Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Výpravný kostýmní film natočený podle románu Annemarie Selinko líčí osudy krásné měšťanské dcery Desirée (Jean Simmons), která se zamiluje do mladého Napoleona Bonaparta (Marlon Brando), když byl ještě neznámým generálem na začátku své kariéry. Ten se ale ožení s mladou Josephinou a Desirée se provdá za francouzského maršála (Michael Rennie), který je později zvolen švédským králem. I když Desiree miluje svého manžela, stále sleduje osudy své první lásky, od Napoleonových vrcholů až k jeho úpadku. (Sofia)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (33)

01Zuzana10 

všetky recenzie používateľa

Hurá hurá, náhoda mi prihrala do rúk tento film a som vďačná. Spoznala som ďalšieho potomka povojnovej produkcie, ktorá si žiadala šťastné príbehy a romantických hrdinov. A ďalší film týkajúci sa do kráľovských rodín typu Sissi, Mladosť kráľovnej Viktórie, The Swan (vypadli mi ďalšie..) so ženskou hrdinkou. ,,The two most outstanding men of our time have been in love with you and you are not a real beauty but you have a way with you." Je svojská, svojhlavá, trošku neznalá a velikáni jej padajú k nohám. A ešte akí. Marlon Brando pre mňa konečne dokázal, prečo kedysi mohol byť považovaný za zvodcu. Aj on má "a way about him", svoj štýl. Nie jeho vzhľad ale tá jeho sila, podmanivosť. Uf. A správny chlapík Michael Rennie s jeho výškou a hruďou, na kt. sa dá plakať... Je jasné, že táto trojica ma zlákala. Ešteže čas vo filme letí. Keby plynul trochu reálnejšie, vzťahy by si neuchovali svoju dynamiku a chémiu. A pytačky by nenastali po tak krátkej známosti. ;) Ešteže stará láska nehrdzavie. Mnohé repliky hlavnej hrdinky majú asi pôsobiť vtipne no.. neviem. Trošku ju znevažujú svojou neukázenosťou. Asi to má byť časť spomínanej svojskej atraktivity. Hlas hlavnej predstaviteľky mi veľmi pripomínal Audrey Hepburn.__ Zle som rozumela, alebo malo byť „you are more nourished“ pokladané za kompliment? :) Film často zaváňa klišé z červenej knižnice. Ale príjemné pocity z filmu prekryjú jeho škvrny na krásne. ()

MIMIC 

všetky recenzie používateľa

Kostýmový slaďák o fašistickom generálovi a fašistickej pipke, ktorá "tak nejak" preplávala temným obdobím Európy, ktoré dnes vďaka času, ktorý údajne všetko vylieči, nazývame hrdinským.To aby sme sa začali tešiť na občana Hitlera a občianku Braunovú (alebo koho). Nič sa nedá robiť, je vopred zrejmé, čo divák môže čakať od historickej romantickej životopisnej drámy nakrútenej v Hollywoode v 50-tych rokoch, preto viac úžitku narobím, ak zaujmem postoj skôr k samotnej koncepcii filmu (mimochodom Marlon Brando svojou mierne zavalitou postavou útleho Napoleona nepripomína). Dokážem si však predstaviť, ako vysoko bol tento majsterštyk hodnotený v období, kedy sa premietal v tých nádherne šialených filmových palácoch z 20-tych rokov v arabskom, egyptskom či aztéckom štýle, drahších ako európske operné domy. To ma vedie k užitočnému zamysleniu, nakoľko vlastne mimofilmové aspekty filmovej percepcie dokážu ovplyvniť posudzovanie filmovej kvality. PS: Ale ten empírový dizajn je fakt super, v Chateau Malmaison som raz strávil celé popoludnie a dosvedčujem, že jeho filmová podoba je pomerne úbohá. ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Lepšie spracovanú postavu Napoleona Bonaparta, ako v prevedení Marlona Branda, som ešte nevidel. Uhrančivý pohľad, postoj, chôdza, gestikulácia, pán herec si dal záležať, to je skoro na Oscara. Je dobré, že vznikol takýto film, ktorý je asi jediný svojho druhu venovaný okrajovej osobe, ktorá ale vo víre udalostí zažila toho veľa. Jean Simmons bola dobrou voľbou, film je poňatý romanticky a taká skutočne aj Desirée podľa mnohých dokumentov voči Napoleonovi bola. Bernadotte bol tiež vhodne vybraný zjavom, jeho slovné prieky s Napoleonom sa nezdajú ale veľmi pravdepodobné predovšetkým z čias revolúcie, čo je na škodu scenára. A pre užívateľa MIMIC: Nehraj sa tu na historika (považuješ sa len za historika umenia, teda sa vyjadruj radšej k obrazom), označiť Bernadotteho a jeho ženu za fašistov môže len poloblázon alebo analfabet. Ďalšiemu užívateľovi Andertonovi chýbajú vo filme o Napoleonovi bojové scény, pritom asi zabudol prečítať názov filmu. Nejak sa tu pomaly prestávajú v skutočnosti komentovať filmy a pár jedincov predtým, než sem pridá ten svoj „komentár“, si ho ani neprečíta, intelektuálne sa tu vyzvracia a niektorí neváhajú sem vložiť názor, hoci sami tvrdia, že film ani nepozreli do konca. ()

vesper001 

všetky recenzie používateľa

Kniha je mnohem lepší. Román Annemarie Selinko není harlekýnem v historických kulisách, ale obraz Napoleona a jeho doby „viděný stále trochu udivenýma očima jeho bývalé snoubenky“ (alespoň tak nějak to stálo na přebalu). Filmová verze je pochopitelně i bohužel hodně zjednodušená a totéž platí i o Désirée. Jean Simmons mi připomínala Vivien Leigh v roli Scarlett, její postava se ale projevuje jako královna všech naivek, Michael Rennie je v roli maršála Bernadotta poněkud prkenný – uvažte ale, jak tuhé se tehdy nosily límečky. :) Těm, kdo neznají předlohu, bude děj nejspíš připadat příliš překotný, a historiky trefí šlak z absence bitev, ale Napoleon Brando je špičkový a naprosto souhlasím s Faidrou – kdo ví, jak by to v Evropě vypadalo, kdyby takhle vypadal jeho předobraz. ()

majo25 

všetky recenzie používateľa

Jedna z prvých rolí Branda. Už v nej cítiť to jeho svojské hranie. Ale hlavnou protagonistkou je rozkošná Simmonsová, aj keď iba v roli rozmaznanej a naivnej mešťanky. Nejedná o žiadne výpravné historické dielo, ale o konverzačnú romantickú drámu z čias napoleonskych vojen, a to dosť naťahovanú. Ak by bola "prerušovaná" nejakými tými vojnovými ťaženiami či aspoň strategickou alebo vojnovou prípravou, bolo by to určite záživnejšie. Potešila ale pekná farebná kamera a spomínaná Simmonsová. ()

Galéria (39)

Zaujímavosti (2)

  • Průměrná délka záběru je 15 vteřin. (Mol)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bolo zmenené