Nový film režiséra Bohdana Slámy Štěstí je dojemným příběhem o křehkém vztahu dvou mladých lidí, jenž postupně přeroste v opravdovou lásku. Herecké obsazení i atmosféra filmu navazuje na Slámův úspěšný debut Divoké včely, který měl mimořádný ohlas u českých diváků a přinesl mu i řadu cen na mezinárodních filmových festivalech. Hrdinka příběhu Monika (Tatiana Vilhelmová) se musí rozhodnout, zda obětuje vysněnou cestu do Ameriky za svým přítelem, aby se mohla postarat o děti svojí nejlepší kamarádky. Největší oporou se jí stane Toník (Pavel Liška), s nímž se snaží dětem nahradit chybějící rodinu ,a najde u něj nejen oporu, ale i opravdovou lásku. Film je hereckým koncertem obou hlavních představitelů, které doplňují skvělými výkony ve vedlejších rolích Aňa Geislerová, Bolek Polívka, Simona Stašová, Zuzana Krónerová, Marek Daniel a další. (oficiálny text distribútora)

honajz2

Na Slámovi obdivuju jednu věc, a to je ta, že i v dnešní době točí asi nejreálnější filmy o lidských osudech. A musel jsem se prostě podívat na film, díky kterému vlastně "uspěl". Herci hrají dobře. Problém je v tom, že i přes to, že to má nějaký děj, tak je to v nějakých částech docela nudné. A tak to mám, bohužel, u všech jeho filmů co jsem zatím viděl... Například na začátku filmu jsem se do toho docela vžil, ale pak to postupně šlo dolů a pak zase nahorů. Konec zajímavý. Celkově bych to zhrnul si takhle - není to špatný film, ale znovu ho vidět nemusím. ()

Nuala

Asi je zbytečné se nějak moc rozepisovat o jednotlivých hereckých výkonech, protože trojice Liška, Geislerová a Vilhelmová je jako vždy úžasná. Navíc do vedlejších rolí byli obsazeni další kvalitní herci ( jmenujme například Simonu Stašovou ), takže co se herců týče, je film na opravdu dobré úrovni. Sláma nás opět zavádí do příběhu ze života, kdy hrdinové musí čelit nástrahám a překážkám, ale přesto umí být šťastní. Takový hořkosladký příběh, na který se pěkně dívá. ()

Jonash87

Pěkně natočený film o strastech tří kamarádů. Skvělý výkon zde podal zejména Pavel Liška, který dokázal, že umí zahrát i vážné role a patří k naší herecké špičce. Depresivní příběh, na základě povedeného scénáře, skvělé herecké výkony (o čemž svědčí i tři České Lvy v této kategorii) a parádní kamera, která velmi efektně využívá dlouhých záběrů. Rozhodně podařený film, jenž si sošku za nejlepší český film roku 2005 opravdu zasloužil. 90 % ()

SallyZen

Když jsem konečně viděl fim Štěstí, tak mě zachvátil pocit štěstí a byl jsem šťastný, protože tohle je podle mě nejlepší novodobý český film. Tohle je perla naší kinematografie, akorát možná trochu nedoceněná. Krásně tento film zahřeje, ale i zamrazí na srdci. Liška předvedl výborný výkon a duo Vilhelmová - Geislerová jsou podle mě nejlepší české herečky(ta mladší generace). 100% ()

roorybacky

Neskonale toužím po tom vidět temnou road-movie, kde hlavní role ztvární trio Pavel Liška, Mads Mikkelsen a Jeremy Sisto, coby český sociofobik, dánský psychopat a americký nihilista - a všichni tři samozřejmě na drogách! ()

/Pablo

Bohdan Sláma neřeší proč se věci postavám dějí, pokud to divák přijme, přijde si na své. A na závěr ten kontrast bezmocného Tondy mezi kozami a moderní koupelnou byl parádní a výmluvný zároveň.__________ "Co je, co se tváříš jak pochcanej hrnec!" :-) ()

dezorz

stesti je divoky indie roztraseny film, stojin na nedokonalosti tak velmi, ze je to az dobre. nedokonalost formalna, nedokonala praca s kamrou, nedokonale, ludsky trapne dialogy. a pritom je to v celku tak dokonale podarene. zda sa, ze nedokonalost x nedokonalost moze sa rovnat dokonalost. ()

selviskhed

Vilhelmová hraje Vilhelmovou, Liška hraje Lišku, Geislerová hraje Geislerovou a Stašová hraje Stašovou. A to je výhoda české kinematografie. Že se totiž herec naučí jednu roli a může ji hrát pořád. _____ Film je takový, jako to máte v životě. Člověk se chvíli směje a chvíli pláče. Říkáme tomu "tragikomedie" a je nám z toho trochu trapně . A v tomto případě je to navíc nakonec tak, že dobrej človíček se má špatně a špatnej se má dobře. Až se mi na mysl dere taková vysoká úvaha, že Štěstí je jako Sláma - nikdy nevíš kdy se zlomí (fňuk fňuk). Defakto symbol všeho co nemám ve filmech rád, ale zase je to hezky natočené. Nevím co s tím. Ale má to určitě hezkou kameru, no. ()

Abes

Štěstí je tak smutný a depresivní film, že se na něj více než stejnojmenný song Richarda Mullera hodí spíše HapkaHoráčkovy Buřty pívo a nenávist. A já stále nevím, co bych asi měl tak číst v realizovaném scénáři filmu páté cenové skupiny. Štěstí mi nedalo nic a nejraději bych celou tuhle českou šňůru negativních produktů narval do popelnic. ()

Flaxik

Bylo to takové lidské, dojemné, mělo to srdíčko...no to by jeden blil. To jako bylo míněné vážně? Geislerová (už zase) hraje hysterku, Wilhelmová (už zase) dělá ublíženou hodnou chudinku a Liška překvapivě idiota. Jaký je kurva rozdíl mezi tímhle filmem a libovolným dílem libovolné jihoamerické telenovely? V telenovele mají delší jména a občas tam někdo umře. Ne, pozor, je tam jeden důležitý rozdíl. V mexických, argentinských a čertvíjakých telenovelách jsou všichni bohatí a někteří hodní a někteří zlí. Tady jsou všichni chudí a všichni hodní. Ale jinak je to stejně nereálné a těžko uvěřitelné...pro mě je Štěstí prakticky synonymem všeho, co nemám rád na českém filmu. Pro všechny scénáristy a režiséry z téhle školy lidských a dojemných filmů: Takhle to kurva do prdele v životě nechodí! Nechodí! Ani na venkově, ani jinde! Radši natočte Lásku přes internet, ta je sice nereálná, ale alespoň si na nic nehraje. Du si vzít prášek nebo mě odvezou. ()

ad

Film to špatný není... ale rozhodně je velmi přeceňovaný... PS. : Na podruhé mi čas utíkal nějak pomaleji.... ()

baaaja

Hezkej příběh, ikdyž hodně smutnej. Řekla bych, že byl dost realistickej, všechno odpovídalo životu průměrnýho Čecha a netvrďte že ne.. z konce jsem byla trochu zklamaná, možná by si to po všech těch smutných scénách zasloužilo happy end, tak ten už si můžu leda tak domyslet.. těšila jsem se na Táňu Vilhelmovou a na Pavla Lišku (patří mezi moje nej český herce), ale čekala jsem od toho možná malinko víc. ()

starbrejkr

Že je český film v krizi? Nějak si to po filmových zážitcích z posledních let (Jedna ruka netleská, Příbehy obyčejného šílenství, Hlídač č. 47) přestávám myslet a přijde mi to jako mýtus vytvořený staromilci. Stejně jako uvedené filmy je pro mě Štěstí moderní evropský film, který je ke všemu ještě zatraceně citlivý a opravdový. Obrovským pozitivem byla i volba lokace - pochmurné Podkrušnohoří (odhaduju, že film se odehrává v Mostě) s všudypřítomnými teplárnami. Jako pozitivum beru, že nám i přes tuhle lokaci režisér neukázal žádné Romy, ani to totiž nebylo potřeba, protože hrdinové filmu jsou hlavně na začátku ukázáni jako jak u nás říkáme "bílí Cikáni". V té době jsem si myslel, že film bude především o pohledu na dno současné ČR, k čemuž přispíval i Liška, u kterého mi přišlo, že se dlouho nedovede vymanit ze své věčné role idiota. Jak v průběhu filmu ale rostl jeho výkon, rostla i myšlenka filmu, který se stává velkým příběhem o lásce, citu, sobeckosti, bezohlednosti a vůbec všem, co je pro život podstatné a určující. Jak film skončil, říkal jsem si, že bych si možná představoval trošku jiný konec (myslím tím úplný závěr, ne to, co mu předcházelo - to naopak film v jeho pochmurnosti ještě pozvedlo), ale protože mě pak samotného ani po přemýšlení žádné lepší finále nenapadlo, výtky si nechám na příště:-) Plný počet a pochvala, tohle klidně mohlo být na Oscara. ()

tomtomtoma

Film Štěstí je již ucelenějším dílem. Obdivuhodný je nezkrášlený pohled Bohdana Slámy na realitu života, jeho hrdinové vychází z obyčejnosti a běžností jsou obklopeni na každém kroku. Nepředstírá, nepřibarvuje, ale s pochopením pozoruje osamělost duše v chybách i zaslepené víře v zářivější budoucnost. Mladá nastupující generace v otupující bezradnosti skličující skutečnosti s nadějí i přešlapem při hledání nějakého hmatatelného životního smyslu. Velké činy jsou určeny pro omezený počet jedinců, ti ostatní, to znamená téměř všichni, se musí spokojit s jinou volbou. Sny se vytrácejí, energie pohasíná a zmateně se přešlapuje uprostřed vlastní osamělosti. Podkrušnohoří je již delší čas místem, kde se veškerá odcizenost díky životním podmínkám prohlubuje do syrovější podoby. Sláma zachytil tápání lidských duší, vycházející ze stejného prostředí. Lidské cesty jsou nevyzpytatelné. I když se všichni pokouší o dosažení stejného duševního cíle, způsoby jsou rozdílné a udržení směru téměř nemožné. Hlavní postavou obyčejného dramatu života je mladá Monika (velmi dobrá Tatiana Vilhelmová) s jasným plánem na lepší budoucnost. Osud si rád pohrává, převrací jistoty a v srdcích zanechává neznámé pocity. Štěstí není vždy otázkou finančního zabezpečení, ale pocit z námi vedeného života. I existenční problémy mohou mnohé napovědět. Hlavní mužskou postavou je Toník (dobrý Pavel Liška), snažící se odhodlaně stát mimo oficiální struktury ve své samotě. Pouze znenadání dodaná životní smysluplnost ho dokáže vyburcovat ze smutné letargie. Často se ten správný okamžik promrhá a navždy ztratí. Důležitou postavou je Dáša (dobrá Aňa Geislerová), uvězněná ve své představě o budoucím štěstí. Zoufalství nenaplněnosti se pomalu a nezanedbatelně promítá do odmítání všeho ve svém okolí. Výraznou postavou je Jára (velmi zajímavý Marek Daniel) jako prototyp novodobého a úspěšného světáka, který si rád bere a zuřivě zahání každý nepříjemný důsledek. Z dalších rolí: Toníkova dobrosrdečná a skromná teta (zajímavá Zuzana Kronerová), Moničina ochranitelská matka (dobrá Simona Stašová), její vyplašený manžel (příjemný Bolek Polívka), Toníkův nespokojený otec (dobrý Martin Huba), či za životní prosperitou mířící Moničin přítel Jiří (David Dolník s hlasem Romana Zacha). Bohdan Sláma je mi sympatický svým zaměřením na obyčejného člověka v pochybnostech a citové osamělosti, která se nezadržitelně rozrůstá společně s civilizačním pokrokem. Konzum nade vše! ()

asinus

V rámci písečku, na kterém si tvůrci hrají s osudy postav, je Štěstí brilantní. Dokonalí herci, uměřená režie, práce s prostředím... Ale celý příběh mě nezaujal, několik chvilkových emocionálních rozjasnění v průběhu filmu se utopilo v poměrně nudném ději. Možná na to ještě nemám věk. ()

Andre3000

Docela prostý, ale za to realistický příběh kde obě dvě hlavní postavy ztvárnili jedni z nejlepších českých herců. Bohužel nejsem úplným fanouškem tohoto žánru, takže mě zase film tolik nezaujal. ()

pakobylka

Hra na pravdu o životě ? Dalo se jí věřit sotva z jedné poloviny. 2,5* ... Původně jsem se chtěla přiklonit ke 3*, a to především kvůli hercům, jejichž postavy si zasloužily ucelenější, promyšlenější a logičtější příběh - ale prostě to nejde, scénář je děravý jako ementál. Nejkřiklavější je to v momentech, které se točí kolem dvou dětí "nejlepší kamarádky“ Dáši. Je pravda, že "sociálka" u nás občas těžce zaspí, zato když se probudí, potřebuje mít všechno vyřešené přesně podle předpisů. Tady evidentně vůbec neexistovala, protože nikoho nezajímalo, kdo se bude o oba chlapce starat v době hospitalizace jejich matky a v jakých podmínkách budou žít. A ještě jedna drobnost, kterou mám potřebu ventilovat ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Když si Dáša posléze pro svoje děti přišla, bylo to pro jejich náhradní rodinu něco jako blesk z čistého nebe - jakoby nikdo z těch kladných hrdinů ani v nejmenším netušil, že byla propuštěna. To je dosti pozoruhodné a potvrzuje to moje podezření, že ji zkrátka přestali navštěvovat a děti si víceméně přivlastnili. Můžu mít k její "péči" sebevětší výhrady, ale v tomhle konkrétním případě se ani moc nedivím, že oba chlapce sbalila a okamžitě odvezla ... Jenom si nejsem jistá, jestli jsem k tomuhle závěru měla dojít - neřekla bych, že to byl záměr autorů. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (viac)

Český lev 2005

Český lev 2005

27.02.2006

V sobotu 25. února 2006 proběhlo v paláci Lucerna předávání 13. ročníku výročních filmových cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Podle všech očekávání si pro nejvíce sošek přišli lidé,… (viac)

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (viac)