Memol je malé mimozemské děvčátko skřítkovského vzrůstu, pocházející z Malé planety. Spolu s dalšími 245 stejně malými mimozemšťany při letu kosmickou lodí ztroskotá na Zemi. Lidičky z Malé planety se na Zemi rychle aklimatizují a na malém, nikým neobývaném ostrově si vybudují vesničku. Memol bydlí s dědečkem (který je zároveň starostou vesnice) a hospodyní Barbarou. Brzy se Memolka a její přátelé seznámí se 14letou dívkou Mariel, o kterou pečuje přísná vychovatelka Penelopa. Marielina matka zemřela a otec, který žije mimo domov, je pracovně velmi vytížen a nemá čas se o ni starat. V té době je Mariel těžce nemocná, ale Memoliny slzy ji vyléčí. Z Mariel a Memol se rázem stanou nerozlučné kamarádky. Marielin dům leží za řekou a tak za ní Memol den co den létá na sýčkovi jménem Bobo. Memolka a její vrstevníci (Popit, Lupang a Píví) pravidelně Mariel navštěvují a pomáhají ji rozveselovat v její samotě. Mariel také dělá společnost bílý chundelatý kocour Jojo. Později se Memol setkává s 15letým chlapcem Oscarem, který přijel na venkov kvůli výzkumům. Od malička snil o tom, že objeví bytost z jiné planety. Spolu s ním přijíždí i jeho zlá a sobecká přítelkyně Grace. Ta od prvního okamžiku Mariel nesnáší a když zjistí, že si Mariel s Oscarem dobře rozumějí, začne na ni velice žárlit. Mariel a Oscar jsou jediní, kdo o existenci Memol a jejích malých přátel vědí a oba se snaží, aby se to tajemství nedozvěděl nikdo další, zvlášť ne zlomyslná Grace. Na řídce obydleném venkově to není nic těžkého, ale po prázdninách Mariel, Oscar i Grace odjedou do města do školy. Memol je pevně rozhodnuta svoji nejlepší kamarádku následovat a zde je opatrnost na místě. (Kri-kri)

Recenzie používateľa Aquilles k tomuto seriálu (5)

Malá Memol (1984)

Když jsem se dostal k anime Malé Memol, byl jsem podle obrázku hlavní hrdinky přesvědčený, že se mi něco takového nemůže líbit. Jenže ten seriál má duši a dokáže se rychle dostat pod kůži. Hlavní postavy jsou sympatické, člověk se s nimi snadno sžije. Navíc jsou do příběhů šikovně zabalená mravní ponaučení a životní hodnoty, které z jednotlivých epizod úplně přirozeně vyplývají. Hlavně mě zaujal charakter Oscara, který se neváhá v Memoliných očích obětovat a pošpinit, jen aby ji uchránil před nebezpečím. Podobně jako Mariel, která v poslední epizodě předstírá, že je v pořádku, jen aby mohla Memol bez starostí a v klidu odjet. To je síla přátelství. Možná jen samotná postava Memol je na můj vkus někdy až moc dětinská, ale to už je úděl toho, že jde o dětský seriál a malí diváci se s ní mohou díky tomu rychleji ztotožnit. ()

Tanečnice na hvězdném nebi (1984) (E32)

Hezký poetický příběh o hledání chutě do života a plnění snů.  Při sledování pobaví metoda učení ve spánku. Škoda, že ve skutečnosti nefunguje. ()

Telefonní rozhovor z ostrova (1984) (E33)

Moc hezky zpracovaná epizoda, kdy z jednoduché premisy jako je telefonování, vznikne celkem vtipně zamotaná zápletka. Na pozadí příběhu je tu krásně citlivě zpracováno, že touha být v kontaktu je vlastní nejen lidem. Vše je to přitom zabaleno a podáno vtipným způsobem, kdy se u jednotlivých telefonátů prostě nemůžete neusmívat (Náčelník při telefonování s automatem: "Káčo pitomá, nikdo se tě neptal, kolik je hodin." / Náčelník při telefonátu s Grace: "Fuj, co je zase tohle? Já chci Memolku, ne vránu."). Vše se pak díky Oscarovi (ten kluk je prostě formát) a shodě náhod s krysou vyřeší naprosto logicky a ku prospěchu všech kladných postav. Není co vytknout. ()

Štastné Vánoce (1984) (E37)

Epizoda, která trochu klame názvem, protože spíš než o Vánoce v ní jde o předvánoční přípravy. Vlastně jde o celkem výchovný díl, kdy se Memol poučí, že nemá sama chodit do lesa, a Grace se pro jednou nezachová tak podle jako jindy. Milá předvánoční atmosféra je třešničkou navrch. ()

Návrat na ostrov (1984) (E38)

Zápletka epizody se tvoří kolem cestovních zmatků. Mariel a především Memol se těší, že zimní prázdniny stráví ve Velenu a na ostrově. Po špatných zprávách od slečny Penelopy, to ale spíš vypadá na cestu na Azurové pobřeží. Zásahem Grace se však Mariel a Memol přeci jen dostanou domů. Ke své smůle tam však Grace "vyžene" i Oscara. Závěrečné shledání Memol a dědečka je krásným dojemným okamžikem, který už se v dnešních moderních seriálech moc nevidí. ()