BOURQUE

Filmové spracovanie jedného klenotu nielen spisovateľa Móra Jókaiho, ale aj celej maďarskej literatúry. Výprava nie je zlá, kamera (z pohľadu roku 1962) taktiež v poriadku a aj herci podávajú dobré výkony (už samotné oči Ilona Béres vás spravia dostanú). Niečo však k tomu nadpriemernosti chýba – čakal som o pár stupňov väčšie emocionálne vyvrcholenie. Z mojej strany silná „***“. P.S.: Mal som možnosť vidieť aj divadelnú verziu – keď môžete, tak to nevynechajte. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

majo25

Maďarský farebný širokouhlý veľkofilm natočený podľa knihy Jókaiho Móra. Na obraze hneď vidno, že sa na filme nešetrilo, pekná kamera, aj keď farby mohli byť sýtejšie. Nádherná je hlavne úvodná scéna na rieke, škoda, že je neskôr film na exteriéry skúpy. Príbeh začína zaujímavo, ale po čase sa z toho stáva klasická romanťárna na spôsob starších francúzskych historických filmov, aj keď na rozdiel od nich je akcie ako šafránu. V roli milej sa objaví na blond prefarbená mladá Ildikó Pécsiová, Slovákom známa zo seriálu Linda, kde hrá žiadosticú staršiu susedu. ()