Let číslo 713

• Sovietsky zväz 713-j prosit posadku (viac)
všetky plagáty

Sovětské drama z roku 1962 bylo inspirováno skutečnou událostí, kdy skupina teroristů unesla letadlo s cestujícími jedné západní linky. Let nesl číslo 713. Pro cestující mezikontinentální linky 713 se cesta ve vzduchu stane noční můrou. Zpočátku vše vypadá bez problémů. Skupina rozmanitých postav si vychutnává let až do chvíle, než se na palubě začnou dít divné věci. Celosvětově hledaní zločinci použijí silné narkotikum, aby vyřadili posádku a sami se ujali vlády nad letadlem. O co teroristům jde? A proč na palubu na poslední chvíli nenastoupila významná zahraniční delegace? (oficiálny text distribútora)

Wacoslav1

Tak na tohle bacha podvodnici z rite video vas nalakaj na atraktivni obal a dovoli si tam napsat TERORISTE UTOCI V SOVETSKEM KATASTROFICKEM DRAMATU PREZIJI CESTUJICI UTOK CYNICKYCH ZLOCINCU? rikam si to by mohlo bejt zajimavy no a v realu je to film kde se celej dej jenom zvani o srackach posadka zahlasi ze ta kava ma nejakou divnou chut pak upadnou do bezvedomi letadlo nema kdo ridit ale nikoho to nesere vsichni resi furt ty stejny kydy teroristi tam zadny nejsou a ja si jenom furt rikal jaka bude pointa tam regulerne zadna neni! vybec sem nepochopil o co slo a rit video by si za ten obal zaslouzily povesit za ritku na hak no nakonec dam jednu hvezdu za to ze s takovym filmem sem se jeste v zivote nesetkal... ()

Big Bear

Koukám, že starej Hailey kopíroval ! :-). Tohle je stopro nejstarší katastrofický film, kde cestující převezmou do svých rukou řízení letadla a naváděni vysílačkou se s ním pokusí přistát. Krom pár západních letadel na začátku filmu pak divák stráví většinu letu v Tu-104 a Tu-110. Nevím proč, ale každou chvilku se Sovětům míchaly záběry na letící stroj a nic tomu nebránilo ani to, že Tu-110 má 4 motory a tudíž jinačí siluetu. No námět je debilní, americká pozdější produkce do kokpitu posadila sice civila, ale ten alespoň létal za války se Spity a Mustangy. Tady sedne za berany úplná guma, která ví akorát, že sedí u přístrojové desky. Mimochodem moloděc ani nevysunul podvozek :-). Asi automatika :-). Zlí teroristé neuspějí, sovětská delegace přežije a cestující si nakonec poradí. Mně bavilo jak jich tam letělo asi jen 20... Jak moc uběhlo vody v letecké přepravě si divák uvědomí když vidí jak se v letadle hulí, pán si veze klidně v akvárku rybičky a těch míst tam také nebalo zas tolik. Tehdy byly lety pro lepší lidi. Dnes se do létajícího autobusu narve často tolik lidí co má nějaká menší vesnice. Co zaujalo byl výběr herců. Skoro vůbec nevypadali jako typičtí Rusové. To filmu hodně přidalo, místy byla zajímavá i kamera. Připočtu-li k tomu fakt, že Rusové možná tímto filmem otevřeli cestu novému žánru a to katastrofických leteckých filmů, přhazuji hvězdičku a dávám za dvě ampule kofeinu. * * ()

Ducharme odpad!

Máte rádi ruský film? Tak se na tenhle nedívejte! Nekažte si dobrý dojem. To je trochu moc i na mě. Kdyby to byla parodie, neřekla bych ani slovo, ale on to ten Nikulin snad myslel vážně! Kamera je příšerná - záběry na komicky vyděšené tváře cestujících, tvrdou tvář lékaře, strhaného pilota... Dialogy bez jakéhokoli přínosu, které jsou navíc dost často absolutně zmatené. Nedořešené, popřípadě nijak uvedené mezilidské vztahy. Kde udělali soudruzi ze Sovětského svazu chybu? ()

vypravěč

Ready-made. Režisér bezděčně natočil namísto zamýšleného propagandistického dramatu sovětskou obdobu (pozdějšího!) Bílého autobusu či Tripu, v níž nelze místy rozlišit, zda kamera zabírá objektivní děj nebo halucinaci některé z omámených postav. ()

Brejlil

Tento film má jen dvě "přednosti", ale ani jedna nespasí naprostou nemohoucnost celého díla. Jde zřejmě o jeden z prvních filmů na téma "posádka v nesnázích, přistává někdo z pasažérů", a za druhé, objeví se i Vysockij. Jenže Vysockij nemá žádný prostor a režisér z plánovaného dramatu nevykřeše ani jiskřičku napětí. Chvíli jsem měl pocit, že jde o velmi černou absurdní komedii, pak ve mně vyklíčila myšlenka sci-fi na způsob Alphaville, ale nakonec se mi vyjasnilo: jde jen o nezvládnutou, od počátku pochybnou pitomost. ()

MickeyStuma

Všichni známe sérii amerických snímků o únosu dopravního letadla ze 70. let. Kupodivu tento je sovětský a daleko starší. Počátek 60. let je na tomto skvostu velice znát. Nejen černobílým obrazem a značně levnými a jednoduchými kulisami. Skvostem je hlavně to, že vyprávěním skutečného případu se zajímá o dopravní letadlo západní linky a to bez štvavých a urážejících scén pro sověty a svou dobu tolik typické. Scénář se snaží o dramatizaci a zfilmován je s respektem, ale kromě již zmíněných kulis vše sráží na kolena mnohé podivné dialogy a typicky sovětské herecké výjevy. Dnes tedy snímek vypadá podivně, ale tehdy to mohl být trhák, kterým se Hollywood inspiroval. Kdo ví? Třeba to tak bylo, třeba ne. Každopádně se jedná o klasiku, která určila směr a kterým se tvůrci drží do dnes. A to, že film není vůbec propagandistický je vskutku záhada. A jedna zajímavost na konec. Mezi pasažéry letadla je i Čech. ()

piglit odpad!

Zajímavost - všimněte si židliček v pilotní kabině - vhodné na posez při chytání ryb nebo za školní lavice, v případě turbulence poněkud nevhodné... ()

Johgas

Tak tohle bylo utrpení. Logiku jsem ve filmu nenašla, komedie to nebyla, černá komedie to nebyla, bylo to myšleno vážně, jako protiimperialistický sovětský film. Nepovedená agitka (i když-může agitka vůbec být povedená?). Jako ukázka velmi nepovedeného dialogu : "Co to studujete, slečno? Studuji práva, teď zrovna se zabývám presumpcí neviny. Presumce neviny? Takovou blbost nebudete v životě potřebovat." Podotýkám, že to bylo myšleno vážně, nebyla to ojedinělá propašovaná cimrmanovština. Tohle fakt nemohu nikomu doporučit. ()