Speer a on

(TV film)
  • Česko Speer a Hitler (viac)

Dokumentárny film Speer a on pokračuje v životnom príbehu Alberta Speera tam, kde skončil trojdielny filmový projekt Speer a Hitler - Diablov architekt - pri bráne väznice v Spandau v deň prepustenia vojnového zločinca z väzby. V rozhovoroch s jeho deťmi, životopiscami, svedkami a historikmi sa uskutočňuje pokus o vykreslenie Speerovho sebaklamu a jeho vykonštruovaných klamstiev a legiend . Ako bolo možné, že jeden z najvplyvnejších spolupáchateľov Hitlera našiel so svojím bestsellerom v SRN toľko priateľskej náklonnosti, pozornosti a vplyvu na zaznamenanie histórie? Dokument ukazuje, že mnohé muselo byť inak, ako autor bestselleru Speer vykreslil vo svojich spomienkach. Jeden z najbližších dôverníkov Hitlera klamal vlastnú rodinu, čitateľov svojich kníh a pravdepodobne čiastočne aj sám seba. Hitlerovmu obľúbenému architektovi a ministrovi zbrojenia sa často podarilo zmeniť postoj a prispôsobiť ho danej situácii. Vytýčil si ctižiadostivý cieľ - postaviť si vlastný pomník najneskôr počas väzby v Spandau - keď už sa mu nepodarilo uskutočniť nič z jeho velikášskych architektonických plánov a svetovlády. (STV)

Karlos80

Plnohodnotný a téměř vyčerpávající dokument, plný jak osvědčeně známých výpovědí a odpovědí tak i těch málo známých či dokonce úplně nových, ve výpovědích tuším že čtyř Speerových ještě žijících synů, a jeho nejvěrnějších. I když je škoda že některé otázky, patrně už navždy budou zahaleny tajemstvím. Ve filmu zavzpomínala i známá režisérka Leni Riefenstahlová viz.Triumf vůle. Co víc si tedy přát...Dokument nejen o jeho navržených a posléze postavených pompézních stavbách (největších svého druhu nejen v třetí říšši), zde se zhlédl společně s Hitlerem na inspekční cestě po "Antických koutech naší země" zejména v architektuře Říma a Řecka, ale o jiných nadějných architektonických pokusech a také o jeho životě a nakonec i o jeho odsouzení Norimberským procesem. Byl to člověk bez jakýchkoliv morálních a profesních zábran, avšak velice vzdělaný a ambiciózní. Za 4*. ()

gogo76

Dokument Speer a Hitler je takou nadstavbou alebo voľnejším pokračovaním 3-dielneho seriálu Speer a Hitler. Nesie sa v tom istom duchu, robil ho rovnaký režisér a rovnako ako aj v seriály tu vystupujú Speerove deti, dnes už dôchodcovia. Venujeme sa hlavne obdobiu, keď Speer opustil brány väznice a vracia sa domov. Niektoré dialógy alebo kratšie scény sa opakujú, pretože už boli použité v spomínanom seriály s rovnakým názvom. To však vedia iba tí, ktorí ho videli. Dokument mapuje isté obdobie Speerovho života, ale občas sa vrátime do minulosti, bez ktorej by Speer nebol Speerom. ()

Rodriguez

Od dob zpracování norimberského procesu zase jeden poučný hraný dokument plný informací, z kterých se určitě člověk poučí...Hlavně mě překvapila role Tobiase Morettiho (Komisař Rex) coby Adolfa Hitlera. ()

vla_kor

"Speer a Hitler: Dohra - klam" tak zní v překladu originální název tohoto dokumentu, který byl natočen společně s třídílným televizním doku-dramatem. Zatímco předchozí tři díly byly natočeny především na základě Speerových autobiografických knih (hlavně podle jeho Špandavského deníku) a jen naznačovaly v rozhovorech s jeho dětmi, že leccos co tvrdil nebyla pravda, tak tento dokument řadu Speerových tvrzení přímo vyvrací. Historici v něm dokládají, že Speer se účastnil aktivně na vystěhovávání židů z Berlína. A naznačují, že mohl o koncentračních táborech vědět mnohem víc než připouštěl. Film vyvrací Speerovu pověst "dobrého nacisty" a pouhého schopného manažera a technokrata. Na tento dokument ještě volně navazuje dokument z natáčení, který si všímá především některých detailů ze vztahu Speer - Hitler. ()