Invaze dne D nejrozsáhlejší vojenská operace druhé světové války a začátek konce - vyzdvihla Dwighta Ike Eisenhowera jako jednoho z nejschopnějších amerických armádních důstojníků. Generál Eisenhower rozhodl během několika týdnů o osudu tisíců vojáků v komplexním strategickém plánu řízeném společně s britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem, americkým generálem George S. Pattonem, britským polním maršálem Bernardem Montgomerym a francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem. Byla to nejistá doba, neexistovaly druhé šance. V takové atmosféře jeden muž, Dwight Eisenhower, spojil světové vůdce dohromady k jedné z neblaze proslulých bitev historie. (oficiálny text distribútora)

jatamansi

Naprosto civilní, k nepoznání, leč velice krásně zestárlý Tom Selleck. Odmítal novináře, takže jej tajemník upozorňuje: „Styk s veřejností je také práce.“ Téměř dokumentární dny před invazí a Dnem D. „To nejsou velká rozhodnutí, která jsou těžká…Ale detaily, maličkosti“ . Hovorů o tom, co udrží písek, a jaké bude počasí, těch bylo také až až. Jmen, dat, prezidentů a generálů tam na mne bylo opravdu hodně, takže jsem se v tom chvílemi ztrácela. Generál si posteskne. „Ale s de Gaullem mi Bůh moc nepomáhá.“ Historie mi není neznámou a filmů z té doby je dost. Toto bylo moc faktů na malém prostoru, škoda. ()

Ještěřák

Ani ne tak válečný film jako válečná konverzačka ne nepodobná tomuhle, a zároveň jediný mě známý film absolutně vhodný pro mou útlocitnou spolužačku Lucii Ivánkovou, která nesmí vidět smrt a krev. :-) Ve snímku totiž nikdo nezemře. ()

MickeyStuma

Televizní pocta generálu Eisenhowerovi, kde se hlavní role výborně zhostil Tom Selleck. Není to nic výpravného ani válečného. V podstatě se jedná o konverzační přiblížení Eisenhowerových myšlenek, jednání a plánování strategií. V oněch myšlenkách se hodně filozofuje a tak to mnohé může odradit, ale tak nejlépe je poukázáno na fakt, jak velká osobnost to ve své době byla. Dramatizace událostí vedoucí až ke dni-D je silným příběhem ve všech směrech a to jak v plánování, tak i v konzultacích mezi různými vojenskými vůdci. Atmosféra filmu je velice solidní a divácky přitažlivá. Pokud se tedy divák zaměří na děj a nebude očekávat akci. Stejně jako Eisenhower za své činy, tak i tvůrci za tento počin si zaslouží uznání. ()

tranquill

"Někteří musejí zemřít, je to ušlechtilý cíl!" Ač to byla spíše televizní a především konverzační záležitost, tak možná proto a pro ty dobové reálie, mne film rozhodně zaujal. "Jednu chvíli jsem, jak říkal Churchill, nejmocnější muž v dějinách, teď byl vydán rozkaz a ze mě je divák. V první řadě uprostřed..." ()

Ceberus

Pokud jste připraveni na to, že jde vyloženě o konverzační film bez jakékoli akce, nebudete zklamáni - sice na film asi poměrně rychle zapomenete, ale příjemně se to sleduje. ()

Petulka88

Možná trošku zidealizovaný, ale po filmařské stránce povedený pohled na přípravu vylodění v Normandii z pohledu samotného Ikea. Jen je trošku škoda, že až na Eisenhowera a Churchilla tady nikdo větší prostor nedostane. ()

mjrGresham

Žádnej patos a šťastná ruka při výběru postav.Muži nejsou navonění frajéři a dámy mají pravá ňadra.Vše působí autenticky.Ike,Churchil,de Gaule, Montgomery i Omar Bradley vynikající. Pro milovníky historie a WW2 nutnost..PS:Hulí se vždy a všude,tak jak to bývalo. ()

carl.oesch

Skvělý film. Komorní protipól Nejdelšího dne a doplněk Vojína Ryana a především Bratrstva neohrožených. Pozoruhodné je, že když herec má co hrát a zahrát to umí, přijmeme, že své historické předloze vůbec nepodobá. A nejenom v Případě Toma Sellecka. Onen herec zpodobňující Charlese De Gaulla byl snad menší i než Selleck, ale arogantního hlupáka, jehož velitelské "dovednosti" spočívali ve velení pěší roty a dlouhém zajetí v 1. světové válce a několikadenním velení francouzské parodii na tankovou divizi během květnové porážky, ale který měl potřebu okamžitě celou operaci shodit, vystihl perfektně. Tato epizoda je skutečná a uvádějí ji všichni De Gaullovi životopisci. Inu, typický Francouz. Ve filmu mě ale nejvíce vzala ona scéna, kdy na konci přičinlivý britský oficír nadšeně hlásí Eisenhowerovi, že ztráty výsadkových divizí (neodpustím si připomenout, že se jednalo o britský výsadkový sbor a americké 82. a 101. divize) nejsou 70%, jak bylo naplánováno, ale "pouze" 20%. Nato Eisenhower konstatuje, že pro blízké těch padlých jsou to ale ztráty absolutní...Dwight Eisenhower byl jedním z největších vojevůdců celých dějin a svoji pozoruhodnou inteligenci, znalost a lidí a schopnost s nimi pracovat prokázal rovněž jako jeden z nejdůvěryhodnějších a nejkvalitnějších amerických prezidentů v celé její historii a to přes dehonestaci zejména ze strany demokratických progresivistů. A tento film mu staví neokázalý, ale pevný pomník na filmovém plátně či obrazovce. ()

Pepi74

Nikdy jsem nemyslel, že dám válečnému filmu pět hvězd bez jediného výstřelu. Ale toto dílo si to plně zaslouží už jen pro hlavního představitele. Díky moc!! ()

Cubah

Tom Selleck mě svým výkonem v tomhle filmu pořádně příjemně překvapil, už kvůli němu stojí za vidění. Akční a dobrodružný film to opravdu není, pokud za akci a dobrodružství nepovažujete politiku - stretegii přípravy dne D, ale i tak se to dá brát, když si uvědomíme, o čem se v těch časech rozhodovalo a kolik to stálo lidských životů... ()

LoneGunman

Tak trochu jiný válečný film. Pro to, abyste si jej užili je třeba se v tématu trochu orientovat. Pro zájemce o druhou světovou válku je to však hodně zajímavá podívaná. Tom Selleck (tipnuli byste si ho jako představitele hlavní role v takovémhle filmu?) je skvělý. Co víc říct? Snad jen, že našince potěší i připomenutí toho, že v té válce bojovali i Češi - přímo z úst samotného Ika :) Není to film pro každého, je ale hodně dobrý. ()

ROSTABAR

Generál to vůbec neměl jednoduché a já bych tu odpovědnost asi nechtěl, říci si o velení v bitvě, kde se rozhodovalo o statisících životů a pak to všechno zorganizovat a přes nepříznivé okolnosti rozhodnout o začátku invaze na francouzské pobřeží. ()