Slávny, u nás roky zakázaný film, vznikol podľa rovnomennej knihy Artura Londona ako autentické svedectvo jedného z protagonistov vykonštruovaného procesu so "spikleneckým centrom" R. Slánského v r. 1952. Presvedčený komunista, interbrigadista, pred zatknutím námestník ministra zahraničia, účtuje s minulosťou svojej strany. Je iróniou osudu, že rukopis knihy priviezol do Prahy v deň, keď tam vošli sovietske tanky. Sugestívna, hoci trochu chladná analýza obludných mechanizmov moci zachytáva kruté výsluchy, manipuláciu s obžalovanými, nátlak vedúci k falošnému priznaniu. V druhom pláne sa odvíja osud Londonovej rodiny i história vzniku knihy. Film o tragédii slepej viery, schopnej zmeniť sa a prisp"sobiť akýmkoľvek podmienkam. (oficiálny text distribútora)

the_weaver

Dokumentárna retrospektíva monstrprocesu so Slánského skupinou z pohľadu jedného z menej dôležitých účastníkov.↵  Preto žiaľ neuvidíte úvod do situácie ani to, o čo vlastne v procese šlo ani výsluch Slánského či Clementisa - akoby ste naozaj boli samotný Artur London. Dokonca aj zoznam a funkcie obžalovaných sa dozviete až na konci filmu, už nie však informácie o ich ďalších osudoch. Väčšina francúzskych divákov zrejme mala politickú situáciu v ČSSR v malíčku, ale ja by som predsa len tieto informácie uvítal.↵  Silný realizmus sa prejavuje i veľmi úsečnými dialógmi pripomínajúcimi skôr štekanie a temer úplnou absenciou hudby. Napriek tomu film dokáže diváka postupne vtiahnuť a vytvoriť obstojné napätie. Veľmi výstižne ukazuje ako salámovou metódou vymámiť priznanie k hrdelnému zločinu od nevinného človeka. Tiež dáva jasnú odpoveď na to, prečo by žiadna skupina osôb (a už vôbec nie sovietskych "poradcov") nemala mať neobmedzenú právomoc.↵  Najväčším sklamaním je, že film síce odhaľuje nechutné zneužívanie moci, ale ako zodpovedného menuje len Stalina, nie však žiadneho z československých politikov, ktorí to pripustili (Gottwald, ...). Táto priposratosť by bola ospravedlniteľná snáď len enormným politickým nátlakom zo strany ZSSR, no o ničom takom som sa na internetoch nedočítal. ()

gizi

Nehraje nijak moc na city, spíš se snaží být objektivně realistické, což se mu daří. Neznám film, který ukazuje procesy a navíc tak dobře. 85%. ()

BLStryker

Obhájce: „Vidím, že stát se o Vás i přes závažnost Vašeho případu dobře stará... jako prase v žitě.“ - Gérard: „Jako prase ano, ale před zabijačkou.“ Přesvědčivě natočené a zahrané (nejen skvělým Montandem) zpracování vykonstruovaného politického procesu se Slánským, ale hlavně toho, co mu předcházelo. Smekám před Francouzi a Costou-Gavrasem klobouk. Asi začnu jeho tvorbu blíže sledovat (to brzy, co?). Jinak jestli někdo i po shlédnutí tohoto filmu stále fandí komoušům tak je vážně padlý na hlavu. ()

Kajagogo

Knižku Artura Londona Doznání (v českom preklade, z francúzskeho originálu L´Aveu) sa mi podarilo ilegálne zohnať ešte počas socializmu, samozrejme som ju zhltol. Podobne som prečítal Svedectvo o procese od Löbla (otec ho mal v knižnici) a iné dokumenty o procesoch. Neskôr po páde režimu som uvidel aj film, bol som už však nútený posudzovať ho na základe predchádzajúcich poznatkov. Artur London bol obyčajný komunistický zločinec, ktorý ešte dopadol veľmi dobre a prežil. Keďže v tridsiatich rokoch žil v Moskve, musel vidieť, čo sa tam deje (procesy s vlastnými „súdruhmi“) a čo ho môže čakať. Neskôr bol vyslaný do Španielska, čo tam bola asi jeho činnosť (keďže mal nábeh na TBC a na fronte nebojoval) môžeme sa len dohadovať. Človeka napadne nevdojak Orwellovo Homage to Calotonia (Hold Katalánsku). Po vojne nemohol zostať vo Francúzsku, ktoré ho obvinilo zo špionáže v prospech ZSSR a vypovedalo ho z krajiny. Prečo sa nesnažil uchytiť v nejakej inej krajine na Západe (pôsobila tam pekná hromádka bývalých komunistov) a trepal sa domov, sa už nedozvieme. Tam dostal, čo mu patrilo. Keby súdruha Londona vychovávala moja stará matka, asi by mu vštepovala to heslo, ktoré vštepovala aj mne: „Pamätaj, Boh je nenáhlivý ale pamätlivý.“ Neskôr v roku 1963 emigroval a Francúzsko, proti ktorému intrigoval, mu veľmi veľkoryso udelilo azyl. No, toľko k tomuto filmu (a predovšetkým k autorovi predlohy scenára). Osobne pokladám za chybu, že niektorí „intelektuáli“ vo Francúzsku (ale i u nás) pokladajú L´Aveu (Doznání) za Opus magnum diel o komunistickom terore v Československu. Pritom ho písal človek, ktorý bol do smrti členom komunistickej strany. Za skvelý výkon môjho obľúbeného Yva Montanda tri hviezdy. ()

ferika

Film je vyborny. Knihu som necital. Trochu ma irituju poznamky o komunizme - ale ved ten v CSSR nikdy nebol. Skor taky paskvil "realneho socializmu". Asi taky paskvil, ako je na druhej strane "americka demokracia". Radsej nebudem porovnavat zazitky nevinne vaznenych v CSSR s nevinne (iste su aj taki) vaznenymi v Guantaname. Alebo nie je Guantanamo preto mimo uzemia USA, pretoze na uzemi USA je zakazane mucenie a vaznenie bez procesu? ()

jouluputilla

Na západní produkci nezvykle realistický film. Někdy je to vyprávění hodně věcné, jakoby Londonova paměť negativní vzpomínky poněkud potlačovala, ale i věcný tón drží pěkné napětí. Jak už zde je řečeno, v některých detailech škobrtnou reálie (na beranicích vojáků zahlédnete sovětské hvězdičky, v soudní síni jsou čepice neoznačeny), ale to jsou pro celkové hodnocení prkotiny. Velmi mě potěšila přítomnost Simone Signoret, excelující tři roky poté ve Spálených stodolách. 90% ()