The Power of Nightmares

• Veľká Británia The Power of Nightmares: Rise of the Politics of Fear
všetky plagáty
Veľká Británia, 2004, 3 h (Minutáž: 60 min)

Réžia:

Adam Curtis

Scenár:

Adam Curtis

Kamera:

Lucy Kelsall

Usáma bin Ládin (a.z.), Gerald Ford (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Henry Kissinger (a.z.), Gamal Abdel Nasser (a.z.) (viac)

Třídílný dokument z produkce BBC se zabývá vznikem, vývojem, srovnáním a praktickými dopady dvou v současné době populárních ideologií-amerického neokonzervativismu a islámského fundamentalismu. Zobrazuje profily jejich zakladateů-egyptského lékaře Saída Qutba a amerického politologa Leo Strausse, kteří v 50.letech nezávisle na sobě vyhlásili válku liberální společnosti. Mapuje spolupráci obou táborů v období studené války a první konflikty po válce v Afghánistánu. V závěru srovnává současné přestavitele obou ideologií-George W. Bushe a Usámu bin Ládina. (Lasoft)

mi-ib

"CIA agenti trénovali mudžahedýny v technikách atentátů a teroru, včetně bomb v autech." Velmi složité hodnocení. Nepokládám tuto sérii dokumentů za bezmeznou pravdu, ale určitě je to zajímavý pohled na dění kolem islámským teroristům a jejich hrozbám. Jak politici profitují a posilují svou moc díky hrozbě, kterou stačí jen nastínit a lidi už si to domyslí sami. Jsem docela rád, že žiju v malé zemi, která je každýmu ukradená a místní politici mají dost práce s tím jak házet bláto na druhé a na strašení svých občanů už nemají čas. PS: Jo a lidi až budete někde na výletě, nenatáčejte odpadkové koše, může to být použito proti vám. ()

PeteBuck

Adam Curtis je jednoznačne zaujímavý dokumentarista. Analyzuje rôzne časové obdobia, poprípade fenomény, ideológie, vždy sa vytasí s pôsobivými obrázkami a sem-tam zatne do čierneho, ale dosť ma pri ňom napáda hláška z nemenovaného filmu: "vono to třeba vidět v těch širších souvislostech." Je pekné rozoberať islamský fundamentalizmus, tiež amerických neokonzervatívcov, ale chýba mi tam viac dejinných udalostí, previazanosť neokonzervatívcov s vojensko-priemyselným komplexom a inými záujmovými skupinami, pretože aj vďaka ich politike a záujmom našiel islamský fundamentalizmus takú živnú pôdu, neokonzervatívci v tom jednoznačne neboli sami. Okrem toho neokonzervatívci videli radi nepriateľov všade možne, hlavne v komunistoch (v prvom rade v Sovietskom zväze), potom v teroristoch a potom v Rusoch, atď. atď. Neokonzervatívci žijú stále, neustále živia svoju nenávisť a paranoju, takže je tento dokument stále aktuálny, nastoľuje zaujímavú problematiku, ale istý nedostatok tam vidím. Ale jednoznačne zaujímavý dokument. ()