočnosti a dokumenty a zdramatizované pasáže zároveň divákovi sprostredkujú atmosféru doby Hitlera a jeho architekta Alberta Speera. (oficiálny text distribútora)

vangobseck

Jako malý kluk jsem četl Speerovy paměti a Špandavské deníky a tohle je po obsahové stránce prakticky totožně. Ovšem na tomto místě bych vřele doporučil k shlédnutí raději Inside the Third Reich. V případě Speer ud er jde v podstatě o hraný dokument, průběžně prokládaný dobovými záběry (velice zajímavý je ten hned po propuštění ze Špandavy z října 1966, který je dnes jinak těžko k sehnání) a rozhovory s rodinnými příslušníky, zvláště Speerovými dětmi, Hildou, Arnoldem a Albertem ml. (posledně zmiňovaný je taky architektem a je docela kritický k otcově práci), dále např. Leni Riefenstahl (rozhovor byl předtočen těsně před její smrtí v roce 2003). Poslední díl série nám dobře ukazuje, jak Speer dokázal svého působení během války, zejména v období po propuštění, využít a zhodnotit. V tomto ohledu je mezi bývalými příslušníky režimu ojedinělý. Mezi herci bych vyzdvihl Speera a překvapivě moc dobrého Hesse. Naopak Hitler v podání komisaře Mosera z Rexe je dost velký bizarre a snímek degraduje nejvíc. ()

Brano

Zaujímavý mini seriál z nemeckej produkcie, ktorý rozpráva príbeh o živote Hitlerovho architekta Alberta Speera. Veľmi talentovaný človek, ktorého stavby zdobili tretiu ríšu. Takisto popri ňom sa film sústredí na samotný Norimberský proces, ale i na samotného Hitlera a jeho spoluprácu s ním. Je to taký mix hraného filmu a dokumentu. Veľmi sa mi páčilo, že priamo do filmu pridali autentické zábery z vojnového obdobia. Len bohužiaľ s každým dielom to strácalo na kvalite a posledná časť bola úplne zbytočná a strašne nudná, ktorá už len mapuje život Speera vo väzení, kedy sa už nič neudeje. Takisto mi vyslovené vadili monológy jeho detí z ktorých sa dozvieme iba to, ako hádžu špinu na vlastného otca. Pritom si ho ani poriadne pamätať nemohli. Ale to už dávam za vinu režisérovi, pretože "natlačiť" ich do dokumentu, pritom nemajú pre nás divákov čo cenného povedať, bolo úplne zbytočné a mňa rozhovory s nimi nebavili a v tretej časti som už musel každý jeden popretáčať. A poslednú vec čo by som ešte vytkol bolo veľmi zlé herecké obsadenie. Horších hercov tam už dať nemohli. Tobias Moretti (bývali komisár Rex) ako Hitler predviedol dosť nepresvedčivý výkon. Autori si myslia, že stačí nalepiť knírek a ulízať do boku vlasy a to stačí. Pre mňa pri filmoch sú dosť dôležitým článkom práve herci a tí tu boli veľmi zle vybraný. Takisto Koch veľmi špatný výber a takto by som mohol pokračovať ďalej. Škoda toho, tento dokument mal naviac. Ale za pozretie to stálo. ()

LucMosss

Co dodávat? Ze tří čtvrtin hraný dokument o druhé světové válce, jehož tři díly pro mne byly neshlédnutelné najednou. Nutno podotknout, nenudila jsem se. Zvlášť u třetího dílu, jenž zaznamenával nejdelší odbobí Speerova života a také nám ukázala něco více, než "jen" válku... A Sebastian Koch, co by herec, jenž zde tuto postavu ztvárnil mne také docela překvapil... Svým výkonem lehce vyrovnával kvalitu svého umění v Životě těch druhých. A myslím, že nebyl jediný, kdo zde mírně 'šokoval'. (V dobrém smyslu slova.) ()

BOIKOT

Tak toto se mi líbilo docela dost. Je to seriál který je hraný a často je prokládán historickými záběry, rozhovory s lidmi co to přežili a nebo rozhovory se Speerovou rodinou. Celý tento dokumentární seriál je rozdělen na 3 části. 1.Jak se Hitler setkal poprvé se Speerem a našel si k němu vztah díky architektuře. Později ho jmenuje ministrem zbrojnictví 2.Díl Je o Norimberském procesu a o tom jak Speer připravoval atentát na Hitlera až po jeho zatčení komunisty. Je to asi nejlepší díl a také se v něm dozvíme že cenzura byla přísná tak že ani hlavní nacisté jako je Speer nevěděli o zabíjení židů-Holokaustu 3. A už poslední díl je o tom jak je Speer uvězněn ve věznici Spandau a odpyklává si svůj trest. na tomto dokumentu je zajímavé to že se zabývá jak Speerovým soukromým tak i věcmi co se o něm oficiálně vědělo a to velice zajímavou formou. Na závěr bych rád tento seriál doporučl ale jen těm kteří se zajímají o druhou sv. válku a nebo kteří se zajímají o fašismus a jiné politické směry. Nejlepší herec: Sebastian Koch tak ten byl jako Speer velice přesvědčivý a hrál velice příjemně Nejlepší scéna: ve 2.díle.jsou rozhovorya jednání s nacity při vyšetřování na Norimberském procesu které jsou velice zajímavé a taky velice důležité Závěrem říci že kdo nemá rád příliš mluvení tak tento seriál není pro něj. Mluví se v něm a to o velice zajímavých věcech ale pro někoho by to nemuselo být stravitelné a dostavila by se nuda ()

P/\/EL

hm, dnešní pohled na Speera je poněkud horší, rozhodně to nebyl žádnej andílek, v Norimberku měl štěstí, jinak doporučuju spíš 2dílnej Norimberský proces s Baldwinem a co se Speera týče - Poslední tajemství třetí říše, kde mýtus hodného nacisty Speera nabourávaj... ()

PavolJay

Keďže som čítal Špandavské denníky aj knihu Řídil jsem Třetí říši, nedozvedel som sa tu prakticky žiadne nové informácie. Napriek tomu to bolo super, obzvlášť vďaka týmto znalostiam, keďže človek lepšie pochopí zmýšľanie postáv a mnoho nevysloveného. Veľmi dobrý dokument. Prekvapilo ma, že sa striedali hrané časti s reálnymi zábermi a rozhovormi a napriek tomu to pôsobilo veľmi súrodo. ()