Temná pasáž je dalším společným filmem Bogarta a Bacallové. Bogart hraje Vincenta Parryho, prchajícího z vězení, kde si odpykával trest za vraždu. Díky plastické operaci mění svou identitu. Bacallová hraje Irenu Jansen, jeho osamělou spojenkyni. Tajuplné myšlenkové pochody hlavních postav jsou zde ztělesněny obzvláště citlivě. Film nabízí zajímavé záběry San Franciska a neobvyklou kameru. (oficiálny text distribútora)

JimiH

Jak z brakového románku s naivním příběhem udělat netradiční zážitek? Využijte v první třetině filmu hlediskovou kameru (POV) a v druhé třetině nechte hlavního hrdinu dorozumívat se pouze gesty. Obsaďte Bogarta a Bacallovou, kteří z každé scény udělají zážitek a zachrání i vyložené nepodarky scénáře. Pro mě skvělý zážitek, kterému s klidem odpouštím všechny nedostatky. ()

Adiemus

Temnou pasáž jsem viděla tak dávno, že jsem si nepamatovala děj až na to, že zhruba do poloviny filmu není vidět hlavní postava. Ale nebýt scénáristických berliček ve formě nepřesvědčivých náhod (včetně těch "nešťastných"), dala bych plné hodnocení. Pokud jde o casting, kromě mých oblíbených B + B zaujala i Agnes Moorehead za ztvárnění vskutku odpudivé postavy. P. S. Mám neodbytný dojem, že rámec filmu inspiroval Stephena Kinga při psaní Shawshanku. Pravda, útěk vězně neprávem obviněného z manželčiny smrti se objevuje např. i v Uprchlíkovi z r. 1993, ale zdá se mi, že Delmer Daves ho použil první. ()

Sakulnikov

Výborný film! Zvlášť úvodní pasáž z pohledu Bogarta! V komentářích se často objevuje kritika, že jde o značně nepravděpodobný film a všichni chtějí uprchlému zločinci pomoci. Avšak kdo mu vlastně pomáhá - 1) ženská, která byla posedlá jeho případem už v době soudu, 2) taxikář, který dohazuje zakázky plastickému chirurgovi, 3) jeho dávný přítel - motivace všech je pochopitelná, stejně tak i postava podvodníka cítícího výdělek, i posedlou Madge. Pravda scény zápasu jsou až směšné, ale to spíš bude dobou vzniku. A srovnání s Casablancou? No ano končí to záběrem na Bogarta, ale vyznění je přesně opačné. Velmi se mi líbilo využití San Francisca. ()

MarsMartin

Opět klasický film noir s Humphreyem Bogartem a Lauren Bacall. Skvělá noir atmosféra, v první polovině Humphreyho Bogarta nevidíme (kvůli následující plastické operaci), ale slyšíme jeho myšlenky formou monologů. Nelze naprosto nic vytknout! ()

Karel_Kuhn

V době, kdy byl Bogart na výsluní, se mu pod nos dostávaly role, kde mohl hrát drsňáka s vykouřeným chraplákem a tohle je právě jedna z nich. V první části dominuje až videoherní kamera z první osoby, což vypadá sakra stylově. Pak ale dostane slušnou podpásovku scénář až to vypadá, že Bogart kráčí jenom po předem vyšlapané cestě, než se dostane k narychlo poslepovanému finále. Herci jsou sázka na jistotu a vzuální stránka téměř dokonalá, tudíž nad dějovým klopýtnutím se dá v klidu povznést. 75% ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall