Neznámí

(festivalový názov)
  • Izrael Strangers
Krátkometrážny / Dráma
Izrael, 2003, 7 min

Noc. Paříž. Dva neznámí lidé v metru. Jeden je žid, druhý muslim. Jedinou věcí, která je spojuje, je vzájemný strach. (oficiálny text distribútora)

Marqta

Jednoduché vystižení toho, že předsudky jakkoli někdy jsou oprávněné- většinou jsou hloupé a zbytečné a naopak- to, co tolerujeme a považujeme za pro nás přijatelné- je daleko "horší" a mnohem více hodno odsouzení. Teď nemyslím jen to, co se řeší v tomhle snímku- ale prostě obecně. Přes to, že člověk neslyší téměř žádné slovo je vše jasné jednoznačné a povedeně natočené. Povedený kraťas. Tři a půl hvězdičky. ()

shyster

Jak zabavit a vystavět příběh bez jediného dialogu s pointou, která není hloupá? Zeptejte se ústřední dvojice. Takhle si představuju dobrý kraťas. ()

ad

Perfektní film, který má navzdory svému krátkému rozsahu stále co říct a říká to filmařsky velmi zručným jazykem, ()

Sfinkter

Někdo je hrdý na svou víru (náboženství), někdo proti tomu hrdě bojuje, stejně jako bojuje spousta věřících. Dnes jsou všude všichni, proto bude ještě dlouho boj pokračovat. Zároveň ukázka toho, že prase a tele jsou v čekárně na jatka velcí kamarádi. ()

DaUr

Přišlo mi, jako bych celých těch 7 minut zadržoval dech. Skvělá atmosféra, gradace i pointa. Jeden z nejlepších krátkometrážních filmů, které jsem zatím viděl. ()

Zagros

Jednoduchá myšlenka „spojí nás společný nepřítel“ v ne zrovna ve skvělém zpracování. Ze začátku jsem mylně podlehl dojmu, že půjde jen o homosexuální románek. Což je za mě jasná chyba tvůrců s výběrem hlavních představitelů, či jejich špatných hereckých výkonů. Co má vypadat jako naštvaný pohled (rasově motivovaný), vypadá jak pohled vyzývavý. Během sedmi minut krátkého příběhu, mě napadala také myšlenka, tahle scéna je zbytečně dlouhá, což je u kraťasu další průšvih. No a závěrečná pointa? Vlastně ani nevím, byla nějaká? Spojení proti společnému nepříteli ani snad neproběhlo. Dovedl bych si představit podobný námět zpracovaný mnohem lépe, slabší tři hvězdy. ()

Zeek

Je to zajímavé, napínavé a má to pointu. I lidé, kteří by si to sami nikdy nemysleli a ani snad nepřipustili, jsou schopni spolupracovat, i když jen na chvíli. Dialogy nejsou potřeba, dobrý krátký film. Moje hodnocení: 75% ()

Dimo

Drásavé, ale s nadějným poselstvím. Skvělá pointa a hutnost ve velmi krátké stopáži, bez jakýchkoliv dialogů. ()