Červi

(neoficiálny názov)
  • Česko Třesavka (neoficiálny názov) (viac)

Bytový komplex SKILINER je moderní výdobytek infrastruktury s veškerým vybavením pro obyvatele.. Jsou to obchody s potravinami, butiky, prádelny,bary a bazény, a též zubařské ordinace a moderní klinika. Ale je tu i něco víc. Vynález šíleného parazitologa, který je toho názoru, že lidský druh ztrácí přirozené instinkty vlivem používání mozku. A tak geneticky vyrobí parazita, který má vliv na posílení základního lidského instinktu - lidské sexualty. Jako pokusného králíka si vybere svoji studentku. Infekce se šíří v obytném domě raketovou rychlostí. Může vedoucí lékař kliniky infekci zastavit? Lze vůbec něco dělat? (oficiálny text distribútora)

Astaroth12

Tento film som si chcel a aj potreboval zopakovať, lebo som si myslel, že v hodnotení som mu krivdil. A nemýlil som sa. Keď som ho videl naposledy, v tej dobe som ešte len tohto režiséra spoznával a predtýmto filmom som videl len Muchu a ta je trocha niekde inde. Ale teraz som niekde inde ja a môžem prehlásiť, že The shivers je čistý unikát. Lebo pred rokom 1975 o takomto štýle filmu sa každému mohlo len zdať a až po tomto filme, sa to cele rozbehlo. Bol inspiráciou mnohá filmov a veľa z nich sú oveľa známejšie ako práve tento skvost a aj keď je to smutné, stáva sa to. A to asi aj preto, že Cronenberg bol so svojou tvorivosťou ešte len na začiatku a tak obsahovo nebol prepracovaný tak, ako jeho neskoršie snímky. Tentokrát mi vo filme vadila iba jedna vec a to i keď ma film v pohode dĺžku aj tak je veľmi rozťahaný. Filmu by pristala svižnejšia obsahová linka, kde by postavy nevyzerali ako zo scooby-doo, ale ako z hory majú oči. "Na počiatku bolo Slovo" , ale niekde som počul, že "Na počiatku bol Chaos" a Cronenberg vie ten chaos nádherne vyjadriť do filmu. Silné 4*.Videl 23.3.2023. Tak toto bola ale nechutná jazda. K čomu sa dá tento film prirovnať, je viacero podobných nechutností, ale teraz ma žiaden nenapadá. Je to oplzlé, nechutné, sarkastické a samozrejme docela zvrátené. Príbeh je žalostne hlúpy, spracovanie nezmyselno prázdne. Herci boli veľmi zlí .Je pravda, že tento film má osobitý a nekonvenčný pohlaď na vec. Ale vážne párkrát bol naozaj šialene nechutný a to mi nevadili ty slimáci, ale postavy a ich prijebané správanie. Ako som sa na tento film tešil, tak to dopadlo veľmi zle. Slabé 2*. Dakujem. ale už dosť! 13.2.2015. ()

Radko

Všetko máme. Bytové komplexy, exotické, tajomnými jedlami prevoňané reštaurácie. Technikou skvele vybavené byty. Domáce kiná, domácke autiaky. Kluby, galérie a koncertné siene Nemocnice, lekárne a plavárne za rohom. Plno krčiem, stabilné zdroje príjmov. Časté a dobrodružné dovolenky. Čo nám chýba k dokonalejšej zábave? Usúložiť sa k smrti. Skvelá alegória o vypĺňaní večnej ľudskej túžby. Rovnako platná dnes ako v čase vzniku filmu. ()

Ivoshek

Jo jo, Cronenberg je úchylné prase. To není samo o sobě špatně, naopak. Proto jsem si tenhle film (s dost obtížemi) sehnal. Námět s uměle vytvořeným tvorem, co vypadá jako kombinace hovna a pijavice, který po infikaci promění lidi v sexuchtivé zombíky, není vůbec špatný. Když k tomu přihodíte trochu stresu z uzavřeného nočního kompexu... Na jedné straně to bylo mile ujeté, se spoustou drobných úchylárniček (a nahých koziček atp.), na druhé je to dost špatně zahrané, triky zastaraly a asi tak od půlky film sdělí všechna tajemství a tak nějak už není proč čekat na pointu.... Moje žena to po dvou minutách označila za "céčko", což mi přijde kruté. Mně to přijde jako hodně ujeté retro. Ale znova bych to nedal a David Cronenberg rozhodně udělal i lepší filmy (ve kterých se také ostatně setkáte buď s parazity, nechutnostmi, sexuální zvrhlostí anebo - když máte fakt kliku na film - se vším dohromady). ()

kitano

To najhnusnejsie a najneprijemnejsie Cronenbergovo obludarium. Neberte to zle. Po filmarskej stranke je to vyborne a je to horor ako remen. Ale namet a jeho spracovanie je veru poriadne zvrhle a obcas som sa pri pozerani citil kadejako, len nie normalne. CI to zoberiete ako odporucenie, alebo vystrahu je len na vas. (7.5/10) ()

Willy Kufalt

Noc oživlých pudů... I když drobným červům probouzejícím v obětech bezmeznou lačnost po sexu je vlastně jedno, zda je den nebo noc. Ani obětem v závratném transu po krvavém zásahu nezáleží na pohlaví, věku či intimitě daného místa. Snímku sice trvá, než se pořádně rozjede, spočátku ve mě budil rozpaky tou spoustou postav v kombinaci se střídáním zcela seriózních a až béčkových sekvencí, ale když se Červi postupně naplno rozjedou, je to hodně napínavý, zábavný a totálně bizarní kolotoč událostí, u kterého jsem si už ke konci říkal, zda se ho podaří vůbec Cronenbergovi zakončit... a povedlo se docela ve velkém stylu! Jen možná škoda, že po velké akci v bazénu a následně spokojeném odchodu všech hostí se Cronenberg uchýlil v závěrečné sekvenci jen s obyčejným komentářem z rádia o právě uplynulých sexuálních událostech, protože kdyby film zakončil podobným monlogem, jakým ho i uvedl, tedy o všech krásách a lukrativních možnostech moderního střediska, to byl teprve mazec a kopanec, pořádně zvýrazňující případnou kriticko-spoločenskou linku. *** Červům možná občas ještě schází propracovanější „seriózní“ rámec, jaký v sobě mají další režisérovy sci-fi horrory (The Brood nebo Scanners), tento je z valné části především akční, ale kanadský mistr žánrových bizarností nezklamal ani zde a ať už šlo o záměr nebo ne, užil jsem si v tom spektru událostí na pozadí další Cronenbergovy epidemické vize nečekaně i kousek absurdního a černého humoru. Mimochodem, celkem zábavné je dnes vidět starší film, kde je homosexualita brána prakticky jako jedna z mnoha potenciálních propuklých úchylek. [75%] ()

• První celovečerní Cronenbergův film. (PußyMagnet)
  • Kanadský novinář Robert Fulford napadl film kritikou v národním magazínu "Saturday Night". Jelikož byl film částečně financován daňovým poplatníkem, Národní filmovou radou Kanady, prohlásil Fulford, že by měli vědět, jak špatný tento film je, když za něj zaplatili. Nejenže tento útok znesnadnil Cronenbergovi shánění prostředků na další průlomové filmy, ale také byl údajně kvůli poničené pověsti vystěhován ze svého bytu. (PußyMagnet)
  • Susan Petrie se nemohla rozbrečet v dané chvíli, a tak Cronenberg přišel s nápadem použít nakrájenou cibuli. Nápad sice vyšel, ale v daném zaběru nebyla kamera ve správném úhlu, a tak se musel záběr opakovat. Bohužel však na place nebyly už žádné cibule, tak Petrie povolila, aby jí bylo dáno několik facek. Nakonec jich dostala tolik, že měla znecitlivěnou tvář. Cronenberg však prohlásil, že daná scéna je v tomto provedení neuspokojivá. (PußyMagnet)