Valdézovi koně

• Francúzsko Chino (viac)

Mladičký Jimmie Wagner jezdí po kraji a hledá práci. Zastaví se na osamělém ranči, kde ho Gino Valdez sice nevítá s otevřenou náručí, protože je uzavřeným samotářem a nemůže mu zaplatit za práci, ale pozve ho ke stolu a nabídne mu nocleh. Gino dělá do koní a v ohradě má několik krásných mustangů. Druhý den musí Gino dopravit několik koní do města, kde je prodá. Jimmie mu pomáhá a je vidět, že s koňmi umí zacházet. Mladíkovi se moc nechce pokračovat v putování a Gino, který si na něho rychle zvykl, mu přece jen nabídne, aby zůstal na ranči jako pomocník. Nemluva Gino a Jimmie oplývající mladickým elánem tvoří trochu bizarní pár, ale spojuje je láska ke koním a dobře si rozumějí. Žili by na ranči s mustangy v klidu a pohodě, nebýt majitele půdy Morelly, s nímž dochází neustále k rozepřím. Gino se umí postavit přesile Morellovy bandy, ale je to krajní řešení, do něhož se mu nijak zvlášť nechce. Konfliktní vztah se vyostří, když se Gino seznámí s Morellovou nevlastní sestrou, krásnou a jemnou Kathrin (oficiálny text distribútora)

Kozlowski8

Zdánlivě nesourodou dvojici, kterou tvoří tichý a samotářský rančer Valdez a jeho pomocník - mladý, veselý a temperamentní Jimmie, spojí, kromě lásky ke koním, také konflikt s majitelem okolní půdy a jeho bandou...Jednoduchý až prostý příběh, který ale má svou poetiku, atmosféru, charismatického Charlese Bronsona a dobře charakterově vykreslené postavy. Vcelku příjemné dílo. 60%. ()

PTuranyi

Príbeh o idylickom spolužití ľudí a koní a ľudí s ľuďmi. Táto idylka však nevydrží dlho a objaví sa zlý chlapík. Chino je štandardne tvrdý westernový hrdina, priatelí sa s indiánmi a vezme na svoj ranč osamelého chlapca Jamieho. Jeho jedinou láskou sú kone, teda až dovtedy kým stretne Maraliho sestru. Ich cesty sa však nespoja a hoci sám Valdez hovorí, že odišiel už z mnohých miest, ale len keď sám chcel, tentokrát odchádza síce z vlastnej vôle ale bez Catherine aj bez koní. 70% ()

luga

Neobvyklé, zajímavé a krásné. V některých detailech roztomilé, silnějších slov netřeba. Na 5 hvězdiček asi ne, ale **** si podle mne dílko po všech stránkách zaslouží :) ()

Alsafi

Ke skvělému westernovému zážitku nepotřebuji přestřelky a haldy dalších akčních scén (kterými není film zrovna nabitý). Často si více užívám celkovou atmosféru, která je zde velmi nezvyklá a dokázala mě nějak učarovat. Osobně tedy Valdézovi koně mezi nudné westerny s nulovým dějem, který je plný bezcílného tlachání, nepočítám a proto hodnotím, jak hodnotím. ()

charles3

Zvláštní film. Navzdory režii doslova ostříleného Sturgese (klasiky jako Přestřelka o osady O.K., Černý den v Black Rock, Poslední vlak z Gun Hillu a hlavně Sedm statečných) a hlavní roli mého oblíbence Bronsona jde o neslaný-nemastný film, který není ani americký, ani typický "spaghetti" western. Ze začátku se dokonce zdá, že půjde o čistě lyrické vyprávění bez jakékoliv dramatické zápletky. Ta se nakonec dostaví, dokonce téměř i v množném čísle, ale je tak nějak rozředěná a řešení pro mě bylo krajně neuspokojivé. Kamera je úchvatná, ale zaráží její akademický formát -  prezentovaným záběrům by mnohem více slušel Scope nebo alespoň Flat. Hudba De Angelisů ke zvolenému stylu "lyrického" soft-westernu celkem sedí, ale její spojení se Sturgesem je poměrně bizarní. Bozzuffiho záporák je dobře zahraný, ale je ho tam málo a jeho konec mi zůstal zcela nejasný. Nebýt dvou scén (kopulace koňského páru a nahá prsa Indiánky), mohlo jít o zcela neškodný film vhodný i pro menší děti. Takto ovšem byla jeho přístupnost v cizině volena až od 12-16 let, což jeho cílové publikum poněkud omezilo. Tohle se prostě zúčastněným (Sturges, producent de Laurentiis, Bronson + Irelandová) tak úplně nepovedlo. 50 %, ale kvůli scenériím (byť snímaným zcela "newesternově") zaokrouhluji nahoru. A jdu si spravit chuť Bronsonem v nějakém lepším westernu, případně jiným Valdezem - Lancasterem... ()

marrek

Tempem, atmosférou, dějem, chováním i psychologií jednotlivých postav ze všeho nejvíce film připomíná československé televizní hry ze 70. let. Stačí zaměnit prostředí koňské farmy za JZD, hlavního hrdinu za čestného zootechnika, kovbojského učně za nadšeného naivního svazáka, hlavního padoucha za prohnilého okresního tajemníka, indiánský tábor za romskou osadu a potom již jen pohled na listinu tvůrců prozradí, že se nejedná o devizový příspěvek tvůrčí skupiny z Kavčích hor k socialistickému blahobytu. Ruka zkušeného socialistického scénaristického rutinéra se nezapře ani v závěrečné pointě a jenom přestřelka těsně před samotným finále je tak importována ze skutečného westernu. Zbývající stopáž filmu pak zajímavější zážitek než sledování sterilní normalizační televizní produkce nepřináší. ()

topol999

Bronson odvádí svůj velmi vysoký standart, ale to ostatní, holka by ještě ušla, ale hlavní padouch a celý konec filmu??!! To už teda alespoň u mě ne!! Velmi slabý western bez pointy a vygradování... 50% ()

rimul

Nejdříve nás Sturges namlsá Sedmi statečnými, aby po 13-ti letech natočil slabý odvar. Bronson rozhodl o druhé hvězdičce. ()

Andrmen221

Skvěle natočené, ale ten konec mě mrzel. Zrovna zde bych uvítal, kdyby je všechny postřílel a skončil v náručí své milované. Ne všechny příběhy končí dobře, ale opravdu to chytlo za srdce. Skvělá hudba, ty prérie. Opravdu nádherný western. ()