Súdobý príbeh z prostredia vinohradníkov o zlučovaní JRD. Medzi zástancami a odporcami nového projektu dochádza k vzájomným konfliktom. Úspešné snaženie Šimona Príboja o zlúčovanie obidvoch hospodárstiev stráca zmysel vo chvíli, keď zistí, že jeho žena prežíva melodramatický ľúbostný vzťah k prelietavému Pavlovi Dianovi. To, že byl film za komunistického režimu zakázaný, ještě nic nevypovídá o jeho hodnotách. To platí zejména pro Zlatou révu, naivní a diletantsky natočenou agitku horující pro sjednocování zemědělských družstev do větších celků. Až směšně proklamativní je kritický postoj k nepořádkům v družstvu, k lidské lhostejnosti. Aktivní jedinec, který chce prosadit změnu, naráží na nepochopení, marně pronáší ohnivé proslovy, dokonce se mu rozpadá manželství. Nic z toho však nebylo důvodem zákazu - vadilo jméno autorky námětu Hany Ponické, která se politicky angažovala jinak, než jak se vládnoucím místům zamlouvalo. (oficiálny text distribútora)

Flego

V 70-tych rokoch sa snažili družstvá zlučovať, ale táto stranícka predstava sa ťažko realizovala. Podobnú úlohu dostal aj Šimon ( Radek Brzobohatý, nahovoril ho Leopold Haverl ) a divák sa stáva svedkom zúfalého boja o zlúčenie. Niektoré pasáže sú na danú dobu fakt odvážne, iné naivné. Pozitívom bol osobný rozmer zobrazených problémov, kde zaujala postava Šimonovej manželky ( Jaroslava Obermaierová, nahovorila ju Ida Rapaičová ). Film bol zakázaný, kvôli autorke námetu Hany Ponickej ( v titulkoch nie je uvedená ). ()

Martin741

Slusny ceskoslovensky normalizacny film o zlucovani sa JRD. Brzochudobneho som nikdy nemal rad, ale Obermaierova bola vyborna a Pavelekova tiez mala hodne do seba : 60 % ()

farmnf

Strhující drama začíná scénou, kdy Radek Brzobohatý odvléká svoji krásnou ženu J. Obermaierovou z města na slovenskou ves, kde jako mechanizátor a agent krajského výboru má napomoci sloučení 3 družstev. Není moc oblíben a soudruzi mu to dávají znát. Večery u Príbojů probíhají tak, že se moc nesouloží a Radek hlavně žere jablka a vykládá o své situaci v družstvu. Výlet do Tater je velký zlom, kdy nad Jaroslavou O. zvítězí pudy a zamiluje se do místního traktoristy. Tím ovšem podkope svatý úkol svého manžela mechanizátora, s kterým je ve při i takový aparátčík jako Adamíra. Dál nevím, co bylo, neboť jsem tuto nebedrásající píčovinu vypnul ve 47. minutě. Sám sebe obdivuji, že jsem to tak dlouho vydržel. ()

vox_populi

nemám rád obsadzovanie cudzojazyčných hercov, pokiaľ títo nie sú schopní fungovať bez dabingu.V tomto prípade ale považujem obsadenie Radoslava Brzobohatého za dobrý počin a jeho predabovanie Leopoldom Haverlom za veľmi vydarené, na rozdiel od obsadenia pána Adamíru - ten bol typologicky úplne vedľa a jeho obsadenie považujem za zbytočné. Pani Obermaierová tam bola iba do počtu, ale úlohu pôvabnej pobehlice zahrala celkom dobre. Celkovo bol film pútavý a pôsobivý a zaujal ma svojou úprimnosťou a sympaticky surovou chlapskou priamočiarosťou. ()

Pitryx

Klasická ukázka, co všechno může krachnout jen kvůli babě a jejímu chtíči. Tedy, když chce jinde, a s jiným, ne s manželem. Přímočarý děj, svěží dialogy, občas náznak agitace, takže ve výsledku se na to dívat dá. Podruhé není nutno. ()

Jonatthan

Dobová agitka z období sjednocování zemědělských družstev. V hlavních rolích tehdy populární čeští herci. Dost mi tedy vadilo, že byli předabovaní do slovenštiny. U herců tak notoricky známých hlasů jako má Radoslav Brzobohatý a měl Jiří Adamíra to opravdu trhá uši. Film jsem ale neznal a docela slušně se při jeho sledování pobavil... ()

moorks

Zajímavý a poměrně málo známý film má své umělecké a herecké kvality. Ruku na srdce, zase taková naivní agitka to není, jak je tvrzeno v oficiálním textu autora, tak to prostě v životě chodilo a chodí. Řada dnešních děl má tak slabou úroveň, že se stydím, že je vůbec někdo,někde odvysílá. Škoda toho otevřeného závěru, ale jinak si to ty tři hvězdičky zaslouží. ()