Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

RedHot

Genocida v Rwandě je tragickou událostí s téměř milionem lidských obětí na štítě. Myslím však, že nebylo ani tak účelem ukázat hrůzy tohoto konfliktu v plném rozsahu - to bychom se dočkali více záběrů na zkrvavené mrtvoly, plačící děcka a možná i nějakého toho Oscara. Nikoli, člověk, co Hotel Rwanda režíroval, tuto možnost sice měl, zareagoval však víceméně odvážně - natočil film o jediném člověku uprostřed mezirasové katastrofy, o člověku, který se pod nátlakem vlastního svědomí, lásky k bližním a morálních zásad vzdal veškerých výhod, které sebou přinášelo finanční zajištění a žití v řadách privilegované rasy. Nechybělo málo a mohl tam spolu se všemi těmi chudáky zařvat, čehož si byl celou dobu dobře vědom. Přesto do toho šel. Takový novodobý Ježíš, řekl bych já. S tím rozdílem, že ten původní se toho šťastného konce nedočkal. --- Vážím si i způsobu, jakým snímek kašle na politickou korektnost - každý Hutu mele to své o nové republice a zářné budoucnosti, ale když se cekne o Američanech, stáhne ocas a staví se do pozoru. Ve filmech to začíná být celkem ojedinělý úkaz. ()

ondrin

Téměř dokonalé! Tolik emocí a podnětů k přemýšlení v jednom filmu. Genocida a kmenové války jsou v Africe stále aktuálním probléme. K tomu také nezapomeňme na vykořisťování západního světa v podobě toho nejodpornějšího byznysu (zkoušení neznámých léků farmaceutických firem, prodej zbraní dětem, diamantů,...). Přesto se v tomto případě musim zastat OSN, které se ocitlo v těžké situaci mezi dvěma znesvářenými kmeny a bylo tak velmi těžké situaci jakkoliv řešit. Tolik hrůzy a smutku, na jehož pozadí zazáří jako slunce Paul Rusesabagina skvěle ztvárněným Donem Cheadlem. ()

zahadum

Vždy keď sa pripíja na mier tak ide na mňa hrôza.......Heej Rwanda ! ? máte tam ropu ? nemáme ... tak držte huby a zabíjajte sa ..... ()

ladno

Drobné výhrady k tomuto filmu chápem a akceptujem, sám ich niekoľko mám. Nechápem však, ako niekoho môže tento film nechať chladným. Tak napríklad ja som si v istých pasážach poplakal. Silný film o ľudskosti i neľudskosti, o beznádeji i nádeji a bezmocnosti i sile. Scenár úžasný, hudba emocionálne zdrvujúca a herci hrajú ako o život. A opäť ďakujem STV za odvysielanie. Napriek istým výhradám nemôžem z hodnotenia ubrať ani len hviezdičku. ()

ASSBURGER

Čo sa týka drámy tak je to perfektná slasť pre oči všetkých ktorý majú srdce. Proste jednoznačne budem mať pocit šťastia z konca až do večera možno aj do rána. Proste dám 5/5 menej by si to nezaslúžilo. ()

Narciska

Výjimečnost Hotelu Rwanda zakládá se na silném příběhu, až neuvěřitelné ústřední postavě, jež je současně skutečnější než je tomu u podobného typu hrdiny obvyklé, dále na úchvatné hudbě a emocemi, které ve mě vyvolal. Ten film mě rozbrečel vzteky! ()

TostTom

Krásné drama o naprosto nechutné genocidě ve Rwandě, kterou dá se říct zavinili kolonizátoři. Film skvěle ukazuje jak celý svět selhal a jen přihlížel masové genocidě a zároveň ukazuje hrdinské činy manažera hotelu Paula Rusesabagina, který dokázal zachránit spoustu životů, i když vlastně ani nemusel, protože patřil mezi kmen, který byl ve výhodě. ()

Mattezs

Tento film jsem viděl už třikrát a vždy nad ním po shlédnutí musím přemýšlet. Lidi zde zmiňují podobnost se Schindlerovým seznamem, to jistě, podle mě je ale tento film daleko lepší, méně je totiž někdy více. Výborně hraje hlavní představitel Don Cheadle, hlavně mě ale příjemně překvapil Joaquin Phoenix, každá scéna v které se objeví je velmi silná. Jediné co bych filmu vytkl je jeho happyend. Nejvíce je na filmu zarážející, že ti kdo v podstatě konflikt způsobili (belgičtí kolonizátoři) se proti "bezcenné" africké zemi otočili zády (taktéž USA, no jo no, není zde ropa). ()

freeze.art

Nevím..Opravdu nevím, co k tomuhle filmu napsat. Napadá mě jen pár slov, která teď vystihují mé pocity. Opravdu velice silný zážitek. Nezbývá než doufat, že takové selhání, jaké předvedla OSN, již nikdy nenastane...Nerad bych totiž, aby si jednou naši možní potomci pouštěli něco podobného, jako je toto, skvělé, však bohužel pravdivé, dílo... ()

Amplifier

Na rozdíl od mnoha filmů o holocaustu, který rwandská genocida bohužel v lecčem připomíná, je Hotel Rwanda - jak už bylo naznačeno - vyprávěný z pohledu jednoho hrdiny který skutečně žil, stejně jako ostatní postavy filmu. a to mě tomto dostalo asi nejvíc ale svělí film je skvěle natočený možná až moc skvěle. ()

PDcz

4 hvězdičky Není zde moc co komentovat. Když si uvědomíte, že se toto děje za nezájmu světa je z toho víc než smutno :-( ()

Adm.Nelson

Dobré, ale z tejto silnej témy sa dalo vyťažiť omnoho viac. Navyše je to natočené veľmi obyčajne, nie je tu žiadna scéna, ktorá by vyrazila dych, a ani emócie sa u mňa nedostavili. Z filmu cítiť akúsi sterilitu, je to taká stávka na istotu, ktorá nemá čím prekvapiť. Na druhej strane ale beriem do úvahy, že film je natočený podľa skutočných udalostí a príbeh Paula Rusesabaginu je sám o sebe veľmi zaujímavý, ak sa to všetko odohralo naozaj tak, ako to tu bolo ukázané, tak potom tomuto človeku patrí hlboká poklona. 7/10 ()

jesus666

Na film, ktorého ústrednou témou je genocída v Rwande, pri ktorej prišlo o život takmer milión ľudí, mi ten film prišiel príliš korektný, alebo aby som bol presnejší málo krvavý. Spomínam si len na dva "krvavé" zábery. Prvý keď bol od krvi Rusesabaginov syn a druhý, keď sa sám Paul Rusesabagina vyváľal na mŕtvolách na ceste a jediná viditeľná krvavá stopa bol fľak na rukáve. Pripomínam, že väčšina obetí masakrov bola rozsekaná mačetami. Pri milióne obetí a cca. piatich litroch krvi na osobu, je to približne 5 miliónov litrov krvi. Môžete ma pokojne označiť za cynika, ale pri mojom rannom holení je preliatej viac krvi ako vo filme Hotel Rwanda. Takže budem parafrázovať postavu Joaquina Phoenixa - Tento film natočili pre americkú strednú triedu, ktorá pri jeho pozeraní zdvihne oči od taniera povie "Strašné!" a bude jesť ďalej. ()

Ippolito

Vylíčení genocidy ve Rwandě bylo věrné, ale příběh Paula Rusesabagina působil chvílemi přece jen trochu kýčovitě, a to nemluvím jen o jeho schindlerovském charakteru, který byl skrz na skrz průhledný, a tudíž působil příšerně strojeně. Spíš mě ale dostávaly takové ty americky patetické scény, ve kterých hraje v pozadí teskná hudba, zatímco si hlavní hrdinové slibují to a tamto a pláčí při tom o sto šest. Věřím, že to jde i bez nich (The Warriors, Vražedná pole, Poslední skotský král aj.). Můj celkový dojem z filmu je ale i přes tyto "drobné nedostatky" více než kladný. Brutalita, mačety, pasivita západních velmocí, to vše na mě hluboce zapůsobilo, tím spíš, že se jedná o zobrazení nedávné reality. ()

rekkky

Etnická nenávist mezi příslušníky kmenů Hutu a Tutsii určitě znamená silné téma pro námět filmu. Dobře zvládnuté režisérsky (Terry George). Problematiku pogromu nastiňuje přesvědčivě. Za největší mínus považuju romantické, nezajímavé scény mezi hlavním představiteli (Don Cheadle a Sophie Okonedo), které dusnou atmosféru až příliš nadlehčují a jako by byly vystřižené z kontextu filmu. ()

mala_kea

Schindlerův seznam na jihoafrický způsob. Proč ne ?..teda spíš proč ano. Tento kousek ani z daleka na Schindlera nešlape. Je pozadu o několik koleček a několik tříd. Jižní Afrika je světové utrpení, to je všem známo, ale udělat si z toho srandu a procházku růžovým sadem o záchraně celé rodiny a příbuzných, to asi chtělo pár promilí v krvi. Ještě štěstí, že se hlavní hrdina nerozhodl vzít do ruky AK-47 a trošku tam nastolit pořádek. To už bych měl asi vážně dost. Je pravda, že děj jde neustále dopředu, ani chvíli se nezastaví, ale je to vymyšlené tak chytře, že kdyby se děj zastavil, divák by to jen tak lehce nepoznal. Nebudu svině a přihodím i tu 3. hvězdu, abych nedostal kamenem do okna, ovšem film na 3* u mě rozhodně nemá. ()

Páně

Hotel Rwanda poměrně funguje, to se musí nechat. Africká témata a náměty s "hodnotou" životů tamních lidí považuji za velice vděčnou volbu. Humanitní agitka jako hrom. Ovšem pokud se mrtví počítají na milióny, mnohem raději bych sledoval osud někoho, kdo se jako většina nedožije tak v podstatě šťastného konce. V tomto směru jsem byl trochu zklamán. V Africe zdá se šťastné konce neexistují a pokud ano jsou to jen malá vítězství. Byl jsem skutečně šokován? A co vy? Neřekli jste jenom "to je hrůza" a nedojídali potom v klidu oběd? Tento film je ukázka toho, jak se celý život může smrsknout na holý boj o něj samý. Silné. ()

Illioplius

Solídny film, pekne vykresľujúci krutosť a bezmocnosť ľudí na jednej strane, a ľahostajnosť iných na strane druhej. Oceňujem aj skutočnosť, že celkový dojem ako z vojnového filmu bol plne uspokojivý i bez krvavostí a násilností, hoci nejaké tam samozrejme museli byť. Trochu mi chýbal historický kontext, ktorý by divákovi objasnil, z čoho pramenila toľká nevraživosť a pomohla by „pochopiť“ obe strany konfliktu. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz