Schalken the Painter

(TV film)
Veľká Británia, 1979, 70 min

gumli

Pomalý sa vlečúci televízny psychologický horror z dielne britskej BBC,v Británii hodne cenený ,ale mňa nejako neoslovil.Natočené podľa knihy Josepha Sheridana le Fanu,známeho aj u nás strašidelným klasickým románom Carmilla.Film je o maliarovi menom Godfried Schalken,niekde sa udáva ako "Schalcken",ktorý študoval priamo u slávneho maliara Gerrarda Dou,ktorý bol sám študentom slávneho maliara Rembrandta.Špecialitou toho "Schalkena" sú strašidelné obrazy osvetlené jen sviečkami a sú veľmi desivé a zlovestné.Film je zaujímavý tým že sa od roku 1980 vysiela takmer pravidelne v britskej televízii v čase okolo Vianoc takmer každý rok. ()

StaryMech

Povídka jednoho z klasiků děsu na papíře Josepha Sheridana Le Fanu "Podivná událost v životě malíře Schalkena" líčí smyšlený zážitek skutečného umělce ze 17. století. Leslie Megahey jej ve své věrné televizní úpravě "Malíř Schalcken" pojal jako svědectví o světě, v němž romantika milostných a duchařských příběhů nemá ani skromné místečko na okraji - polibků, vzdechů a velkých gest se nedočkáme, místo toho tu ve světle svic cinkají zlaťáky, podepisují se obchodní smlouvy, mrtvé i živé modely pózují malířům, aby mohli nepřetržitě dřít, a malíři dřou, aby dál cinkaly zlaťáky, podepisovaly se smlouvy atakdál. "Oživlý obraz Marnosti", jak film nazval jeden kritik, se snaží beze zbytku kopírovat i vnější vzhled tohoto světa v jeho ritualizované podobě, to znamená pečlivou mizanscénou, nasvícením a záběrem co možná nejvěrněji napodobit díla holandských barokních mistrů. Ve své době jedinečný kousek, předcházející a převyšující Greenawayovu "Umělcovu smlouvu" i Webberovu "Dívku s perlou". Že se díváme na obraz skutečnosti, který předstírá, že je obrazem obrazu jiné skutečnosti, patří k pravidlům hry ; v některých okamžicích však tvůrci hru obrací : jsme přesvědčeni, že hledíme na takový obraz obrazu, a vzápětí zjistíme, že jde o obraz skutečnosti samé. Jinde se nám před očima mihne Rembrandt (mimochodem tehdy pravděpodobně už zesnulý !) - při vycházení ze dveří se otočí a my na vteřinu spatříme jeden z jeho slavných autoportrétů ... "Malíř Schalcken" děsí / baví (nejen prolnutím světa živých a mrtvých, jak je postavil do středu své prózy Le Fanu) pouhých sedmdesát minut. Miniatura, ale mistrovská. ()