Súkromná zbierka

(festivalový názov)
  • Francúzsko Une collection particulière (viac)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Francúzsko, 1973, 12 min

Súkromná zbierka nie je len dokumentárnym filmom o erotických pomôckach, ale skôr opisom a reflexiou prevažne západných sexuálnych zvykov. Autorom komentára bol surrealistický spisovateľ André Pieyre de Mandiargues, ktorého ruky nás filmom zároveň sprevádzajú. Borowczyk tu hravým spôsobom využíva rôzne vizuálne médiá. (MFFK Febiofest)

Radko

Borowczykova fascinácia svetom erotiky, ktorú vizuálne tematizoval vo väčšine svojich filmov od experimentálnych surreálnych animácií až po hrané pokračovanie Emanuelliných dobrodružstiev, sa naplno prejavila v dokumentárnom predvedení časti starožitnej erotickej zbierky. Atmosféru decentného starinárstva v štýle Fin de siècle (konca storočia) dotvárajú jeden za druhým predvádzané, ručne maľované obrázky rozličných polôh, či čiernobiele pornofotky na tvrdých doskách. Roztodivné, jarmočne nedokonalé perverzné mechanizmy, sa krútia vo večnom kolobehu vášní. Zaujala masturbujúca bábika pôsobivo klipkajúca očkami a muž spracúvajúci oslíka (alebo to bolo teliatko?). Všetko v sprievode pomalej hudby a občasnej slovnej vsuvky. ()